Profil kapely

editovat profil

Lunatic Gods


Žánr:

death metal, folk metal, progressive metal

Založeno:

1994, Martin

Současný label:

neuvedeno

Sestava:

Hirax - lead guitar
Luboslav - rhythm guitar
Svarog - drums
Richard - bass
Emil - vocals
Majica - keyboards

Odkazy:


Marast databáze Myspace Homepage Bandzone
Lunatic Gods

Diskografie


Biografie

Základný kameň martinskej skupiny LUNATIC GODS bol položený začiatkom leta 1993 Hiraxom (gitara), Psychom (bicie), Mortisom (spev) a Kingom (klávesy). Skupina si dala názov BESTIALIT a vo svojich začiatkoch produkovala brutálny death – grind. Bezprostredne potom skupinu kontaktovala firma METAL AGE PRODUCTIONS, ktorá BESTIALITu ponúkla účasť na splitovom CD so skupinou DEHYDRATED. So spomínaným CD skupina debutovala začiatkom roku 1994. Splitové CD BESTIALIT „Fuckland“ / DEHYDRATED „Burnt“ zaznamenalo vo svetovom podzemí kladné odozvy a predalo sa ho 1200 kusov. Nasledovalo množstvo vystúpení na Slovensku a v Čechách, na ktorých skupina predstavila svoj debutový program.

Po čase sa k jadru skupiny pridáva Richard (basa) a Emil (spev). Skupina si uvedomila, že sa dostáva na ďalší stupeň svojho vývoja a že jej názov BESTIALIT už nekorešponduje s náladou nového repertoáru a tak sa premenováva na LUNATIC GODS (Šialení bohovia). Následne na to sa ozýva taliansky label POLYPHEMUS RECORDS, ktorý podpisuje s LUNATIC GODS zmluvu na vydanie debutu „Inhuman And Insensible“ (Neľudskí a bezcitní). Týmto činom sa LUNATIC GODS stáva prvou slovenskou metalovou skupinou, ktorá vydáva nosič u zahraničného vydavateľstva. Celosvetová premiéra tohto albumu, ktorý vyšiel v náklade 3 000 kusov, prebehla 25. apríla 1996. O úspechu albumu svedčí nespočetný rad kladných recenzií, umiestnenia v metalových hitparádach, množstvo rozhovorov v časopisoch, fanzinoch, rádiách a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, ako aj pomerne rýchle vypredanie celého nákladu CD. Debut „Inhuman And Insensible“ bol podporený množstvom živých vystúpení a to či už v kluboch, alebo na veľkých letných festivaloch. V januári 1997 dostáva skupina od vydavateľstva avízo, že album je vypredaný a zároveň ponúku na zmluvu na ďalšie dva tituly.

Od júna až do konca augusta roku 1997 LUNATIC GODS pod producentským dohľadom Dušana Antalíka nahráva desať nových piesní. Nakoniec sa skupina rozhodla uprednostniť slovenské vydavateľstvo METAL AGE PRODUCTIONS pred talianským labelom POLYPHEMUS RECORDS a tak album „Sitting By The Fire“ ( Sediaci pri ohni ) vychádza práve pod touto hlavičkou. Nasleduje klasický kolotoč letných festivalov, klubových koncertov, promo rozhovorov pre rádia ako aj časopisy a ziny.

Rok 1999 začína nahrávaním coververzie skladby „Phantom Lord“ pre talianské vydavateľstvo ENERGIE RECORDS, ktoré nakoniec pieseň umiestňuje na prestížnom DCD TRIBUTE TO METALLICA „Phantom Lords“, kde na jednom CD boli prevzaté skladby od skupiny METALLICA a na druhom vlastné piesne skupín ktoré prerábky uskutočnili. Nakoniec táto coververzia vychádza ako B strana aj na vynilovom EP „Cuckoo“, ktoré vydáva česká firmička EPIDEMIE RECORDS. Takisto ani titulná pieseň „Cuckoo“ sa nenachádza na žiadnom radovom albume LUNATIC GODS a tak sa tento raritný singel rychlo rozpredáva.

