Akce

23.06.2019, Punctum

ARIADNE [US] & MICHAL RATAJ, IVAN BOREŠ, JAN TROJAN & Julia Dyck

Některé věci se můžou stát asi jen v Brooklynu. Čelní srážka liturgických zpěvů a elektronických experimentů, kde si podává ruku gotická mystička a skladatelka Hildegarda z Bingenu s Holly Herndon? Projekt Ariadne, který tvoří Christine Papania a Benjamin Forest, zkoumá, jak propojit (křesťanské) sakrální tradice s nestálou postmodernou. Takhle divoká kombinace nemůže být nezajímavá, v tomto konkrétním případě navíc nejde jen o kuriozitu, ale o skutečně hlubokou fúzi.

 Ariadne jen sotva navštěvují nedělní bohoslužby, zájem o posvátno má ale v jejich hudbě zásadní roli. Vokální party Christine Papanie jsou porůznu inspirované gotikou, respektive gregoriánským chorálem, klasickou operou i civilnějším moderním zpěvem. Precizně zvládnutá tradice ovšem neznamená purismus. Posvátno tu představuje něco neznámého, cizího. Instrumentální složku tak porůznu tvoří derytmizované industriální techno, samplovaný a deformovaný hlas i chaotický postklub. Jak píše magazín Exclaim! o jejich posledním albu Stabat Mater, které budou v Praze prezentovat: „Jedna z nejnáročnějších desek, které letos uslyšíte. Úžasná záležitost.“

Výjimečnější než jednotlivé vlivy je totiž komplexnost celku. Ariadne dokážou být nároční i násilní, z jejich experimentů ale nakonec vzniká něco kompaktního. Vedle hudby tu je několik dalších rozměrů. Texty plné silných archetypálních obrazů přímo vychází z mystických vizí Terezie z Avily a Hildegardy z Bingenu, ryze současný vizuál pak vůči nim tvoří další kontrapunkt. Poslední nahrávky jsou přímo zamýšlené jako audiovizuální projekty, kde se video přizpůsobuje akcím posluchače, hlasitosti a dalším okolnostem. Kromě toho si Ariadne staví vlastní digitální nástroje s cílem, aby bylo možné sledovat produkci syntetického praskání stejně dobře jako hru houslového virtuóza. Vrstevnatá nahrávka tak dostane naživo hned několik dalších rovin.
https://www.ariadnedigital.net/

„Zvukové situace“ bude název vystoupení tria ve hvězdném složení Michal Rataj (live electronics), Ivan Boreš (kytara a preparace) a Jan Trojan (live electronics & metal sheet nr.3). Pokud o někom chceme mluvit jako o špičce současné domácí vážné hudby, nemusíme hledat dál. Bylo by snadné ke každému vychrlit seznam imponujících počinů, studií a spoluprácí, ale spokojme se s lakoničtějším přístupem. Dva z nich vychází z akademického prostředí, jeden se k němu dostal až později skrz svůj neutuchající zájem o hudbu. Všichni pak hudbu jak komponují, tak hrají naživo a hlavně se potkávají ve svém zájmu přistupovat ke zvuku neotřele jako tabula rasa: bez rigidních dogmat, se zvědavostí a citem pro situaci „tady a teď“.

Klíčová slova: sound design, čerstvě zavezené lahváče v ledničce, filmové soundtracky, radioart, kusy plechu, flamenco, sirény, spektrální transformace, Kvok!, výuka na univerzitě.

Hledej pod: Ostravské dny nové hudby, opuštěná mořská pláž, Contempuls, Noise Assault Agency Budweiss, orchestr BERG, Gride. A tak dále a tak podobně.
www.michalrataj.com
www.ivanbores.cz
www.jantrojan.cz

Na poslední chvíli přibyl ještě jeden speciální host. Montrealská umělkyně Julia E Dyck se věnuje nejen experimentální hudbě, ale také performancím, sound artu nebo třeba rádiovým hrám, přičemž zpravidla zkoumá konstrukci zejména ženských identit ve zvuku. V Praze se možná můžeme těšit na vystoupení ve stylu nahrávky Wet Look jejího projektu ghoultalk, který spojuje jemný ambient japonského střihu, bezeslovné zpěvy a vášeň pro narušování přímočarých struktur konkrétními zvuky. Anebo taky na něco úplně jiného, naše očekávání jsou ale v každém případě vysoká.
http://www.juliaedyck.com/

Jednota this time: ][, Cáry mlhy, Letmo Productions, Marast Music a Naše koncerty


Začátek akce: 19:00
Info:
Facebook: link

Mapa klubu:

aktuálně

diskuze