Autor: 70 Uživatelé: 70 Tvé hodnocení: hodnoť
IV

MAKE A CHANGE... KILL YOURSELF - IV

I když se mi předchozí nahrávka líbí o trochu více, VI je albem působivým. A děsivým.

Make a Change... Kill YourselfMyslím si, že každý, kdo sleduje blackmetalovou podzemní scénu, někdy narazil na názvy kapel Make a Change... Kill Yourself a Angantyr. Ynleborgaz, strůjce obou projektů, je takovým nenápadným hudebníkem, který občas vydá album, přičemž koncertů má také pomálu. O to kvalitnější jeho tvorba i vystupování je. Přesto mám pocit, že se mu nedostává pozornosti, jakou by si zasloužil. Vydávání alba, a je jedno, pod jakým projektem, vždy provází stejný scénář. Očekávání, poté zaslouženě kladné ovace, ale pak jakoby deska upadla do zapomnění a zapadla do hlubin undergroundu uctívána jen hrstkou vyvolených, a to i přes velké kvality.

Ynleborgaz

U nové desky IV mám pocity stejné. On Ynleborgaz kolem toho nedělá příliš povyku a drží se v přítmí pavučinami ověnčeného a plísní načichlého sklepa, kam vás při poslechu svojí novinky uvrhne a donutí cítit, co cítí on sám.

Hudebně IV navazuje přesně tam, kde skončil předchozí klenot Fri. Jen s tím rozdílem, že v soupisce skladeb jsou obsaženy pouze dvě kompozice o délce 22 a 18 minut. Postupy, na něž jste byli v případě dánského DSBM projektu zvyklí, zůstaly zachovány.

Monotónní žalostné melodie se opakují minuty a minuty, dokud vás kapelník nedonutí cítit zoufalství prázdnoty. Přes ně se skladby rozvíjí do dalších melodických úseků a gradují. To se děje postupně a pozvolně. Make a Change... Kill Yourself jsou ale úplně jinde než většina DSBM kapel a projektů. V tomto žánru vzniká neskutečné množství odpadu, neboť každý si chce vylévat srdíčko, ale jen málo takových věcí je poslouchatelných.

Ynleborgaz

Tím narážím na to, že pokud v případě dánského projektu zmíním monotónnost, neznamená to nudné a zoufale natahované postupy. Hudba je také na instrumentální i zvukové úrovni. Ynlebogarz tvoří na kytaru skutečně velice skličující melodie, díky kterým si skladby zapamatujete. To je známka toho, že to zkušený Ynlebogarz skutečně umí. Jeho vokál není klasickým žánrovým nářkem a pláčem, ale zoufalým křikem místy hraničícím s absolutní nepříčetností. Je však blíže standardním bm skřekům, což mi bylo na projektu vždy sympatické a jinak si to nedovedu představit. Při tom jeho projev působí o dost přesvědčivěji než u mnohých jiných žánrovek.

Produkce je stejná jako na předchozí desce, tedy o level výše, než Ynlebogarzovy začátky. Sklepní špína je však stále všudypřítomna. Jen netřeba očekávat nekvalitní audio se skřípáním a šumem, v jehož obsahu naleznete nepříjemné, kvílivé kytary a hrdelní pokusy a projev navozující depresi.

Na snesitelné ploše 40 minut se nenachází byď jen jediný náznak nudy. Obě písně Once Awake a Shadows of Meaningless Reality disponují vším, čím mají atmosferické věci disponovat. Monotónní melodie, které jsou opravdu povedené, hlavně však kapelník ví, kdy je proměnit v jinou kreaci, aby hudba nezačala posluchače nudit. Při tom všem se nenápadně navyšuje intenzita a naléhavost sdělení, ale Once Awake má oproti druhé skladbě přeci jen trošku navrch - to skličující ambientní intro, které působí jako soundtrack k nepříjemné prázdnotě, se skutečně velmi povedlo a následné navázání nejlepšími riffy alba rovněž. Tak hudba posluchače okamžitě strhne. I když se mi předchozí nahrávka Fri líbí o trochu více, přesto je IV albem působivým. Na nic si nehraje, o to děsivější počin to ale je.

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

aktuálně

diskuze