Rok 2000 je rokom zmien v zostave, kedy LUNATIC GODS opúšťa klávesista King a spevák Mortis. Kapela však nevešia hlavu a okamžite príjíma medzi seba speváka Horára / známeho zo skupiny PROTEST / a za klávesy skušobne nádejnu dievčinu Lucy. Nová energia telesa sa okamžite pretavila do novej nahrávky „The Wilderness“ / Pustatina / , ktorá sa realizovala v decembri 2000 v štúdiu Exponent v Hlohovci. Ako hosť sa nahrávania zúčastnil aj popredný český sitárový hrač Jirka Dohnal.

Začiatok roku 2001 ja v znamení koncertovania, kde skupina okrem klasického hrania po kluboch a akciách na Slovensku a v Čechách sa predstavila aj pred takými veličinami ako KING DIAMOND / v Martine 31.3.2001 / či VADER / v Žiline 3.3.2001 /.

Album „The Wilderness“ konečna vychádza! Píše sa január roku 2002 a „Pustatina“ vďaka vydavateľstvu SHINDY PRODUCTIONS spratruje svetlo sveta. Licenciu o tento album realizovalo celkovo 7 svetových labelov a album vyšiel vo všetkých možných formátoch (CD, MC, LP).

O dva roky neskôr vychádza ďalší album šialených bohov a to s názvom „Mythus“. Album je komplexný a celý sa tiahne príbehom boja medzi ľudstvom a červami, ktoré žijú pod zemou. Album vyšiel takisto pod licenčnou značkou viacerých svetových labelov (CD, Digi CD, LP, MC), ale hlavným vydavateľom sa stal Hiraxov label HROM Records.

Vo februári 2007 stretáva LUNATIC GODS (a nielen ich) smutná udalosť - po dlhej chorobe tento svet opúšťa spevák Horár. R.I.P.

V auguste 2007 vychádza zatiaľ posledný, v poradí piaty album LUNATIC GODS s názvom "Ante Portas" (z latinského prekladu "Pred bránami"). Album uzrel svet v CD podobe ako aj v limitovanej digi CD verzii. Na albume nájdete 10 piesní v celkovej dĺžke trvania 47:12., a ako býva u Lunaticu zvykom, jedna pieseň je inštrumentálka. Ostatných deväť skladieb je spievaných - tentokrát však nie anglicky, ale v slovenčine. Hudobne aj naďalej ide o klasický "lunatic" štýl plný experimentálneho death / black metalu s prvkami avantgardy a dalších štýlov s veľkým ovplyvnením slovanskou melodikou a akoby splynutím kultového debutu "Inhuman and Insensible" s avantgardým napredovaním štvorky "Mythus". Prekvapením zaiste bude už spomínaná slovenská lyrika. Nechýba samozrejme kopec zaujímavých hostí, a taktiež netradičné hudobné nástroje (drumbľa, akordeón, saxofón, flauta, píštala). Otvorte svoju myseľ a započúvajte sa...

LUNATIC GODS vstúpil do štúdia Shaark v Bzenci dňa 23. mája 2011 a začal pracovať na svojom v poradí už šiestom CD. Album s pracovným názvom "Vlnobytie" bude obsahovať 11 skladieb s hojným využitím cimbalu, huslí či saxofónu. Na rad prišiel aj Pavol Dobšínsky a zhudobnenie jeho poviedky Ibronka, ktorú kapela pretvorila do podoby dvoch na seba naväzujúcich piesní. Okrem tohto velikána slovenských povestí všetky ostatné texty napísal Hirax a budú opäť v slovenčine (tak ako na predošlom albume Ante Portas). Gitarista Hirax sa k pripravovanému materiálu vyjadril takto: "Naši fanúšikovia môžu očakávať mix albumov Mythus a Ante Portas. Určite sme nezačali robiť jednoduchšiu muziku a ani sme nevymäkli. Práve naopak, akoby sme s príchodom nového bubeníka Svaroga pridali na technike i rýchlosti. Hosťovanie už potvrdil Killy z Melancholy Pessimism či starý známy martinský Ročo. Album by mal vyjsť na jeseň tohto roka a prvú pieseň zverejníme 9. 9. 2011 na našej bandzone stránke. Dovtedy sa sústredíme na nahrávanie, mixáž a mastering a budeme hľadať vydavateľa."

Podobné kapely

aktuálně

diskuze