Autor: 86 Uživatelé: 88 Tvé hodnocení: hodnoť
Paragon of Dissonance

ESOTERIC - Paragon of Dissonance

S provzdušněním hudby Esoteric aplikovali trochu jiný, méně dynamický zvuk, ubrali na mohutnosti a hutnosti. Mám-li novinku zhodnotit v rámci diskografie, předchozí album s přehledem ovládá čelní pozice žánru, i tak je novinka ale velice dobrá a nadprůměrná nahrávka.

EsotericEsoteric jsou jako vesmír. Pro jednoho černá prázdnota s minimem záchytných bodů, pro jiného zase kouzelná pokladnice s nepřeberným množstvím roztodivných těles, sil, barev a podnětů vůbec. Nabízí se přirovnání k průletu černou dírou, tu zase fantastickou mlhovinou, cestou na blanitých křídlech až tam do centra chaosu, kde na svém trůnu sedí onen prastarý slepý bůh, kolem něhož bláznivě piští tenké flétny.

Zatímco Subconscious Dissolution into the Continuum bylo ještě převážně černočernou bažinou (o starších počinech nemluvě), občas až příliš jednolitou (i když i to mělo svůj nezaměnitelný půvab), na předchozím počinu začalo docházet k jakémusi prosvětlení, byť stále ve zvláštních, znepokojivých a psychedelických odstínech. Zapracovalo se na struktuře skladeb, jejich vnitřním vývoji a gradaci i riffech samotných, jejich promyšlenosti a s trochou nadhledu by se dalo mluvit o celkově větší chytlavosti. Tato tendence na Paragon of Dissonance (opět 2CD se stopáží čítající dohromady přes hodinu a půl) pokračuje. Materiál je opět o něco přístupnější. Pánové jako by stále častěji vylézali ze svých temných slují na denní světlo. Ne, stále si na Esoteric neskočíme odzemek na pasece s elfy a trpaslíky, ale už si asi ani nebudeme napouštět vanu a brousit žiletky (pozor klišé!).

Hned první Abandonment mi svým úvodním riffem dokonce připomněla jakési brutal deathové „slammování“, až mě ta asociace rozesmála, což bych nikdy u podobné hudby nečekal. Dále zde můžeme zaznamenat prvky dnes populárních post-metal/sludgeových spolků (jména si každý jistě doplní sám), nejvíce asi v poslední třetině výše zmíněné Abandonment (výborně gradující), v Cipher, ale i jinde. Rozhodně nejde o jakékoliv kopírování, Esotericani nevím, jde-li o přímou inspiraci, nicméně jistá podobnost je alespoň pro mě těžko přeslechnutelná. (Co myslíte, za jak dlouho se stane funeral doom trendem? :)) Chvílemi by se také snad dalo mluvit spíše o tradičnějším pojetí doom/deathu než o jeho (nej)extrémnější podobě. Je to tak, Esoteric nám prostě trochu „vyměkli“, zvláště v první polovině (na 1. CD) alba. Je-li to dobře, nebo špatně, je věc názoru. Pokud se budu chtít (u)topit v rašeliništi, sáhnu po tvorbě starší. Současná progresivnější a experimentálnější tvář zase nabízí bohatší paletu zvuků, nápadů, nálad a pocitů. Ale i zde stále nalezneme místa, kde se dostavuje pocit, že už konečně musí přijít ta poslední rána z milosti (Loss of Will a závěrečná A Torrent of Ills)… no a ona i nakonec přijde.

Při poslechu mám dojem, že se Esoteric při tvorbě posledního alba mohli inspirovat i v psychedelickém a progresivním rocku 70. let (znovu např. v Cipher), což je studnice v posledních letech extrémními spolky všeho druhu bohatě čerpaná. Stále častěji uslyšíme éterickou sólovou kytaru (asi i vklad nového kytaristy Johna Nolana), poletující nad masou riffů, jak spolu s klávesami vykreslují roztodivné halucinační motivy, které se ztrácejí jako nehmotné přeludy z jiných dimenzí tak snadno, jako se objevily. Vše pomíjí, jen zkáza zůstává. Přece jen je to pořád doom metal, že áno. Rytmická složka je opět o něco rozmanitější, Joe Fletcher sice stále nikam nespěchá, ale více si hraje s přechody a v rámci možností hraje pestře a zajímavě. Vokál Grega Chandlera zůstává stejně (a skvěle) ohavný a zvrácený jako dříve, často využívá hall efektu, po této stránce se nezměnilo prakticky nic a jsem za to rád. Dílo zkázy dokonávají texty plné šílenství, zániku, nicoty, nebytí a bezčasí a velice pěkný artwork, vinylová verze bude jistě pastvou pro oči.

