Články

přeposlat článek tisknout
HEAVEN SHALL BURN, HYPOCRISY, DYING FETUS, BLEED FROM WITHIN

HEAVEN SHALL BURN, HYPOCRISY, DYING FETUS, BLEED FROM WITHIN

  • kdy: 2. 12. 2013
  • kde: Praha, Meet factory

Kapely rozhodně dobře věděly, co dělaly, zvuku se také nedalo příliš vytknout a celý večer se obecně obešel bez zásadnějších, ale vlastně i nezásadních bot. Výsledný dojem rozhodně pozitivní.

Přestože ta neděle bolela, vzhledem k tomu, že HSB považuji za jednu ze svých srdcových záležitostí, neměl jsem jiné volby než se onoho osudného večera vypravit do Smíchovských zákoutí. Prvním překvapením večera bylo, že Meetfactory se nově proměnilo v nekuřácký klub; tedy kromě předsálí, kde bylo kouření povoleno a kteréžto bylo tím pádem permanentně ucpané a plné dýmu. Ač kuřák, rozumím nepohodlí nekuřáků a rád jim ve své neřesti ustoupím. A tak jsme všichni svorně ocenili, že v hlavním sále šlo místo všepřebíjejících nikotinových výparů tentokráte vnímat veškeré ostatní aromatické vjemy počínaje propocenými nepranými textiliemi a konče živočišnými produkty plynného skupenství. A že při tomhle počtu lidí bylo co čuchat!
 
Bleed From Within © Jana ZamecnikovaBLEED FROM WITHIN alias skotská variace In Flames, ač s o něco větší inklinací ke core, svůj zdroj inspirace rozhodně nezapřela. Stejně tak jako svůj původ, jenž se v mluvených pasážích zábavně promítal do svérázného akcentu. Ze začátku je provázely drobné problémy se zvukem, výrazněji bylo slyšet jen zpěv a bicí, ale tento stav se velmi rychle napravil. A i když na mě kapela ze začátku působila poněkud genericky, musím říct, že jsem se postupně naladil a poslední dvě skladby bavily.
 
Setlist: Colony, Leech, Our Divide, I Am Oblivion, It Lives in Me, Uprising
 
Dying Fetus © Jana ZamecnikovaDYING FETUS asi nejsem úplně schopný objektivně zhodnotit vzhledem k tomu, že tady nejde úplně o šálek mojí kávy. Přestože jim nelze odepřít zběsilost a hutnost, poněkud mě zde odrazují grindové prvky. Přesto, že jsem vystoupení vnímal jako vysoce profesionální a zvuk mi přišel snad nejlepší z večera, po chvíli na mě hudba začala působit poněkud monotónně a měl jsem tendenci ztrácet pozornost. Dle reakce fanoušků však zřejmě šlo o vydařený výkon.

Setlist: From Womb to Waste, Your Treachery Will Die with You, One Shot One Kill, Praise the Lord (Opium of the Masses), Killing on Adrenaline, In the Trenches
 
Hypocrisy © Jana ZamecnikovaHYPOCRISY stejně jako na minulém koncertě otevřeli set skladbou End of Disclosure. Tahle nepříliš sofistikovaná skorohymna má takový ten dar uchytit se v hlavě a od posledního vystoupení v Praze se mi vždy tu a tam vrátila chuť si jí pustit. A tak, když s ní v Meetfactory naprosto předvídatelně hned na začátku vyrukovali, trochu jsem si i pobrukoval. Do podstatně rychlejšího tempa nás vzápětí vrhlo daleko tvrdší Tales of Thy Spineless, které - stejně jako skladba úvodní - pochází z hypocrisího nejnovějšího alba End of Disclosure (2013). Z nové desky jsme pak během večera zaslechli ještě Fire in the Sky, ze skladeb historických bych pak vypíchl opravdu deathové Killing Art, které v kontextu dnešní tvorby zní už téměř jak od jiné kapely. Z mladší historie jsme se dočkali osvědčených „hitovek” Roswell 47 a Eraser, který byl - oproti minule, kdy zazněl až jako přídavek - tentokrát zařazen už někde uprostřed setu. Na Hypocrisy musím opět ocenit výrazně silný projev, a ač se panu Tägtgrenovi únava už poněkud projevuje ve tváři, na jeho zpěvových schopnostech se to stále nezdá cokoliv měnit.

Setlist: End of Disclosure, Tales of Thy Spineless, Fractured Millenium, Fire in The Sky, Killing Art, Eraser, Adjusting the Sun, Roswell 47
 
Heaven Shall Burn © Jana ZamecnikovaHEAVEN SHALL BURN spustili naprosto bleskově a nekompromisně, jak už to se svým agresivním energickým metalcorem umějí. Publikum reagovalo od samého začátku velmi živě, v moshi bylo peklo téměř nepřetržitě, což bylo kvitováno a povzbuzováno i zpěvákem samotným. Jelikož jsem měl to štěstí HSB už cca třikrát vidět naživo na festivalech, byl jsem zvědav, jak se poperou s vystoupením klubovým. Povedlo se. Obzvlášť po posledním Brutal Assaultu, kde jejich koncert zvukově opravdu nevyšel dobře, jim prostředí Meetfactory vyloženě sedlo, a zvuk byl daleko čistší. Co se tvorby týče, osobně jsou mým favoritem desky Antigone a Iconoclast a získal jsem dojem, že i u publika se právě skladby z těchto alb setkávají s největším úspěchem. A tak i přes to, že bylo obecenstvo v úctyhodném varu už od začátku, s příchodem skladby The Weapon They Fear se rozjaření davu zdálo ještě několikanásobně umocnit. Hned v závěsu následoval tradičně cover Black Tears, který už si pro jeho notorickou oblíbenost chlapci z HSB nebudou už asi nikdy moci odpustit. Celý koncert se nesl v dost zběsilém tempu a nebohý posluchač nedostal moc příležitostí vydechnout, snad s výjimkou poněkud romantičtější (na poměry HSB) sklady Godiva, která byla ale stejně vzápětí sestřelena smrští Trespassing the Shores of Your World.

První přídavek Endzeit včetně předehry Awoken působil naprosto epicky, o to více, že silně motivační refrén nechal Marcus místy zpívat publikum. Druhý přídavek byl působivě zavřen palbou Voice of The Voiceless opět z alba Antigone. Končilo se ve znamení přátelské atmosféry a tradičně skrznaskrz propocený Marcus si vřele podával ruku s kýmkoliv, kdo si přišel.

Setlist: Counterweight, Land of the upright Ones, Omen, Combat, Hunters Will Be Hunted, Behind a Wall of Silence, The Weapon They Fear, Black Tears, Godiva, Trespassing the shores of Your World –-- Awoken, Endzeit, Not My God --- The Disease, Voice of the Voiceless
 
Veto tour 2013Věc, kterou bych rozhodně rád ocenil u Hypocrisy a Dying Fetus, je jejich účast na turné v pozici předkapel, přestože si rozdělení rolí v daném složení jistě dokážeme představit i úplně jinak. Osobně to vnímám jako sympatické gesto.

Výsledný dojem z večera je jinak rozhodně pozitivní, posluchačovo ucho bylo nasyceno produkcí čtyř kapel, které rozhodně vědí, co dělají a dělají to dobře, zvuku se také nedalo příliš vytknout a celý večer se obecně obešel bez zásadnějších, ale vlastně i nezásadních bot.

Fotky © Jana Zamecnikova 

Jiné názory

Přihlašte se pro přidávání vlastních komentářů.

aktuálně

diskuze