Autor: 89.9 Uživatelé: 80 Tvé hodnocení: hodnoť
Too Late Stop My Hate

GODLESS TRUTH - Too Late Stop My Hate

Všem posměváčkům, kteří nevěřili, že se dá udělat v Čechách světová deska, GODLESS TRUTH razantně otevřeli oči. Příklon k modernímu a progresivnímu pojetí žánru, tedy kapelám jako The Faceless, Psycroptic nebo Cynic je zřejmý od prvního tónu.

Konec čekání na Godota!!!
 
Všem posměváčkům, kteří nevěřili, že se dá udělat v Čechách světová deska, GODLESS TRUTH razantně otevřeli oči. Vydávají současnou a navíc naprosto precizní nahrávku. Zatím (bohužel) jen ve formě oficiálního EP, ale snad se v krátké době dočkáme i plnotučného nosiče. Základní fakta o této olomoucké bandě jsou všeobecně známá, tak jen ve stručnosti.

GODLESS TRUTH mají v archivu čtyři regulérní nosiče plus dvě splitka. Jejich poslední řadovka Arrogance of Supreme Power vyšla též na japonském labelu Amputated Vein, tedy ve společnosti kapel jako jsou např. VIRAL LOAD, ALL SHALL PERISH či GORATORY. A skupina od té doby (2004) urazila řádný kus cesty. A to vše proto, aby nám letos připravila skutečný šok!

Záliba v americkém pojetí moderního death metalu je cítit i z novinky. Už to ale není vše jen na úkor brutality. Do jejich materiálu vstoupila technika a též vokál Zdeňka Šimečka doznal změn. GODLESS TRUTH prostě nezůstávají stát na místě. Stále však čerpají ze světového death metalu to nejlepší. Když si EP poslechnete, nepřestanete žasnout. Od zvuku z polského super studia Hertz až po technické finesy všech členů. Vše bylo podřízeno jedinému… zarazit ránu přímo do srdce všem fandům metalu u nás. Ptáte se tedy, jestli se zadařilo?

V pouhých patnácti minutách vás o tom jasně přesvědčí. Protože jestli byl ve vzduchu nějaký otazník, týkal se materiálu samotného. Dokáží Moravané natočit natolik silnou desku, aby byla konkurenceschopná i za hranicemi? Odpověď zní: Dokáží!

Mám rád současný death metal, jaký hrají partičky THE FACELESS nebo PSYCROPTIC. A najednou mám před sebou album, které se těmto partám minimálně vyrovná. Dokonce jim (a pěkně zblízka) dýchá na záda. V případě GODLESS TRUTH bych se nebál tento nosič donést až na stůl jednoho z major labelů. Koho už jiného, když ne GT?

Až si pustíte Walls of Prediction, vše vám dojde. Ani o jednom z členů kapely nebudete na setinu vteřiny pochybovat. Přirovnání ke švýcarským hodinkám je více než trefné. V této jediné skladbě je vše, co jste chtěli slyšet, ale báli se to jen vyslovit. Jardova neskutečná hra na bicí v jednom nádherném spojení s Ulfovou basou. Mimochodem, angažování tohoto původem švédského muzikanta bylo trefou do černého! A to je prosím člověk hrající vše – od popu, přes jazz až po death metal! A všude mu to parádně šlape.

Švany s Richardem navzájem splétají ty nejšílenější kytarové kudrlinky, aniž by ztratili nit. Sóla jsou pak všude přesně tam, kde mají být. A nad tím, jako démon, ční sám Šimeček. Oprostil se od brutálního projevu ze starších nahrávek a přidal něco navíc. Stále je dostatečně „tvrdý“, jen dal svému hlasu nový rozměr. Je natolik silný v kramflecích, že utáhne v pohodě sám celý song. A co je na GODLESS TRUTH to nejlepší, ani chvilku vás nenechají na pochybách, kdo že je tu král. Dali dohromady tak silné věci, že tohle EP okamžitě zařadíte mezi skvosty své sbírky.

Druhý song Look Inside Your Pain nedosahuje kvalit prvního, ani nemůže. Pořád však v daném ranku přejíždí veškerou tuzemskou konkurenci. A nápadů je v něm stále více než dost. Po několikanásobném poslechu si stojím za tvrzením, že se u nás událo něco výjimečného. A závěrečná instrumentálka mne v tom jen utvrzuje.

Nechci touto recenzí vystřílet všechny náboje. Je třeba počítat s tím, že nás (a doufejme, že hodně brzo) čeká regulérní nosič. Ale protože hoši zařadili tuto nahrávku přímo do své metalografie, je třeba jí zaznamenat. A všem škarohlídům nahlas říct, takhle se dělá DEATH METAL!!! .:. 8.99/10

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

  • Rated 0 out of 10.

Tak tak, takto se dělá moderně znějící progresivní death metal s letmým ohlédnutím k 90. letům. Bez prdele se dá mluvit o tom, že jsme si zde konečně sáhli i na tu světovou úroveň. Nebudu nijak rozebírat hudbu na EP, vypíchnu pouze několik věcí.
Parádní a živý zvuk, rytmicky skvěle udělaný a různě se překrývající zpěv v lehce metalcorovém aroma, výrazná a čitelná basa, famózní bicí struktury (tohle v Čechách nemá obdoby, Jarda je bůh!) a skvěle provázané a prokomponované kytary, kde nelze nezaznamenat i feeling Cynic. Každá skladba je o několika základních motivech, v nichž bicí patterny úžasně doplňují kytarové riffy, vše je silně rozaranžované, v několika variacích na časové ploše jdoucí k sedmi minutám. Jak je Walls of Prediction chytlavá, emotivní a v jedné části opravdu snad až s prog metalcore pasáží, druhá Look Inside Your Pain je jadrnější, na poslech přímočařejší, ale stejně emotivní a neméně složitá s úžasnou nervně-rozkladovou pasáží ve středu. Pre:Walls je už jen závěrečná kratší instrumentálka s zvýrazněnou basou rozvíjející motiv z Walls of Prediction.

Krom nového singlu Christiny Aguilery je Too Late Stop My Hate nahrávka, jež mi v přehrávači kurevsky uvízla a jistě tam ještě pobyde. Jen trošku škoda pověstné spolehlivosti Mr. Šimečka, který LE/GT-rozhovor pro jeho úspěšné ¼roční odkládání již z poloviny zbavil smyslu. .:. 9/10

Tvé hodnocení:

Tagy:

Godless Truth, progressive death metal, death metal

aktuálně

diskuze