Akce

27.09.2018, MeetFactory

DENA - ostrá jako břitva

Tak by asi vypadala a zpívala M. I. A., kdyby vyrůstala v Bulharsku, neslo se éterem před lety, když jím rezonoval hit Cash, Diamond Rings, Swimming Pools. DENA, vlastním jménem Denitza Todorova, se se svou výpovědí o sobě a metropolitním člověku vrací do Prahy a smíchovskou továrnu ovládne 27. září.

Pár roků nazpět DENA (někdy též stylizovaně jako D E N A), dnes usazená v Berlíně, prorazila ironickým popsongem Cash, Diamond Rings, Swimming Pools, ovšem bylo by nešťastné o ní kvůli její pouliční hymně přemýšlet jako o zástupkyni one-hit-wonders. Její debutové album Flash (2014), z něhož pochází ona průlomová skladba, se neslo na vlně hutných beatů a taneční hudba se zde osobitě promíchala s balkánským naturelem. Po čtyři roky odleželém debutu nyní přichází s albem If It’s Written, jehož vydání má u labelu Mansions and Millions datum 14. září. Na novince se za pomocí plejády spřátelených hudebníků (mj. Sean Nicolas Savage nebo Erlend Øye) hodlá posunout od zhudebňování vtípků k vážnějším tématům a od jednoduchých hiphopových beatů k vyzrálému r’n’b a funku, aniž by svůj jazyk byť jen trochu otupila.

„Když jsem se z New Yorku, kde jsem před nějakým časem nahrávala EP Trust, vracela do Berlína, cítila jsem, že je něco špatně,” uvádí DENA k okolnostem vzniku prvního singlu So Wrong, jenž předznamenává nadcházející album. „Uvnitř jsem začala zpochybňovat vidinu města jako domova. Začala jsem ji vnímat spíš jako ódu, příběh o tom, po čem člověk touží a co nemá. Jakmile jsem se potkala se Seanem, přála jsem si, aby k tomu celému nějak přispěl. Díky němu dostala melodie kouzlo i prostor.” Výsledkem je skladba odrážející touhu cítit se v cizině jako doma. Jestliže je So Wrong možné vnímat jako chvalozpěv o ztracenému vztahu, posléze vyslaná skladba Speculations, na níž se k ní přidává Erlend Øye, je příjemně chlácholivou baladou. Tematicky dnes DENA mluví o chytrých telefonech a jiných prostředcích, které snad člověku usnadňují život. Jejími slovy půjde o výpověď o nás, o tom, jak jsme lapeni v jedné velké textové zprávě, a současné podobě komunikace.

Ve čtvrtek 27. září, v noci před státním svátkem, čeká MeetFactory třaskavá show, jakou před čtyřmi lety poprvé zažil pražský festival United Islands. A v nově zrekonstruované továrně se budeme vlnit a třeba, jak říká jeden z komentářů pod jejím videoklipem, i rozjímat, jak může skladba pojmenovaná So Wrong znít tak dobře…

Více:
https://soundcloud.com/denaftb
https://www.facebook.com/denafromtheblock/

Vstupenky:
250 Kč na www.meetfactory.cz
300 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
300 Kč na místě

Předprodeje:
Ticketportal, GoOut a www.meetfactory.cz


Začátek akce:
Info: 250 / 300 / 300 (+poplatky)
Odkazy:
Tagy:

Mapa klubu:

aktuálně

diskuze