Autor: 70 Uživatelé: 80 Tvé hodnocení: hodnoť
Eyes Wide Opium

THE DALI THUNDERING CONCEPT - Eyes Wide Opium

Pluje se z jednoho břehu na druhý a nikdy nevíte, co přesně přijde. Děje se tu toho hodně, změny ale působí nenuceně a celek soudrží.

The Dali Thundering ConceptPaříž 2010. Pár potetovaných klacků, kteří bloumají v ulicích a nevědí, co by roupama. A hle. Co třeba zkusit hudební nástroje a smíchat své vzory do jednoho celku. Tak nějak si představuji vznik TDTC, kteří nám po 4 letech existence a úspěšně přijatém EP When X Met Y (úžasný název) z roku 2012 servírují debutní album Eyes Wide Opium. A musím uznat, že minimálně za zvýšenou pozornost toto album stojí. Nebudu nic nikomu nalhávat, ale v množství kapel podobného ražení mi TDTC tak nějak zapadli a nebýt direktora Bizze a jeho snahy rozhoupat progresivní metalové vlny v matičce Praze formou koncertu TDTC, který se bude konat v úterý 1.11., asi by mi tato banda utekla.

The Dali Thundering Concept

Ale to se nestalo a já jsem za to rád, protože by to byla velká chyba. Pokud jste posluchač, který je v rámci extrému otevřený a nevadí mu občas klišovité deathcorové breakdowny, jsou TDTC přesně sousto pro Vás. Označení deathcore (což pro TDTC není úplně správné) už může spoustu lidí odradit, neboť „svalnatost“ tohoto stylu je někdy spíš úsměvná a spoustu lidí irituje, ale najdou se i výjimky, které tento trend vyplivl, ale přesto mají hudebnímu světu co říct. Sami TDTC svůj styl označují za mathcore/djentcore a já bych řekl, že pravda je někde na půl cesty. Je pravda, že se hodně djentuje, sem tam se něco zlomí, ale také se občas klišovitě breakdownuje.

Začátek 11skladbového debutu se nese v duchu psycho intra, které se zvrhne v ukázkově sekaný djentový riff jak z učebnice starých Monuments, pak už následuje úvodní skladba White Rabbit. Energická tupanice s klepačkou na začátek a začíná být jasné, že nebude s jedním přehráním alba tak jednoduché si udělat jasno. No nic. Pokračujeme v djentovém stylu, najednou přijde lehké zklidnění zakončené ambientními samply, které vrcholí pasáží, která jakoby vypadla z desky Hacktivist (čili rapdjent) a bum, breakdown ozvláštněný samplem tuto rozmanitou směsku ukončí. A takto by se dalo popisovat dál, ale asi nemá cenu rozebírat nahrávku skladbu po skladbě, i když se tady toho děje opravdu hodně.  V rámci uvedených stylů se pluje z jednoho břehu na druhý a to je na této bandě to nejzajímavější. Nikdy nevíte, co přesně přijde. Vždy, když si říkám, že to vlastně tak zajímavé není, něco se tu odehraje a Frantíci mě nutí poslouchat dál.

The Dali Thundering ConceptVelmi vkusně se podařilo TDTC zapracovat samply a co mě hodně baví, je i dost často slapovaná basa. Absence djentového mňoukání je také pozitivní. Ne, že by mě nějak zásadně štvalo, ale na tento hrubý pytel by se růžová záplatka moc nehodila. Jediné mňouknutí má na starosti v poslední skladbě Ash O´Hara (na čas se mihnul v Tesseract), ale to tam naštěstí sedí jak prdel na hrnec, takže houby zle.

I přesto, že se držíme v poměrně úzkém rámci, je úctyhodné, že změny působí nenuceně a rozhodně tu nevládne pocit, že je tlačeno na pilu s dosažením co největšího množství změn. Atmosféra je převážnou část nahrávky především tísnivá a při prvním poslechu jsem si několikrát říkal, že tak nějak by mohla hrát Vildhjarta, kdyby se snažila hrát deathcore. Samply a ambientní prvky tu hrají vůbec důležitou roli (např. Son of Chrisis), o to víc drží nahrávka při sobě.

The Dali Thundering ConceptNedá se svítit, na debut určitě dobrý zářez, jenom kdyby těch breakdownů o něco víc ubylo. Bude zajímavé sledovat, kam se TDTC budou nadále vyvíjet. Jestli se vydají cestou podobnou jako např. The Contortionist, kteří na prvních zářezech jenom vystrkovali růžky a nakonec tam toho z původních základů moc nezůstalo, nebo se pustí spíš jednoduší formou ubít posluchače pod palbou heavy breakdownů.

Ale to už je na nich, každopádně pokud holdujete zajímavým spolkům, které se nebojí věci dělat po svém, určitě TDTC věnujte čas, nebo se na ně rovnou zajděte 1.11. podívat do Prahy. Dle úspěchů, které sebrali na v progresivní muzice velmi uznávaných festivalech UK Tech Fest a Euroblast, by se mohlo jednat o zážitek.

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

  • Rated 8 out of 10.

The Dali Thundering Concept

Vždy mě baví číst recenze na nahrávky, které mám naposlouchány. Často si pak všimnu něčeho, co mě vůbec neprásklo přes uši, nebo čemu jsem nevěnoval pozornost.

Breakdowny kupříkladu vlastně „nesnáším“, ale až po přečtení textu výše a dalším poslechu si začínám uvědomovat, „kolik“ jich tu je. Ale nejsou tu stavebními kameny. Nejednou tu totiž v konkrétním rytmickém paternu jen naznačí, co se bude dál odehrávat, což obdivovatelé Daliho moustache následně využijí třeba v žánrovou změnu (White Rabbit, Bread Games…), takže tu několikrát takto mají pouze jakousi přemosťující roli. A ne výjimečně jsou sloučeny s djentovými příklepy, takže lomozící stěna vás nemá účel jen tupě rozmáznout o podlahu, ale tříští se a po kouscích do vás zařezává, nebo nepravidelně frázuje (Meshuggah ovoněná Fathers of Rage). Vždy ale jen na pár vteřin, nejde tu o tupé ubíjení masy kladivem, takže nahrávce dodávají spíš groove než těžkopádnost. A protože materiál celkově je silně soudržný, celou dobu jsem jej jako celek (a ten mi připadá docela math) vnímal, aniž bych ho ňák zvlášť rozebíral na podsložky.

The Dali Thundering Concept

Jinak ale The Dali Thundering Concept na EWO v tomto ranku vnímám spíše jako experimentální těleso. Jednak se Frantíci nebojí melodií a atmosféry a využívají mimo-žánrových odskoček (Dillingerovské úprky, metalcorový švih, math blízký No Consequence, rocková lehkost), ale často si pro výpomoc kytara sáhne až někam pro fusion feeling, takže tu není odlehčených míst jen v případě ambientnějších nebo elektronických podkresů.

Nicméně živě, živě tihle pánové opravdu předvádí neuvěřitelné peklo! Přijďte se v úterý 1. listopadu do Fatalu (nebo 2.11. na Melodku) přesvědčit, i supporty stojí za to!

Tvé hodnocení:

Tagy:

Eyes Wide Opium, The Dali Thundering Concept, mathcore, progressive deathcore, djent, math metal

aktuálně

diskuze