Kniha kovu - exkurze do historie českého metalu

1. prosince letošního roku se seznam literatury o českém metalu rozšíří o další zajímavý titul. Tehdy totiž u MetalGate Records vyjde „Kniha kovu“, s podtitulem „Část 1“, tedy první díl knižní série mapující právě vývoj domácí metalové scény od počátků po současnost. Zároveň se jedná o první knižní titul ve vydavatelské historii MGR.

Jejím autorem je Václav Votruba, kterého můžete znát, pokud se pohybujete minimálně na českobudějovické metalové scéně. Pokud byste náhodou nevěděli, o koho se jedná, vězte, že Václav má za sebou dráhu v oblasti hudební publicistiky, hlavně na zinu Metal Forever & Metal Man, a momentálně působí jako novinář v lokálním zpravodajství. Taktéž se věnuje hudbě a potkat ho můžete v kapelách AFTER RAIN, DARK ANGEL, se kterými mezi léty 2007 a 2015 realizoval již osm desek, a nově též v THE RIVER OF LOST SOULS. Jeho spisovatelská kariéra je relativně nová, ale už má svůj první zářez, kterým je román „Na pokraji“ situovaný do Hollywoodu minulého století. Jeho druhým literárním počinem, tentokráte z oblasti faktografické, bude právě „Kniha kovu“.

A co tedy toto dílo jako takové vlastně obsahuje? Předně je nutno podotknout, že se nejedná o souhrnnou kroniku, ale o sondy do vývoje jednotlivých metalových subžánrů na domácím poli. První díl tedy svým záběrem pokrývá trojici black, death a thrash. Každému ze stylů je vyhrazena jedna část knihy, a ačkoliv u každého z nich najdete přehled klíčových kapel či osob, rozhodně nečekejte nějakou encyklopedii, či suchopárnou historickou studii. Václav totiž svůj přístup k tématu postavil právě na lidech, resp. na jejich vzpomínkách a názorech, které tak tvoří hlavní obsah jednotlivých sond.

Historie ve Václavově podání je tedy rozhodně živá a na své si tak přijdou nejen ti, které zajímá, jak to tenkrát bylo, jelikož to nezažili, ale i pamětníci, kteří si tak mohou zavzpomínat na to, čeho byli sami součástí.

Ještě dodejme, že primární motivací autora bylo poukázat na to, že ačkoliv Česká republika nemá na globální metalové mapě nějak dominantní postavení v rámci specifických metalových subžánrů, jako je tomu například u skandinávského black metalu, amerického death metalu, či post-metalu ve Francii a Beneluxu, na druhou stranu se rozhodně nemáme za co stydět, jelikož i u nás má metal svoji tradici, své publikum a podporovatele.

O sazbu a grafické provedení „Knihy kovu“ se postaral Tomáš F. Hanzl, tedy Chymus, zkušený grafik, textař a frontman havířovských ANTIGOD.

Chcete-li se tedy dozvědět, jak vznikala a čím si prošla česká metalová scéna, poznamenejte si 1.12.2016 a následně se během dlouhých zimních večerů ponořte do „Knihy kovu“. Bude to stát za to!

www.metalgate.cz


Přispěj do diskuze

aktuálně

diskuze