KRALLICE - Porous Resonance Abyss

recenze
vaněna
Hodnocení:
8

Další žánrový krok od post-blacku k prog-blacku, fanoušky divoké hudební cupaniny tento materiál patrně nenadchne.

KralliceKrallice je slovutné jméno progresivního a pozitivního amerického black metalu a jako takovému jsem se mu samozřejmě vyhýbal jak papež obrácenému kříži. Svou nekompromisní kvalitou mě ale jejich předchozí album Psychagogue (to na kterém si Nick Barr a Nicholas McMaster vyměnili role) přinutilo postoj změnit. Bez ztráty charakteristického zvuku složili nekompromisní sypající monstrum, které (na)poslouchat byla čistá radost. Pryč byly dlouhé desítky minut mučivé samohany, kdy kakofonické samoúčelné skladby bez ladu a skladu pod falešnou vlaječkou avantgardy do black metalu zatahovaly screamo.

Aktuální album je už dvanáctým plnohodnotným počinem spolku, ale při poměrně značných žánrových posunech, které je těch 15 let provází, je na místě znovu zkusit nějak žánrově Krallice zasadit do kontextu dnešního black metalu. Na nové desce si poslechneme 4 dlouhé a propracované skladby s košatými perkusemi a znamenitými kytarovými riffy a motivy, které se budou vracet i mimo rámec jednotlivých tracků. Místo vokálů hudbu doprovází divoké sci-fi zvuky (s trochou nadsázky se nabízí k porovnání soundtrack k Flashi Gordonovi od Queen) a prokládat ambientní plochy (ty pro změnu připomenou soundtracky Johna Carpentera). Ze samotného black metalu zůstala spíš instrumentace bicích a sem tam divočejší riffovačka (první a částečně druhá skladba). Víc ale materiál připomene post-klasické desky Ulver nebo možná některé harmonické fáze Blut Aus Nord. Žánrově tedy další pokrok od post-blacku k prog-blacku, pro milovníky staré Krallice, ale i pro ty, kteří si oblíbili předchozí Psychagogue možná pro svou lehkost, „paradoxně“ nestravitelný. Fanoušky divoké hudební cupaniny tento materiál patrně nenadchne, šéf ani necukne.

Na celkově rozumné ploše 43 minut se sice rozvíjí motivy na první poslech nepředvídatelně a živelně. Jenže velmi kvalitní zvuk a nesmírně sympatická absence vokálu umožňuje materiálu vklouznout do ucha se svěží lehkostí a jako celek album působí jako ten nejpříjemnější a nejpřístupnější materiál, který Krallice kdy vydali. Obzvlášť poslední, ambientně orientovaná „IV“ uchu vysloveně lahodí. Zvyknout si a naposlouchat celou desku je proto radost spíš než trápení, jak ho známe u ranější kapelní tvorby.

Vzhledem k zvláštnímu protiběhu lehkosti až triviality některých motivů s kompoziční propracovaností a dá se říct i komplexní povahou materiálu, nehrozí rychlé opotřebení materiálu. Samé klady a pozitiva? Ano, přehrávač ukazuje v tuto chvíli 11 poslechů, a to vzhledem k tomu, že poslouchám pouze na telefonu, není vůbec malé číslo. Bohužel, album vyšlo krom digitálu pouze jako CD a kazeta, na svou vinylovou inkarnaci, doufejme, teprve čeká. Už jen krásný obal by si velký formát desky zasloužil.

Krallice, ač bych si to nikdy nemyslel, musím vysoce ocenit za opuštění komfortní zóny. Netuším, jak jejich fanoušky, ale mě tato jejich nová poloha potěšila. Nadchlo mě, že se nebojí jít do trapnosti a lovit triviální motivy občas až v těch nejmělčích vodách osmdesátkového sci-fi, aby je osobitě kombinovali s black metalem. Ten často sám sebe bere smrtelně vážně a každá hravost je tu bruslením na tenkém ledě. Naštěstí pirueta Krallice nekončí pádem do hnědé mazlavé oblasti a to je vzhledem k často tristním výsledkům křížení daných žánrů, co říct.

(Pro spřízněné intolerantní fanatiky černé smrti však musím nechat zaznít zápor svůj!)

