Autor: 90 Uživatelé: 81 Tvé hodnocení: hodnoť
Omniabsence Filled By His Greatness

INFERNO - Omniabsence Filled by His Greatness

Střet čistého žánru s moderním pohledem, ctění tradic zbavené slepého dodržování jich. Prozatímní tuzemský žánrový vrchol až transcendentálního zážitku. 

InfernoBlack metal jako žánr je tuze zapeklitá věc a v podstatě asi neznám kontroverznější pohled na hudbu než očima jeho fanoušků. Jedněm jde o rychlost nebo melodii, druhým o zlo a trve pohled, třetí nesnáší čistý zvuk a budou tvrdit, že jde výhradně o atmosféru, čtvrtí neposlouchají dál než do r. 95, protože od té doby dle nich nic dobrého nevyšlo, pátí vyhledávají sladké symfo klávesovky, šestsetšedesátéšesté zajímá hlavně „sejtn“, sedmí nebudou respektovat jakékoli experimenty a jeho „špinění“, osmí naopak pátrají po všemožných bizarně obskurních projektech, deváté víc než hudba (nehledě na posuzování jí) nezajímá nic z toho. Sám se nacházím někde v rovině několika těchto možných aspektů jeho vnímání a uvědomuji si, jak radikální v názoru na některé kapely jsem (např. emoblečík WITDT za bm fakt nepovažuji, a nebudu!). Vyžaduji rychlost, experimentům se v něm nebráním vůbec, rád ale hudbě rozumím, čili dobrý, resp. srozumitelný zvuk preferuji, ale především silně hledím na atmosféru a i to „zlo“. Pokud poslední složka absentuje a muzika má odér na ohni opalovaných pampelišek, nepůsobí na mě hudba autenticky, zní mi odblackmetalovaně. Výkon nadlidský je pak veškeré tyto ingredience skloubit způsobem, aby majorita ohřebíkovaných pomalovanců kapelu ne respektovala, ale vůbec si ji pustila k tělu.

Proč zrovna toto vše píšu u recenze tuzemských Inferno, když black metal mám taky už vesměs roky odposlouchán (sic!), v jeho bažinách se jinak nebrodím a k nové zajímavé kapele se tedy nejčastěji dostanu na doporučení (alba měsíce, forum, diskuze)? Protože krom toho, že si připravuji hlínu pro následující odstavec, Inferno (kapelu jsem nikdy nijak zvlášť nebral) evidentně dorostli a pochopili - vystoupili z řady zdejších poserů a jako pár výjimek zde hrábli do své kapsy a vydali se splnit si konečně sen. K nahrávání se jali vydat do (své) země zaslíbené. Šestá deska Omniabsence Filled by His Greatness vznikla ve švédském studiu Necromorbus, kde ji produkoval Tore Stjerna. Pro obal, který je náramně povedený, pak Inferno oslovili Teitan/Fenomeno Design (Blut Aus Nord, Manes, Glorior Belli ad.). Deska tedy apriori má veškeré šance své fanoušky upoutat.

Co vedlo Inferno ke kroku takto investovat? Nebudu polemizovat a zůstanu u toho splněného snu. V každém ohledu se ale Moravákům povedl kousek vskutku husarský. Nejenže tady ta veškerá práce přinesla své koláče v podobě slušného kontraktu (polští Agonia Records vydali již předchozí, docela slušnou desku Black Devotion), ale už při prvním přehrání Omniabsence Filled by His Greatness si uvědomíte, že „právě teď se něco děje“, jelikož to, co na vás po spuštění alba ne dýchne, ale přímo sáhne (hned intro Pervasion je fakt temnota non plus ultra), nemá u nás – samozřejmě v black metalu – obdoby. Inferno totiž v celek spojili valnou většinu mnou zmíněných úvodních bodů. Deska má zastřený, tedy ideálně špinavě čistý srozumitelný zvuk a tu správně zlou auru a díky silně psychedelickému fluidu rozvrstvených a halucinogenních kytar se dá považovat za neklasickou, tedy i experimentální.

