Profil kapely

editovat profil

Insomnium


Žánr:

melodic death metal

Založeno:

1997, Joensuu

Současný label:

Century Media Records

Sestava:

Niilo Sevänen - zpěv, basa (1997-současnost)
Ville Friman - kytara (1997-současnost)
Markus Vanhala - kytara (2011-současnost)
Markus Hirvonen (1997 - současnost)

Odkazy:


Marast databáze Myspace Homepage Wikipedia
Insomnium

Diskografie


Biografie

Trochu nenápadná, přesto vedoucí melodic death metalová smečka z finského města Joensuu, kteréžto je kolébkou třeba také respektovaných death/grinderů Vacant Coffin. Založeni léta páně 1997, o dva roky později vydávají první demo, za další rok pak druhé. Již jejich debut "In the Halls of Awaiting" z dvoutisícého druhého se dočkal kladného přijetí jak fanoušky žánru, tak i kritikou ( namátkou Sputnik 4.5 - superb) a pro tvrdé jádro mdm fans zůstává dodnes nejlepší nahrávkou kapely.

Počátek roku 2004 zastihuje kapelu při přípravě dalšího alba a sice "Since the Day It All Came Down", které nakonec vychází 4. dubna a přináší menší proměnu soundu kapely, která vlivem poetických textů a celkového potemnění zvuku nápadně nabaluje vlivy melodic doom metalu, čehož si nemohou nevšimnout ani krajané souputníci Swallow The Sun, jimž před zhruba půl rokem (listopad 2003) vyšel debut "The Morning Never Came".

I s další nahrávkou si pak formace pod vedením Niila udržuje pravidelný dvouroční odstup od dlouhohrajících počinů a vydává mnoha fanoušky dosud milovanou fošnu "Above the Weeping World", jež je v určitých kruzích považována za ne-li nejlepší, tak jednu z nejlepších metalových nahrávek všech dob. Koneckonců hodnocení mluví za vše - finský magazín SUE (http://www.suezine.fi/) udělil tomuto počinu pěkných 10/10 a ani kdysi vlivný Kerrang! nebyl skoupý a taktéž přispěl absolutoriem - v tomto případě 5/5. Albu byla připisována naprosto omračující vyváženost pasáží a dokonalé spojení inteligentního melodického death metalu s typicky finskou doomy zádumčivostí.

Ani tento neskutečný úspěch u posluchačů však kapele nezajistí smlouvu u prestižnějšího labelu a tak formace jako již od samotných počátků zůstává ve stáji Candlelight Records, jež za vrátky hlavně v minulosti držela pěknou řádku velmi známých interpretů.

Následující album "Across the Dark", je však tím posledním u tohoto labelu vycházejícím a Insomnium jakoby se na něm vzdalovali svému po několik let úspěšně vylepšovanému soundu směrem ke snaze zaujmout širší publikum. K tomu napomáhala ve velké míře i přítomnost čistých vokálů, jež byly navíc do tvorby zapracovány třetí stranou, jmenovitě Julesem Näverim.

V roce 2010 pak pro kapelu začíná období spolupráce s frontmanem švédského etalonu Dark Tranquillity Mikaelem Stannem, jenž v kapele vidí neskutečný potenciál. Zároveň formace začíná komponovat materiál na novou řadovku, v dubnu přichází podpis smlouvy s molochem Century Media Records, stejným vydavatelstvím, jež shodou okolností vydává právě Dark Tranquillity..

14.06.2011 je hotovo nahrávání nového alba s názvem "One For Sorrow", album v Evropě oficiálně vychází 17. října.

Podobné kapely

aktuálně

diskuze