Autor: 95 Uživatelé: 80 Tvé hodnocení: hodnoť
Jesu

JESU - Jesu

Jesu tvoří Justin Broadrick (zpěv, kytara, basa a klávesy) známý z Godflesh a Ted Parsons téže působící tamtéž, momentálně aktivní v kapelách Prong a Swans. Po

review_453_px2

EP Heartache (2 kousky kolem 20-ti minut – Heartache a Ruined), na které mistr Broadrick nahrál veškeré nástroje úplně sám samotinký, přichází kolos (snad ve všech rozměrech vnímání hudby) titulovaný po jméně kapely.
Posluchač je rozdrcen* ohromnou délkou alba, neutuchající vláčností, paletou všemožných pocitů, krásnou jednoduchostí a hrůznou závislostí. Poznávacím znamením skladeb je nekomplikovaný pomalý (+-) rytmus bicích v symbióze s hluboce hřmící basou, vrzající kytarou, tu a tam s dlouze táhlými tóny kláves a flegmatickým** zpěvem. Převážně jsou veškeré kompozice (stovky základních časových jednotek dlouhé) v podobné náladě díky čistému zpěvu a vlekoucímu se rytmu.
Odlišení lze nalézt v druhé Friends are Evil, která nepostrádá vetší akceleraci, až industriální nádech… jednoduše a stručně řečeno je to větší náhul. Neméně se Jesu stávají chameleónem v Man/Woman, kde se

review_453_px3

mohutnému průchodu efektovou krabičkou nevyhnul ani hlas***. Šílené vrstvení basy, svižnějších bicích (se stoupající tendencí), až noisového kvílení přechází skrze rytmický slap k řevu tisíce bolestí.
Všeobecně co utváří debut nadmíru zajímavým, neobvyklým, strhujícím je schopnost udržet po (nezanedbatelnou) celou dobu hraní desky napjaté uši v neustále pozornosti. Nenechte se zlákat okamžitým rozsudkem jednotvárnosti, obětujte čas pozornému ničím nerušenému poslechu, budete možná překvapeni, co to s vámi udělá - ohromný rozpor v pocitech štěstí a krvácení duše. Dozajista bych vyzdvihnul třetí Tired of Me – melancholické švitoření v mlze skvělého Justinova vokálu s vkusně použitým echem, které ubije zvuk armádního bubínku.

review_453_px4

Ohromně šikovně udělané album, které přetéká emocemi. Malá dávka Jesu tu.

Dle všeho by měla kapela dorazit po boku neméně spalujících Isis 15/05/05 do Prahy a uzřeni budou v Paláci Akropolis. Už teď nemůžu dospat, kurfa já se těším :-)

* Ve smyslu masochistickém… :-)
** Ovšem ne flegmaticky suše, ale flegmaticky barevně (inu, to mi asi nesežerete, což?). Představte si, že sedíte s člověkem, který vám vypraví o hnusu, beznaději, ztrátě a smrti svého by(i)tí, leč nepoužívá hysterického projevu (třeba jako Neurosis), ale s klidem a skoro snad i s úsměvem vás dostane tam, kam možná ani sám nechce.
*** Vaše nejhorší noční můra promluvila … ani svit lampičky nepomůže ke klidnému spočinutí … zlo schizofrenie utočí.

8 / 74:31

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

Tvé hodnocení:

Tagy:

Jesu

  • jojo

aktuálně

diskuze