Esoteric

Sporným bodem bude asi produkční stránka nahrávky. Více mi vyhovoval mohutnější a hutnější zvuk The Maniacal Vale a starších nahrávek. Je však jasné, že s provzdušněním hudby bylo nejspíš nutné aplikovat i jiný zvuk, zdá se mi však až příliš „hodný“, uhlazený a plošší než dříve. Možná, že zde trošku zazlobil i Esotericfenomén „loudness war“, postrádám trošku větší dynamiku, ale ne, že mě budete „tahat za fusekli“, jde spíše o dojem, ale zvuk mohl být podle mě ošetřen ještě o trochu lépe a citlivěji, byť se nejedná o nic, co by nějak výrazně vadilo.

Mám-li zhodnotit Paragon of Dissonance v rámci diskografie britských esoteriků, tak mi předchozí album The Maniacal Vale stále přijde znatelně lepší a nadále s přehledem ovládá čelní pozice žánru. Rozhodně se ale jedná o velice dobrou nahrávku, které se vyplatí dát nejednu šanci.

Pokud bych měl však srovnat aktuální nahrávky Esoteric s jejich žánrovými souputníky Ahab (o nichž se můžete na stránkách Marastu dočíst zde), Esoteric pro mě vítězí na plné čáře. Uvidíme, s čím ještě letos přijdou další slavní hrobaři – američtí Evoken.
 
Esoteric i zmínění Ahab se představí v pražském klubu Black Pes již 4. června spolu s Ophis a Et Moriemur.

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

zobrazit vše

Ten cover vypadá trochu jako nějaká další verze/inspirace VBE - Written in Waters :) (zvlášť bez té ústřední figury).
No a samozřejmě těšba / zvědavost jaký to bude, zvlášť na ty údajný 80´s synthpop a 70´s disco vlivy/zvuky :).

predbehl :) a stejne z toho tu NEWSku neudela
www.season-of-mist.com/common/covers_releases/high/SOM530.jpg

UK Doomsters Esoteric have unveiled the cover artwork and track list of their new album 'A Phyrrhic Existence'. The record is set for worldwide release on November 8, via Season of Mist. The long-awaited follow up to 2011's 'Paragon of Dissonance' was recorded earlier this year at vocalist/guitarist Greg Chandler's Priory Recording Studios in Birmingham.

Regarding the new record, the band comments: "'A Pyrrhic Existence' is an album that deals with some of the darkest sides of the human psyche and the harsh realities of existence. The concepts of the lyrics deal with death, suffering, tragedy, lies and the breakdown of the human psyche. The title is a reference as to how existence can be perceived as something that inflicts so much devastation on the survivor, that it becomes tantamount to defeat. The music is a progression from previous albums, and is of an extremely psychedelic and experimental nature. It can be likened to a vicarious journey through the twisted passages of the broken mind."

The artwork and tracklist of 'A Phyrrhic Existence' can be found below. The cover artwork was created by Lisa Schubert. Pre-orders will be available at a later date.

Tracklist

CD1
1. Descent (27:39)
2. Rotting in Dereliction (15:51)
3. Antim Yatra (04:40)
Total: 0:48:10

CD2
4. Consuming Lies (15:16)
5. Culmination (19:03)
6. Sick and Tired (15:46)
Total: 0:50:05

   sicky: bejt svobodný a bez závazků, hned bych jel :-D   

jó jaký si to uděláš... :), nebo vem "závazky" s sebou že jo :)

co tak vím, tak z toho line-upu se tu během dubna v klubech objeví určitě The Body, asi i Old Man Gloom a Circle (ať je to teď kdokoliv :) ). Mě tam teda ještě trochu víc táhnou jiný jména, takže... navíc to mít takhle hezky pokopě. Škoda, že tam místo jednoho z těch sludge/doomů nehrajou třeba Skepticism, který jsou letos na Heavy Days... v Kodani.
Ale třeba Graves at Sea paráda a Conana dám taky rád znova.

   AddSatan:
ten line-up toho festu je fakt hodně lákavý :).
  

to vypadá opravdu na supr akci. bejt svobodný a bez závazků, hned bych jel :-D

Vidím Doooooom! www.doomoverleipzig.com/header600.jpg to vypadá na výlet :)

(edit:) v dubnu jedou Esoteric tour s Isole a Procession, fajn, když se to zastaví i tady, nicméně ten line-up toho festu je fakt hodně lákavý :).

jo lupen na "Doom fest - středu" bych taky bral, jinak to moc nevidím no... to se asi včas dozvíme, existuje taková věc jako stránky festivalu a tak - že jo kluci pode mnou :)

do háje, jel bych hned... jde koupit jenom lupen na esoteric?

aktuálně

diskuze