Autor: 0 Uživatelé: - Tvé hodnocení: hodnoť
0/02

PLAZZMA - 0/02

  • Label: neuvedeno, 1970
  • Žánr:

Tak jsme se konečně dočkali prvního čísla časopisu Plazzma. Nebudu tady lacině tepat vąechny ty zpoľdění, sliby a chyby, protoľe kdo zkouąel vydat první číslo nějakýho zinu, navíc skoro sám, jako Pé»a F. tak musí vědět, ľe není radno říkat nějaký data a uľ vůbec není radno jim věřit.
K věci. Máme tu před sebou jakousi červenou obálku ve stylu Tripmagu a podobných tiskovin. To je rozhodně cool! Stop odporným černobílým obálkám se (zaplacenou) fotkou kapely, která bez vyjímek vypadá jak banda pičí. Tohle je obálka na úrovni, s nápadem a fantazií, která přitáhne oko. No a v neposlední řadě se konečně nemusím stydět, kdyľ si čtu v tramvaji a někdo uvidí obal (kdyľ někdo uvidí perverzní obálku Paya s nějakou mastnou máničkou na obale a deseti "oregoą" metalovejma nápisama, tak bych se coby čtenář nejradąi propadl hanbou do země).
A jdeme do toho naostro. Originální grafické zpracování (bravo Uproura!) dodává i vnitřku časáku punc kvality, která konečně není dělaná usmoleně a nakoleně. Teď pozor! Kdyľ říkám usmoleně, netýká se to poctivých xeroxových zinů, tam je to o něčem jiným, ale kdyľ si někdo (Někdo) hraje na profíka a dělá ve studiu otřesný design, je to 100x horąí, neľ nejhorąí lepenej kopírovanej ąkvár.
Úvodník, obsah, fotka modelky - jo, skoro klasika. Ale uľ druhá zpráva v sekci novinek dokáľe rozesmát - "I medvídek panda a jeho dva smutní kamarádi z norských velehor donesou kromě LP i kazetu s archivními záběry. Doufejme, ľe nebude chybět rozhovor z r. 1995, odkud pochází hláąka 'BLACK METAL to jsou pro mě hromady sněhu, malování a ...BOTY!" Cha, fakt dobrý, aspoň někdo zvedá rukavici hozenou Marastem Jak Cyp na poli humoru. Samotnou rubriku News větąinou v zinech přeskakuju, ale tady se to dá zkousnout.
Rozhovory s Opeth, My Dying Bride, Anathemou, Orphanage, Peaceville, Ąahkou Muzou navodí jednak pořádně ubulenou atmoąku doom metalu a jednak přesvědčí, ľe Pé»a rozhovory prostě umí. Bohuľel, slibovaný příklon k často opomíjeným ľánrům reprezentují snad jen Lvmen a Carnival in Coal. + rubrika rozjezdy pro hvězdy (Tactile Gemma, Born of Fire), příątě toho bude určitě víc.
Kromě rozhovorů patří k tradičnímu obsahu vąech zinů i recenze. Rozhodně chválím, ľe je jim věnován poměrně malý prostor, ale HLAVNĚ, ľe jejich délka je rozumná, tj. krátká. Bych blil, kdyľ vidím stránkovou recenzi na 20 minut muziky, navíc pitomé. Rozhodně zaujme report z Wackenu, i kdyľ aktuálnost není omračující. Pak uľ tu máme jen headshot, deepred, libido airbag, pungent stench (kde sem já jen viděl rozhovor s PS...) a jakési ty drobnůstky kolem.

Čili pokusme se o závěrečné shrnutí. Silné stránky Plazzmy jsou určitě novinářská preciznost místy aľ ąokující (hlavně v porovnání s jinými "časopisy" s barevnou obálkou). Celkově velmi originální - ne vąak za kaľdou cenu - grafická řeąení, která neztrácí přehlednost. Krom toho je obrovská síla Plazzmy v sevřenosti, v celistvosti. Dialogy (ano, jsou to dialogy, nikoli jen vyplňované ankety!) vedou odněkud někam, mají pointu. Humor, i kdyľ jen ve stopovém mnoľství hodně oľivuje místy suché čtení rubrik jako novinky, domácí recenze atp.
Naproti tomu slabé stránky - jeden člověk toho stihne jen docela málo, s čímľ souvisí poměrně malý rozsah Plazzmy, ale co by člověk nechtěl za čtyři pětky. Zatím jeątě pořád málo ąiroké názorové rorkročení (je tam furt moc toho smrdutýho metalu!). S edukačním cílem roząíření obzorů čtenářů souvisí i poslední výtka - v metalu, a to v nejąířeji pojatém, má Peter jasno a jeho info je 100% fundované, ale kdyľ se pouątí do vzdálených oblastí, je moľné sem tam i něco vytknout (Unholy Grave / Capitalistic Causalties - nebál bych se pouľít termín fastcore {:o) ).
Summa sumárum - Plazzma : Payo 1:0

P.S. Krutě mě zklamala rubrika Zajíc v pytli, kde sem čekal nějaký zajímavosti z tábora Intervalle Bizzare a ono je to přitom jen seznam pirátských nahrávek mayhem ...panda pláče.

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

Tvé hodnocení:

Tagy:

Plazzma

aktuálně

diskuze