Autor: 95 Uživatelé: 89 Tvé hodnocení: hodnoť
Morph - Near Death Experiences

DEPRESY - Morph - Near Death Experiences

Předností alba je vynikající zvuk. Pak perfektní práce s basou, zajímavé kytarové nápady a nevtíravé melodie, znějící jako z jiného světa. Spirituálního. K tomu dopomáhají klávesy, jež nehrají trapné, druhé housle. Tvrdí atmosféru. Depresy stvořili dílo, které nejen díky mnoha skrytým motivům překonává hradby času.

Depresy - digipackFenomén zvaný Near Death Experiences (zkráceně NDE) je podrobně popsán spoustou lidí, kteří si prošli tzv. klinickou smrtí. Většina z nich popisuje své zážitky jako posun duše skrz světelně bílý tunel, kde na konci čekají všichni příbuzní a známí, kteří nás opustili dříve. Tato skutečnost nahrává hlavně spiritualistům a jiným příznivcům této nezmapované oblasti, jež si pohrávají s myšlenkou, že smrt není konec všeho či prachsprosté zapomnění, ale jen posun našeho vědomí a duše na jinou úroveň.

Jsem si naprosto jist, že většina, co tyto řádky teď čte, si asi říká, proč jsem s recenzí otálel tak dlouho. Odpověď ani já sám neznám. Z CD se mi postupně začala stávat hotová promo-sušina, která jen čekala na tu správnou chvíli. A možná že jedna smutná událost mě přinutila si MorphDepresy znovu pustit, nechat se unášet jeho vibracemi a konečně s tím fyzicky něco dělat. Už ani pořádně nevím, jak to vlastně bylo. Téměř každý už tuto desku totiž má jistě pod kůží, nebo ji aspoň slyšel a stačil si na ní udělat svůj vlastní názor. Já jsem však naprosto zmaten, docházejí mi slova. Nyní si ale při tom všem zmatku v hlavě vzpomínám, jak šílené bylo čekání, než vlastně album mělo vyjít. Vybavuji si, jak moc se čekalo, až se vyřeší problém s bookletem a samotným obalem. Ten však dělá DEPRESY velikou čest a není jediným zajímavým faktorem. Když pak onen kotouč vložíme do přehrávače, otočíme kolečkem hlasitosti, rozezní se typická tvář těchto pracovitých Slováků.

DepresyPředností je vynikající zvuk, práce s baskytarou je přesně tam, kde má být. Zajímavé kytarové nápady, nevtíravé kytarové melodie rozřezávají mlhavý závoj pochybností a tvoří to, co jiným kapelám chybí. K tomu si musíme ještě přidat úžasný tah na bránu a máme desku, která nade vší pochybnost zní „světově“. Konečně se smazává rozdíl mezi tím, co tvoříme u nás (v Česko-Slovensku) a jinde ve světě. Zní to doslova jako z jiného světa. Z toho spirituálního. A přenést se tam je díky Morph tak krásně jednoduché. K tomu mocně dopomáhají klávesy. Ty nehrají trapné, druhé housle, ale tvrdí atmosféru. Ať už vezmu začátek skladby Maws, nebo nepřeberné množství piano vyhrávek roztroušených v téměř ve všech skladbách. Jednotlivé tóny jsou zvoleny skutečně bravurně. Vesperův vokál je pak další důležitou částí celého celku. Zajímavá barva, práce s hlasem, srozumitelnost a naprosto neotřelý výraz tvoří další typicky poznávací znamení kapely. Texty pak leckoho nutí k zamyšlení. Jsou dobře sepsané, k hudbě se nesmírně hodí a rozšiřují ji.

Depresy - liveDEPRESY zkrátka stvořili dílo, které překonává i hradby času. Měl jsem možnost si za tu dobu Morph poslechnout nesčetněkrát a pokaždé mě to velmi bavilo, ba co víc: Stále jsem postupně nacházel další a další skryté motivy. Je to cítit naprosto všude. V kytarách, klávesách, ve vokálu i zvuku bicích. Tomuhle pocitu se nic nevyrovná. Jestli se neklesající úroveň jednotlivých alb dala počítat jako typický standard, tak v době vydání této desky se zcela jistě začala odvíjet kapitola nová a lepší, než kdy dříve. Vrcholná forma doufám bude pokračovat, jelikož našlápnuto je více než skvěle, čemuž i odpovídá vysoké a časem prověřené hodnocení.

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

S tím světovým zvukem nemůžu souhlasit. Zvuk virblu vyrovnanému vyznění celého alba zrovna neprospívá.

Psychomantium je jiný album.

No neni to zlí album,ale prave zvuk sa mi moc nepozdáva, hlavne teda bicie(rytmičak) su moc vytiahnuté a pri blastoch prebijaju zvyšok, aspoň ja to tak počujem. Psychomantium je lepší album...

   brutusáček:
nezapíše....
  

Zase mě někdo pomalejší předběhl...

   LordSnape:
BH: No, lepší pozdě než nikdy ne. :D Myslím, že tahle retz se zapíše do dějin v rychlosti psaní. :D
  

nezapíše....

:PP. ja mam ted naopak jednu extra rychlou. uz je napsana akorat ji nechavam par dni odlezet, abych si ji mohl precist znova s cistou hlavou a odfiltroval blaboly.

BH: No, lepší pozdě než nikdy ne. :D Myslím, že tahle retz se zapíše do dějin v rychlosti psaní. :D

lol, kdyz jsem to zahlid na hlavni strance, tak prvni co me napadlo bylo: "coze, az ted, dyt si pamatuju jak mu to bizz kdysi hodne davno daval ve zlejch...a ja jsem mu to chtel ukrast :)"

rozhodne to neni spatny, a recenze taky ne :).

Tvé hodnocení:

Tagy:

death metal, atmospheric black metal, Depresy, occult, dark

aktuálně

diskuze