InfernoZajímavý je formát alba. Je zde, vyjma intra, pouhých pět písní, které se rozprostírají na ploše takřka padesáti minut. Desetiminutové skladby v rychlém black metalu? Žádný problém, a to za absolutní absence nudy! Materiál je totiž dynamický. Bloky rychlých nihil pekel vkusně střídají i pomalé, ale strašně silné pasáže, ve kterých nad základem parádně vynikají podpůrné linky přes sebe vrstvených kytar (brnkačky, vazby, kila), často hrané snad přes flanger (oscilační efekt zvuku). To společně s jemně nahalleným hlasem (zpívá se česky!) nad jinak soudržným materiálem rozhaluje kompletně psychedelický opar a prostupuje jej, což celkovou agresivitu hudby s jeskynním zvukem a dunivou basou usměrňuje v jakousi vnitřně niterní implozi. Tyto podružné harmonie nad základem hudby (doporučuji také poslech na sluchátka, ledasco i po několika posleších objevíte) sice někdy udávají dojem rozplizlosti, ale zároveň jsou tak silně sugestivní, že nejenže naprosto do hudby vtahují, ale vytváří pocit bezčasovosti a oprošťují od přítomnosti; Omniabsence Filled by His Greatness de facto na padesát minut zastavuje čas. Schválně si dejte jen úvodní Pervasion s navazujícím masivem The Firstborn from Murk. Úctyhodné je, že Inferno si takto na desce nenašli pouze jednu polohu a že toto vše „božsky“ funguje ve všech tempech, těch pomalých snad dvojnásob. Nebýt ale technické zručnosti kapely (především v kytarových nápadech, nejmarkantnější to je asi v Metastasis of Realistic Visions), nic by ani v sebekvalitnějším studiu nefungovalo. A nic by nefungovalo, kdyby tam kapela nejela s jasnou představou.

Často po širém okolí pátráme, aniž bychom objevili, jaký poklad máme pod vlastním nosem. Nechci malovat žádné čerty na zeď, ale věřím, že po poslechu Omniabsence Filled by His Greatness se najde i pár jedinců, kteří s poslechem black metalu začnou. Na Omniabsence Filled by His Greatness se toho totiž odehrává mnoho. Je to střet čistého žánru s moderním pohledem (smíchejte Blut Aus Nord s Deathspell Omega a třeba Oranssi Pazuzu s Dodecahedron), ctí se tu tradice, ale nepoddává tomu, jak je uchopit. Žádné slepé vzhlížení k padlým modlám, ale mocně zlozřivá psychedelie proudící z hor šílenství. Nezemskost. Yog-Sothoth.

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

zobrazit vše

   lemmy: a ns je doufám už pro inferno pasé, a snad se nepletu...   
na ns sere pes hlavní je, že ti netvrděj co máš jíst!

střape, to bych byl opravdu překvapenej, kdyby se ti tohle líbilo :) ale díky za vnesení Pustiny do téhle debaty, protože na tom srovnání inferno zrovna vynikne.

bizz: tobě se wítr líbí? u mě teda nic moc. málo zimy, málo bububu :)

a ns je doufám už pro inferno pasé, a snad se nepletu...

Taky jsem čekal trochu víc, na poměry domácího blacku určitě špička, to ale vzhledem k úrovni českého blacku obecně neznamená moc. Hudba i ideologická stránka propracované, ale chybí tam autenticita Blut Aus Nord nebo Deathspell Omega, spíš mi to přijde jako vezení se na vlně, co se teď v BM trochu zvedla. Nic to nemění na tom, že stonásobně lepší než hrdí bílí pohanští válečníci s mečem-mackem.

Mně osobně se deska líbí, ale na větvi z ní nejsem. Protože všeobecně mám rád všechno, co vybočuje z tzv. "normálního" metalu, tak se mi líbí i tohle cd. V rámci CS scény řadím tenhle výtvor Inferna mezi to nejlepší, co u nás vzniká. V rámci světové konkurence jsou to pro mě následovníci průkopníků. Ale na CS poměry jsem spokojený.

Tak jo upřímně se přiznám, že jsem se na tohle těšil..očekával jsem desku na úrovni. Po patnácti minutách nervozního přešlapování jsem to prostě a jednoduše vypnul. Na tohle nemám....ne a ne a nenene....upřímně moje chyba čekal jsem řádnou nakládačku Dalihrob mě i na natěšil a dostal jsem senilní bigbít. Ale tak ono tak, asi má být no.

   brutusáček: třeba jo jenom se k tobě nedostanou ;-)  
nevím jedu si předposlední Deeds a jsem spokojenej nakládačka je to nehorázná. V rozhovorech to nejsou hrdý příslušníci slovanský rasy, ani mi neřikají, co mám žrát. Nebudeš mi věřit, ale je to maximální paráda. A dokonce hrajou naprosto šíleně. Jsem moc spokojenej čeče. Nevím tobě se to, asi moc líbit nebude. Málo pustiny a moc nápadu. Těžko říct :)

   Střap: hmmm...já jsem vlastně rád, že jsem fanda US death metalu. Tam prostě tak skvělý projekty jako Pustina nehrozej.  
třeba jo jenom se k tobě nedostanou ;-)

   brutusáček: Pustina je hodně v klidu!  
hmmm...já jsem vlastně rád, že jsem fanda US death metalu. Tam prostě tak skvělý projekty jako Pustina nehrozej.

Tvé hodnocení:

Tagy:

Inferno, black metal, Omniabsence Filled By His Greatness, psychedelic black metal

aktuálně

diskuze