Akce

14.05.2018, Fléda

Chorvatská post-metalová jednička EMPHASIS v Brně

Chorvatští průkopníci post-metalu Emphasis přivezou do Brna atmosférickou show plnou instrumentálních ploch a naléhavých vokálů inspirovaných slovanským folklorem. 14. května vystoupí na Flédě s živou verzí alba Black.Mother.Earth, jenž chorvatská kritika označila za jednu z nejlepších domácích desek loňského roku. Jihoslovanské kolegy na pódiu uvedou brněnští Vertical.

Milovníky instrumentální vyspělosti post-metalu s řadou odkazů na filmy, literaturu a mystiku čeká koncert chorvatského průkopníka stylu. Post-metal se na tamní hudební scéně objevuje poprvé v roce 2000 a Emphasis se v roce 2007 stávají jeho nejvýznamnějším představitelem. Do mezinárodního povědomí se čtveřice z městečka Čakovec dostala jako předkapela Caspian a pg.lost. Otevřeně se hlásí k inspiraci českou legendou post-metalu Lvmen, jenž se loni velkolepě vrátila na pódia.

Svým třetím a nejpropracovanějším albem Black.Mother.Earth (2017) kapela navazuje na předchozí nahrávku Gliding Over All (2013), v níž jasně definovala svůj výraz a inovativní zvuk a předznamenala budoucí vývoj kompozic a aranží. Čitelné melodické linky, těžké riffy a kreativní samply osmi skladeb vyvrcholily v neobvyklé písni Mura, která je poctou rodnému kraji členů kapely, nejsevernějšímu cípu Chorvatska Mezimuří. V ní se poprvé objevily silné ženské vokály členek místního folklórního souboru, které znovu slyšíme v úvodní skladbě aktuálního alba Black.Mother.Earth.

 

Jeho název je anglickým překladem jména knihy chorvatského autora Kristiana Novaka Črna mati zemla (2013). Black.Mother.Earth otevírá meditativní skladba Muna, jenž připomíná dávné pohanské obřady Slovanů, s ženským chórem v podání čtyř vokalistek Kristiny Štebih, Ivy Korunek, Aleksandry a Ivy Trupkovic. Na ni navazuje záměrně kontrastující píseň Iam s těžkým zastřeným hlasem frontmana Danka Žgance. Na rozdíl od své debutové nahrávky Elements Of Morrow (2008), která byla spíš hudebním experimentem s prvky heavy metalu, post-rocku a math-rocku než soudržným hudebním celkem, na poslední desce Emphasis přesně ví, co dělají,když promyšleně balancují mezi agresivními a melancholickým pasážemi, smrtelným tichem a hlukem k zbláznění, což návštěvníkům jejich koncertů způsobuje husí kůži.

Předkapelu chorvatských souputníků zajistí brněnská post-metalová formace Vertikal hrající ve složení Vojtěch Ledvina (kytara, zpěv), Jan Holas (kytary), David Přichystal (baskytara) a Vít Pavelka (bicí). Koncem loňského roku skupina vydala své první dlouhohrající album One (2017).

Ukázky

Emphasis – Muna / Iam - youtube ukázka

Emphasis – Mura - youtube ukázka

Emphasis – Alda - youtube ukázka

Emphasis – Sun Falls Earth Rises - youtube ukázka

Emphasis (HR) & Vertikal, Fléda, 14. května 2018, 20:00

Facebook událost
PŘEDPRODEJ: 200 Kč + poplatky sítě

O klubu Fléda

Novodobá éra Flédy odstartovala po roce 2001, kdy vznikl v domě na Štefánikově ulici v Brně hudební klub. Od roku 2004 provozuje Flédu nový tým, který z místa vytvořil jeden z nejlepších hudebních prostor v České republice. Dramaturgie klubu představuje jak zavedené kapely, tak mladé umělce a progresivní hudební směry. V programu mají své pevné místo větší a produkčně náročnější koncerty zahraničních hvězd i skromnější a autentické přehlídky lokálních hudebníků. Kromě koncertů je Fléda stabilní scénou pro klubové noci Elektra a Vendeta a festival elektronické hudby Echoes. Od roku 2001 se na pódiu Flédy vystřídalo více než 5000 interpretů, jejichž vystoupení zhlédl více než milion hudebních fanoušků. Klub je vybaven špičkovou zvukovou aparaturou od firmy d&b audiotechnik.

Kontakt

Sabina Coufalová
PR & marketing manager
klub Fléda
+ 420 734 622 897
www.fleda.cz
pr@fleda.cz
www.facebook.com/fledaclub

www.instagram.com/fledaclub/


Začátek akce:
Info: 200 Kč + poplatky sítě
Odkazy:
Facebook: link

Mapa klubu:

aktuálně

diskuze