Z hlubin válečného šílenství, aneb představujeme Wareligion od Antigod

O havířovské thrash-death metalové formaci ANTIGOD jste určitě již někdy slyšeli. Ačkoliv tato kapela působí na české metalové scéně relativně krátce, a to od roku 2011, v jejích řadách najdete nejednoho metalového veterána. Od debutové desky The Masquerade uběhly již dva roky, a proto je nejvyšší čas, aby o sobě ANTIGOD dali zas vědět a to rovnou pořádnou náloží nového studiového materiálu, jehož kalibr se směle vyrovná Kruppově houfnici L/12 „Dicke Bertha“.

Řeč je samozřejmě o novém řadovém albu jménem Wareligion, o jehož vydání se postará MetalGate Records a které spatří světlo světa 30.11.2015.

Předcházející zmínka o jednom z největších děl, které lidská ruka kdy stvořila, rozhodně nebyla samoúčelná, protože z tematického hlediska zavede Wareligion na ploše 12ti skladeb své posluchače přímo do epicentra hrůz první světové války, která přišla jako kruté vystřízlivění z idealistického věku osvícenského rozumu, aby dala naplno vyvřít odvrácené a zcela iracionální stránce lidského charakteru. Abychom citovali jednoho z architektů alba a novou posilu v řadách ANTIGOD, frontmana Chymuse:

Počin, který se vám v brzké době dostane do rukou, není úplně běžným albem. Nedá se o něm hovořit jako o koncepčním, ale přesto jistou koncepci skrývá. Nedá se o něm hovořit jako o monotematickém, ale přesto se v podstatě týká jedné věci, či spíše jednoho kolizního bodu, kdy se střetává válečné běsnění s náboženským šílenstvím a totální odevzdaností.

Naši mozaiku příběhů jsme tentokrát zasadili do období, které není zas až tak úplně archaické – naším jevištěm jsou bitevní pole první světové války, kdy se s tragickými následky střetávají staré způsoby boje s moderními technologiemi, včetně užití bojových plynů v hromadném měřítku. Gigantický mlýnek na maso, poháněný vírou, přesvědčením o „spravedlivém“ boji za „správnou“ věc, ale i strachem z budoucnosti, která pro jednotlivce mohla skončit během jediné vteřiny…

Zabýváme se spíše pocity jednoho člověka a dopady na jeho psychiku, chování a jeho reakcemi na okolní realitu, která se před jeho očima odehrává v té nejkrvavější a nejotřesnější podobě. I když tento světový válečný konflikt je již minulostí, je stále přítomen v lidských myslích – jako memento mori, platné i v dnešní době, možná nyní víc, než kdy předtím.“ 

Je vskutku smutným faktem, že válka je nerozlučným společníkem lidstva víceméně od počátku jeho existence, ale byl to až tento konflikt, který naplno ukázal, jak vynalézavý člověk dokáže být, co se smrti a zkázy týče, a jak nepodstatným se v takové situaci stává jednotlivec a jeho život. Z Wareligion vám veselo rozhodně nebude, ale to je možná dobře, protože vás tak možná donutí k nejednomu zamyšlení.

Na konci listopadu letošního roku se tedy připravte na historický exkurz do míst, kde v bahně mezi ostnatým drátem a v chorobně nažloutlém chlorovém oparu rozehrávají děla a kulomety symfonii zmaru a utrpení.

www.metalgate.cz
www.antigod.cz

aktuálně

diskuze