Autor: 70 Uživatelé: - Tvé hodnocení: hodnoť
27 Passports

THE EX - 27 Passports

Směs punkový energie, jazzový hravosti a minimalistický kompozice, ze který vznikaj až překvapivě chytlavý a příjemný písničky.

The Ex jsou jednou ze stálic nizozemský punkový scény, na který se pohybujou už od osmdesátejch let. Ačkoliv, punkový scény – za ta léta se hudební záběr The Ex změnil víceméně k nepoznání. Od primitivních anarcho punk singlů k novýmu přírůstku do diskografie vede dlouhá cesta, během který se zpřetrhala většina pojítek.

Co zůstalo, je punková energie. Už to teda není primitivní energie vycucaná ze tří akordů, ale spíš post-punkovej tep, co nahrávku tlačí dopředu. The Ex si půjčujou motivy i z dalších spřízněnejch žánrů, ať už jde o noiserockový stěny, no-wave skřípaní nebo indie skotačení. Stejně tam ta punková energie pořád někde pod kůží zůstává.

Primitvní přímočarost ale nahradila jazzová hravost. Motivy jsou košatý a kroutí se v nepravidelnejch synkopách. Místo prvoplánovýho protestu se vyprávěj rozvětvený příběhy plný neočekávanejch odboček a schovanejch zákoutí. Příběhy to jsou pořád sociálně angažovaný, ale už dávno se nesoustředí (jenom) na jednoduchý, úderný hesla.

The ExJak jazzová hravost, tak punková energie jsou pod přísnou rytmickou kontrolou. Klíčový slovo je smyčka – nejdřív základní (bicí, rytmická kytara), pak nadstavba (riffy a melodie druhý kytary). Marx by zaplesal, jak přirozeně nadstavba ze základny roste. Nosný motivy vyrůstaj z prolínání různě rozfázovanejch smyček, což napovídá, že alespoň někdo z kapely rád minimalismus. Občas se připomenou třeba některý alba Zs, i když The Ex jsou výrazně přímočařejsí a zpěvnější.  

Celkově z týhle směsi punkový energie, jazzový hravosti a minimalistický kompozice vznikaj až překvapivě chytlavý a příjemný písničky. To je potřeba ocenit, i přestože The Ex čerpají z několika (často dost experimentálních) žánrů, nevznikaj žádný krkolomně složitý útvary. Co mi ale trochu chybí, zejména v druhý půlce desky, je větší rozmanitost nálad. Takhle už mi závěr trochu splývá dohromady.

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

Tvé hodnocení:

Tagy:

punk, jazz, The Ex, 27 Passports, experimental

aktuálně

diskuze