Akce

24.11.2018, MeetFactory

DAN MANGAN a LAURA GIBSON - písničkáři na pouti starým kontinentem

Dva severoameričtí písničkáři, kanadský samorost Dan Mangan a americká multi-instrumentalistka Laura Gibson, protnou své cesty a u příležitosti právě vydaných alb vyrazí na společné evropské turné. Dan Mangan, dvojnásobný držitel prestižní kanadské Juno Award, a jeho kolegyně z labelu City Slang, míří poprvé do Česka a smíchovské továrny, kde vystoupí 24. listopadu.

Hned zkraje je na místě předeslat, že ti dva kamarády dříve nebyli, ale záhy se jimi dozajista stanou. Je příhodné dále podotknout, že v rámci tohoto turné se nepovažuje ani jeden z vystupujících být tomu druhému předskokanem a oba je doprovází tatáž kapela, čemuž se Mangan s Gibson v jednom rozhovoru potutelně smějí – jejich kapela se totiž nadře dvojnásob. Nápad na toto s nadsázkou řečeno dohodnuté manželství, jak jejich společnou pouť Evropou pojmenoval Mangan, vzešla z labelu – jejich novorozeňata vychází téměř ve stejném termínu a mají podobný charakter. Na obou z nich je patrná niterná melancholie a strach, ačkoliv ani jeden z nich nedopustí, aby je smutek ovládl. Oběma albami se prolíná pragmatický optimismus, který přichází přirozeně před čtyřicítkou, dodávají svorně.
Ve Vancouveru usazený hudebník se cítí být na nadcházejícím pátém albu sám sebou víc než kdy dřív a mluví o něm jako o více rozvolněném, pečlivějším i objevném, méně metaforickém, mladickém a nerozvážném. More Or Less (2018) je záznamem ovlivněným rodičovstvím a rodinnou situací. Jde o svědectví o zrození a v některých ohledech o znovuzrození, nastiňuje Mangan témata své novinky. „Jde o to, jak vychovávat děti v turbulentních časech. Je to o nezodpověditelných otázkách, laskavosti, přátelství i strachu.”

Naproti tomu šesté album Laury Gibson je reflexí minulosti a přítomnosti, zaměřující se na aspekt žalu. „Je to album, které mluví o sdílení žalu s lidmi navzájem,” říká. „Nechtěla jsem putovat zpátky do oněch chvil ztráty a bolesti, chtěla jsem propuknout, ukázat, co znamená být tímto pocitem formovaná.” Gibson si vyšlapala cestu klidnými tichými místy, švitořícími šepoty a dovnitř směřujícími nářky, shrnuje v recenzi National Public Radio (NPR). Na Goners (2018) zůstává „bezmezně moudrou a hřejivou vyšetřovatelkou, jejíž vnitřní světlo září natolik, aby své následovníky bezpečně vyvedlo ven z nejtemnějších hlubin,” uvádí NPR.

Ještě z pohodlí domova zvolal Dan Mangan na svém facebookovém profilu následující: „Praho!Celý život jsem slyšel, jak jsi krásné místo a já tam nikdy nebyl. Těším se, až 24. listopadu zahrajeme s Laurou poprvé v MeetFactory.“ V továrně danou sobotu zazní jak jeho More or Less, tak její Goners… a naše srdce roztají.

 Více:
danmanganmusic.com
lauragibsonmusic.com
facebook.com/danmanganmusic
facebook.com/lauragibsonmusic

Vstupenky:
250 Kč na www.meetfactory.cz
350 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
350 Kč na místě

Předprodeje:
Ticketportal, GoOut a www.meetfactory.cz


aktuálně

diskuze