Akce

07.11.2017-11.11.2017, Underdogs'

Festival Alternativa 2017

25. ročník mezinárodního hudebního festivalu se opět žánrově rozkročí a přivítá inovativní hudebníky ze všech koutů Evropy.

Pražská setkání nad možnostmi zvuku od Delty po La Fabriku

První ročník festivalu Alternativa se odehrál v roce 1993 jako jedna z iniciativ Unijazzu, sdružení navazujícího na činnost původní Jazzové sekce. Ta se u nás v dobách tuhé normalizace věnovala osvětové činnosti v oblasti kultury a hudby obzvláště, mimo jiné pořádala Pražské jazzové dny, umožňovala tak zejména tuzemským muzikantům hrát a publiku pak naživo slyšet kvalitní hudbu. Stejná myšlenka pak stála i u zrodu festivalu Alternativa, díky otevření hranic ale mohla rozšířit záběr a vítat na pódiích pražských klubů hudebníky z celého světa.

Typickým rysem festivalu se postupně staly unikátní sestavy muzikantů, kteří se často spojili exkluzivně pro svá pražská vystoupení a v nečekaných formacích prozkoumávali hranice improvizace a další možnosti, jak osvobodit zvuk. Žánrově se jednalo především o experimentátory ze všech odnoží jazzu, v dramaturgii festivalu ale vždy měly své pevné místo i syrovější žánry (rock in opposition, noise) nebo elektronika (ve všech smyslech slova). Alternativa navštívila během uplynulých 24 let mnoho pražských klubových i neklubových prostor, dlouhá léta se konala například v legendárním klubu Delta nebo v Divadle Archa. Letos se unikátní hudební přehlídka zabydlí v holešovické La Fabrice, Malostranské besedě a klubu Underdogs’.

Jazz impro, post-metal, experimentální elektronika

Hlavní program Alternativy 2017 vyplní pět podzimních večerů od 7. do 11. listopadu:

v úterý 7. 11. v Malostranské besedě vystoupí skladatel, improvizátor a kontrabasista německo-francouzského původu Pascal Niggenkemper a představí svůj koncepční projekt Le 7éme continent, který tvoří spolu s pěti dalšími hudebníky. Projekt je snahou metaforicky rozezvučet sedmý světadíl, horu odpadků, která pluje uprostřed oceánu a jako ozvěna připomíná, jaký odkaz zanechal moderní člověk planetě. Úvodní večer zahájí česko-rakouské duo Petr Vrba/Christof Kurzmann se svým introspektivním zvukem.

Středeční večer 8. 11. prostoupí Malostranskou besedu jazzem a improvizací v podání hudebníků ze sedmi zemí – představí se dvě mezinárodní tria Houtkamp/Beresford/Blume a Cruz/Witkowski/Zoubek a litevský saxofonista Liudas Mockūnas, jeden z pilířů pobaltského jazzu. Vyvrcholením koncertu bude společná improvizační session hudebníků z prvních dvou dnů festivalu.

Ve čtvrtek 9. 11. se Alternativa přesune do La Fabriky a po vzoru loňského ročníku připraví ochutnávku hutného a temného zvuku: přivítá belgické post-metalové matadory Amenra, kteří si svou syrovostí nezadají s legendárními Neurosis (které ostatně velmi často doprovázejí na tours). Na zvukové temnoty publikum připraví domácí dvojice Kalle.

Páteční večer 10. 11. zahájí nový experimentální projekt BECOMING/ /ANIMAL, ve kterém se potkávají italský skladatel, improvizátor Massimo Pupilo se záhadnou postavou britské undergroundové scény, vlivným skotským zpěvákem a experimentálním skladatelem Gordonem Sharpem. Po nich se na pódiu La Fabriky vydá do hlubin zvuku Helge Sten aka. Deathprod, jeden ze tří členů hvězdných Supersilent. V Praze vůbec poprvé představí svůj hluboce atmosferický, zrnitý minimalismus, který je výsledkem jeho zvukových bádání na podomácku vyráběné elektronice.

O závěrečný večer se v sobotu 11. 11. Alternativa podělí s brněnským uskupením AVA kolektiv a doplní mozaiku jubilejního ročníku experimentálně elektronickým večírkem. AVA představí svou zvukovou performance Moving Spaces charakteristickou zvukovými kolážemi a terénními nahrávkami. Po nich nabídne svůj úhel poslechu a tvorby Tomáš Vtípil, skladatel filmové a scénické hudby, performer a jeden z nejzajímavějších tuzemských výrobců hluku. Večer uzavře Phonophani, další zástupce norské experimentálně elektronické scény ze slavného labelu Rune Gramophon. A pak už začne závěrečný večírek v režii Bastl Instruments a Nona Records. Modulární syntetizátory budou až do ranních hodin obsluhovat Kadaver, Casper, OG J, Plast nebo Outin.

25. ročník mezinárodního hudebního festivalu pořádá Unijazz za finanční podpory hl. m. Praha, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR, MČ Praha 1, Svazu autorů a interpretů, Nadace Život umělce a Rakouského kulturního fóra.

Festival Alternativa 2017
PROGRAM

Úterý 7. 11. 2017, 19:30 Malostranská beseda
Petr Vrba/Christof Kurzmann (CZ/AT)
Pascal Niggenkemper: le 7ème continent (FR/ES/AT/BE/US)

Středa 8. 11. 2017, 19:30 Malostranská beseda

Liudas Mockūnas (LT)
Cruz/Witkowski/Zoubek (FR/PL/AT)
Houtkamp/Beresford/Blume (NL/UK/DE)
Společná free jazzová improvizace

Čtvrtek 9. 11. 2017, 19:30 La Fabrika
Kalle (CZ)
Amenra (BE)

Pátek 10. 11. 2017, 19:30 La Fabrika
BECOMING///ANIMAL (UK/IT)
Deathprod (NO)

Sobota 11. 11. 2017, 19:30 Underdogs' Ballroom
Alternativa meets AVA:
AVA: Moving Spaces (CZ)
Tomáš Vtípil (CZ)
Phonophani (NO)
Alternativa Afterparty: Bastl Instruments & Nona Records

Vstupenky lze zakoupit na www.goout.cz. V prodeji jsou vstupenky na jednotlivé večery, nebo Festival pass, který platí na všech pět večerů.
www.alternativa-festival.cz
www.facebook.com/festival.alternativa


Přispěj do diskuze

aktuálně

diskuze