Britský experimentátor FINK se vrací na Flédu s novým albem

Akce

Charismatický písničkář a odvážný experimentátor s nezaměnitelným hlasem představí v úterý 17. října na Flédě nové album Resurgam. Deset skladeb, které vznikly pod špičkovým producentským dohledem Marka Ellise, nahrál Fin Greenall s dlouholetými spoluhráči Timem Thorntonem a Guyem Whittakerem. Originální fúzi folku, rocku, elektroniky a blues zprostředkují v Brně v dynamicky rozšířené sestavě o dalšího bubeníka.

O tom, že písničkářství stále nevyšlo z módy, přesvědčuje kulturní veřejnost britský hudebník žijící v Berlíně víc než deset let. Jeho tíhnutí k elektronice a ambientu v kombinaci s přirozeným bluesovým a folkovým cítěním dalo vzniknout šesti deskám pod značkou Fink. Za tímto projektem se kromě skladatele a zpěváka Fina Greenalla skrývají baskytarista Guy Whittaker a kytarista, bubeník a prozaik Tim Thornton. Název aktuálního alba Resurgam je převzat z latinského nápisu na kapličce namalované v kostelíku ve Finově rodném Cornwallu. Ztělesňuje nezkrotného a nepoddajného ducha nových písní a myšlenku věčného návratu, která provází celou desku.

Album Resurgam vychází 15. září a z dosud zveřejněných skladeb je jasné, že zaujímá ve Finkově diskografii výjimečné místo. Jeho hlas zní silně, přesvědčivě a něžně zároveň. Intimita a těžké basové linky tvoří páteřní osu celé nahrávky. První zveřejněný singl Cracks Appear přináší návaly upřímných a vřelých melodií, druhý Not Everything Was Better In The Past vyznívá jako osobní probuzení spojující ostré reflexe s bolestnými náladami. Deska vznikala v londýnském studiu Assault & Battery pod rukama významného producenta současné hudby Marka Ellise zvaného Flood, jenž spolupracoval s Nickem Cavem, PJ Harvey, U2, Foals nebo Nine Inch Nails.

Finn Greenall alias Fink je vyhledávaný spolupracovník, hudební inovátor a skladatel filmové hudby. Pomáhal psát a produkovat písně náctileté Amy Winehouse a spolupracoval s americkou soulovou hvězdou Johnem Legendem na soundtracku k oskarovému filmu 12 let v řetězech (2013, 12 Years A Slave). Jeho nádherně skličující píseň z alba Perfect Darkness (2011) Yesterday Was Hard On All Of Us byla nezapomenutelným způsobem použita v životopisném filmu Avy DuVernayové o Martinu Lutheru Kingovi Selma (2014). Složil hudbu pro film Williama H. Macyho Rudderless (2014). Nikdy se nebál experimentovat, což se projevuje i na mimořádně osobním albu Resurgam stejně jako v jeho vedlejších projektech Horizontalism (2015) nebo Fink’s Sunday Night Blues Club Vol.1 (2017).

Vášeň pro hudbu je v něm zakořeněná od útlého dětství, kdy byl při hraní obklopen rodinnou kolekcí nahrávek. Tajně se učil hrát na kytaru a svou studentskou půjčku utratil za sampler a syntezátor. První album, eklektickou sérii samplů Fresh Produce vypustil do světa v roce 2000. V roce 2005 skončil s taneční muzikou a začal spolupracovat s dávnými přáteli Guyem a Timem. Tak vznikla deska Biscuits For Breakfast (2006) postavená na Finově bluesovém hlasu, akustické kytaře a popovém cítění. Album se singlem Pretty Little Thing definovalo Finkův styl, který vyústil v nahrávky Distance And Time (2007), Sort Of Revolution (2009) a Perfect Darkness (2011). Vyvrcholením této etapy tvorby bylo oceňované album Hard Believer (2014) mistrně střídající těžké rytmy a kytarové riffy s jemnými folkovými melodiemi. Jeho živou verzi zažili návštěvníci Flédy na podzim roku 2015.

Ukázky

Fink – Cracks Appear – youtube ukázka
Fink – Not Everything Was Better In The Past youtube ukázka
Fink – Yesterday Was Hard On All Of Us – youtube ukázka
Fink – Looking Too Closely – youtube ukázka

www.finkworld.co.uk/
www.facebook.com/finkmusic/
soundcloud.com/fink
www.instagram.com/finkmusic/
twitter.com/Finkmusic

FINK (UK), 17. října 2017, 19:00

Facebook událost

PŘEDPRODEJ: 440 Kč (+ poplatky sítě)

Vložit komentář

Zkus tohle