V čase, kdy se na nebohé čtenáře valí jedna výroční anketa za druhou, tu máme jednu další, tentokrát poněkud méně ambiciózní. Nejde nám v ní o riffy desetiletí, třeskuté změny na trhu, signifikantní rysy hudebního vývoje a podobné mediální výplody hraničící s fantasmagorií. Vánoce jsou už (bohudík) za námi a my nahlédneme do obsahu přehrávačů některých MJC fellaz. Každý „si jel to svoje“, a proto je hudební prosincové shrnutí individuální záležitostí...
Začněme u šéfujícího Bizzara. Ten se vrhnul na Amogh Symphony a nyní už loňskou desku The Quantum Hack Code. Bizz: „Bláznivý Ind je zpět se svou další vizí, jak bude svět vypadat po útoku šílených hackerů. A povedlo se. Oproti minulému albu mnohem lépe zapracoval na produkci i na celkové stavbě skladeb a jednotlivých motivech. Progressive metal, technical metal, jazzy art rock, ambient electronics uváděný příjemným hlasem vypravěčky. Album Vishal J. Singh sice věnuje "svému otci" Chucku Schuldinerovi, nutno ale říci, že zde ho tedy "syn" přerostl o vše, čemu byl naučen.“
Brosqua věnoval svůj drahocenný čas poslechu prozatím poslední, v pořadí čtvrté desky rockových elektrikářů 65daysofstatic, We Were Exploding Anyway. A Zbýňa chválí! „Po rozpačité předchozí desce 65 definitivně opouští svůj rockový sound a naplno se vrhají na elektroniku. Často až "taneční" muzika zůstává rytmicky zajímavá a ze starších desek tak čerpá i charakteristický rukopis posmutnělých melodií, které jsou spolu s bicími hlavní devizou alba. 65daysofstatic jsou zpátky v plné síle, i když jiní, než bývali.“
Anna L tentokrát deathové trio desek fikaně propojil a mně nezbývá, než mu dopřát zmínit všechny tři alba. Depths Of Depravity - Inspirritation, Calm Hatchery - Sacrilege of Humanity, Gutted - Mankind Carries the Seeds of Hell. „Prosincový novinky mají dost společnýho. Všechny kapely mě zaujaly předešlejma deskama. Z Gutted jsem byl tenkrát odvařenej nejvíc a jako "maďarský Origin" jsem je tlačil všem okolo. Čekal jsem posun k techničtější, experimentálnější tvorbě a místo toho přišli s turbo-peklařením. Od Calm Hatchery jsem taky čekal experimentálnější death a oni servírují nasypaný polský peklo. Začátek Messerschmitt připomene Carnal od Vader, ale nebojte se, Calm Hatchery jsou deathmetalovějši než "vykrádačka Slayer s gay vokálem" nebo "bubáci z Kenvela" a kromě ultrasypacích věcí umějí i pomalejší věci ve stylu Morbid Angel. Depths Of Depravity to mastili ve stylu starejch Cryptopsy, teď se posunuli k rytmicky členitějšímu technickýmu deathu. Ubylo crypto-úprků, přibylo melodií a nervních math-vybrnkávaček.“
Zato u Tryma rachotili The Cure! „Živák nazvaný prozaicky Concert je záznamem dvou vystoupení z roku 1984, na nichž Kjůři brilantně předvedli svoji ranou "gothickou" (jakkoli tohle označení nemám rád) tvorbu. Potěší především zvuk, který není tak laciný a osmdesátkový jako na řadovkách, a dokazuje, že The Cure jsou opravdu rockovou kapelou. Krátké album nemá slabšího momentu a hlavně nádherně šlape.“ Podívejte se.
Gorth opakuje svou říjnovou nabídku s belgickými avantgardisty Aranis a pokračuje s Aethenor. Největší důraz však tentokrát klade na postrockové klasiky, Godspeed You! Black Emperor. Prý se s deskou Lift Your Skinny Fists Like Antennas in Heaven připravuje na jejich blížící se koncert.
LordSnape doporučuje fošnu Victims of the Modern Age od Star One. „Vynikající návra tLucassenova spacemetalového projektu. Téhle desce nic nechybí, je místy pomalá, místy rychlá, lehce progresivní a nabízí širokou paletu nástrojů i zpěvů. Autorovy zvěsti o tom, že si místy dává hodně záležet na zvuku kytar, jsou zcela slyšitelné, a to zvláště ve skladbách Cassandra Complex nebo rammsteinovsky pochodujícímu úvodu It’s Alive, She’s Alive, We’re Alive. Toto je důkaz, že nejen death metal umí být tvrdý a rázný.“
Gianni hudebně zavítal do českých luhů a hájů. Candy Meatworks, prozatím neznámá začínající kapela vážně stojí za poslech. Zkouší to s EP s prozaickým, ale přesto vtipným názvem First Twenty Five Minutes and One Second. „Inspiruje se v baskytarových šílenostech á la Primus. V jejich hudbě lze ale slyšet mnohem více vlivů, například tDEP, Meshuggah, místy až Behold…The Arctopus a Red Hot Chilli Peppers. Celé to dohromady dělá velice zábavný počin, který točím stále dokola. Veliké překvapení,“ tvrdí Gianni, který také poslouchal španělské Hybrid (8th Plague).
Další desky:
Julie Christmas - Six Pairs of Feet and One Pair of Legs
Mekong Delta - Wanderer on the Edge of Time
Dustin Kensrue - Please Come Home
Emancipator - Safe in the Steep Cliffs
Aranis – Roqueforte
Aethenor - Faking Gold and Murder
Amia Venera Landscape - The Long Procession
Savaoth - Whispers Often Bleat
Ihsahn - After
Vložit komentář