Vložit komentář

gába - 20.09.23 12:08:39
jojo, takže sv. Petr byl/je vlastně Antikrist a papež nejspíš též :) (nebo alespoň pod jeho patronátem)
Přésně tak :-)
AddSatan - 20.09.23 11:18:34
jojo, takže sv. Petr byl/je vlastně Antikrist a papež nejspíš též :) (nebo alespoň pod jeho patronátem) artwork desky je jasnej odkaz na Total Death od Darkthrone, prý to album po koupi downloadu na bc obsahuje i bonus track Far From Earth, což je cover Earth's Last Picture
gába - 20.09.23 09:59:20
Já mám teda spíš vlastní teorii... Jelikož už v Markovi říká Ježíš Petrovi "odstup satane"...nebo tak nějak..., v Matoušovi mu zas řekne, ať vystoupí z lodi a on se pochopitelně začne topit... pak ho Petr třikrát zapře a když chce zdrhnout z Říma, tak zas "náhodně" potká Krista, kterej mu řekne kam jako že běží... tak se nasranej teda vrátí, ať ho holt ukřižujou... ale teď už just nechce mít s Ježíšem nic společnýho, tak se nechá ukřižovat hlavou dolů... nevim mně to dává smysl :-)
AddSatan - 19.09.23 10:32:12
možná největší obrácenej kříž, co jsem kdy viděl, byl v kostele sv. Petra v Paříži, kam jsme náhodou vlezli, hrál tam zrovna varhaník něco temnýho, sice jsem to věděl, ale i tak jsem se musel usmát :) ... na kostele sv. Petra poblíž Petrskýho náměstí v Praze je ten kříž v reliéfu taky (ale tak to je stovky let starý...) trošku překvapivě před obráceným křížem nevarovala ani tato tabulka v polském příhraničí a to je na ní i jednorožec a motýl :) https://marastmusic.com/var/ezflow_site/storage/images/media/images/1nebezpznaky/835567-1-cze-CZ/1nebezpznaky.jpg ten satanistický kříž jsem teda asi nikdy použít ani neviděl... ovečky jsou jedna věc, ale hlavní point je, že je blbost, že by tu symboliku neznal a vyhýbal se obrácenýmu kříži zrovna papež
Franta N. - 18.09.23 18:33:12
"Odložená symbolika" by bylo hodně silné slovo. Ten symbol má v katolické církvi dlouhou historii, a nikdo jeho používání nikdy nezrušil (ani dost dobře nemohl). Je to spíš tak, že v populární kultuře, v médiích atd. je obrácený kříž automaticky vnímán jako symbol satanismu, a i mnoho katolíků by na obrácený kříž v první reakci řeklo "Odstup, Satane", a proto se to v katolické církvi moc nepoužívá. Ale Petrův kříž pořád k symbolům papežství patří, stejně jako třeba k atributům svatého Jeronýma patří lebka, a taky se v současné ikonografii moc nepoužívá, protože v široké kultuře je chápána jako negativní symbol smrti, potažmo přímo zla. Vzpomínám si na pár let starou "aféru", když v nějaké televizi na Velikonoce vysílali reportáž z obřadů Bílé soboty ve Vatikánu, a zrovna tam jáhen předzpívával "Lucifer qui nescit occasum". No, a nejen mezi evangelikály, kde by to jeden tak trochu čekal, ale i mezi mnohými katolíky se zvedla vlna zděšení, že Vatikán propadl Satanovi a pořádají tam černé mše. Takže ani mnozí katolíci neznají kořeny vlastní symboliky, a můžou pak propadnout různým "konspiračním" výkladům.:)) Proto se církevní představitelé snaží používat spíš přímočaře "hodňáckou" symboliku, což je škoda, protože právě ta "hlubinná", často paradoxní pojetí Boha jsou podle mě to nejzajímavější z té tradice. Viz mystika Řehoře z Nyssy a popis Boha jako neproniknutelného černého mračna, do něhož když člověk vstoupí, zároveň pozbývá smyslovou orientaci, takže Boha zakouší, ale nedokáže ten zážitek zkategorizovat do pojmů a podat o něm zprávu. Nebo v raném středověku Eriugena a jeho (skoro) panteistické pojetí Boha, který prostupuje stvořením, ale zároveň jeho podstata zůstává zakrytá. To jsou skvělé a inspirativní metafyzické myšlenky, ale když se na ně zeptáte 10 řadových katolíků, 9 nebude mít ponětí, co to je, a ten desátý bude něco vzdáleně tušit. Zkrátka ta tradice zdůrazňuje hlavně ty nejvíc nudné a povrchní části sebe sama.
vanena - 18.09.23 15:34:45
myslim, že petrův kříž je už odložená symbolika, když tuhle rukavici mám zvednout ve vážné poloze. "za mě" (tzn. +- 20 let dozadu) to církev s obhajováním nároků na tenhle symbol víceméně vzdala a ovečky učila, že je to znak satanistů. ale děkuji, cenný podnět, ten první obrázek je super :)
Franta N. - 18.09.23 12:28:57
Příměr "vyhýbat se něčemu jako papež obrácenému kříži" není zrovna dvakrát šťastný. :)) Obrácený kříž, zvaný též Petrův Kříž, je jedním ze symbolů papežství. Odkazuje k legendě o umučení sv. Petra, který si měl na svých katech vyžádat, aby ho ukřižovali hlavou dolů, protože se nepovažoval za hodného zemřít ve stejné poloze, jako jeho Mistr. Obrácené krucifixy se tedy objevovaly v křesťanském umění dávno předtím, než někoho poprvé napadlo vynalézt satanismus, a objevují se dodnes. Zde nějaké ukázky: https://qph.cf2.quoracdn.net/main-qimg-de4781176333fea3d246ec5b79ae0fa7-lq https://cdn11.bigcommerce.com/s-42d81/images/stencil/1280x1280/products/2447/15432/Crucifixion_of_Peter_the_Apostle___29810.1408918025.jpg?c=2 https://media.swncdn.com/via/images/2023/09/11/32422/32422-st-peter-cross_source_file.jpg
AddSatan - 18.09.23 10:28:40
hned na začátku mě napadli Kayo Dot (avant-gothic/black polohy od Gamma Knife dál), byť jo, ty synťáky jsou víc retro-sci-fi než gothic (nebo napůl cesty), někde zmiňujou Tangerine Dream a Rush, což asi jo, ve 2. mi z toho leze i nějakej "scifi-death" (možná Nocturnus - to mě bizz možná vyplísní :), Timeghoul apod.?), ty harmoničtější BAN asi taky, ve 4. snad i takový kýčovitější/hodnější Darkspace :) (nebo takový ty kýče jako Midnight Odyssey apod.) místy mi to přijde fajn/zajímavý, místy takový až moc naivní, nudnější, trochu iritující... takže v tomhle ohledu vlastně "typický Krallice" :) - jsem se xx-krát pokoušel mít tu kapelu rád a vždycky nám to vyšlo max. tak nějak napůl ... tady teda + za absenci vokálů, ty mě u nich dřív sraly... jinak na Psychagogue mě pobavily ty záměrně archaický, syntetický "orchestrace" - úplně jako od starých Master's Hammer, nebo Art Zoyd - Nosferatu

Zkus tohle