Akce

03.10.2018, NoD

Konektiv Night Vol. I

Jeden český, jeden zahraniční umělec. Razance Davida Kollera oživená africkými bubny Papise Nyasse, syrská tradiční hudba Marwana Alsolaimana opředená ambientní melancholií Enchanted Lands a cimbálová muzika Kyčery zahalená temnou elektronikou Karaoke Tundra. Tři společná vystoupení, jimž bude předcházet moderovaná diskuse. Konektiv Night Vol. I proběhne 3. října v pražském Experimentálním prostoru NoD.
 

Začalo to iniciací Konektivu, sdružení, které oslovilo šestici hudebních tvůrců, popřípadě skupin, a navrhlo jim vzájemnou spolupráci. Jak by tato spolupráce měla vypadat, to organizátoři celovečerní události nechali na oslovených. Zároveň ovšem neponechali náhodě, že toto úvodní seznámení nevyústí do ztracena. Po dobu příprav se Konektiv stará o organizační i tvůrčí podporu tak, aby vystupující měli zpětnou vazbu o vývoji dané spolupráce. Výsledek je závislý na ochotě spolupracovat, citu pro naslouchání i štěstí. Všechna tři vystoupení, od léta připravovaná speciálně pro tuto příležitost, bude možné zažít poprvé živě. Jak to v říjnu bude znít a vypadat, to je do jisté míry zahaleno rouškou tajemství. Dovtípit se mohou posluchači znalí jednoho či ideálně obou těles.

Rocková razance Davida Kollera propojená s živelností afrických bubnů Papise Nyasse, cimbálová muzika Kyčera s temnou elektronikou Karaoke Tundra a ambientní melancholií Enchanted Lands povlečená syrská tradiční hudba Marwana Alsolaimana. Na Konektiv Night Vol. I se potkají světy odlišné jak geograficky, tak myšlenkově. David Koller ztělesňuje pro český rock zásadní postavu, Kyčera zastupuje českou lidovost a Enchanted Lands, držitelka ceny Vinyla, ukazuje budoucnost alternativní scény. Marwan Alsolaiman založil Ziriab, první syrskou skupinu v Česku, a už deset let se věnuje popularizaci tradiční i současné syrské hudby, Papis Nyass je na české scéně respektovaný a vyhledávaný univerzální hráč na africké perkusní nástroje a Karaoke Tundra je solitérem pod křídly labelu BiggBoss, dlouhodobě pokoušejícím hranice své experimentální tvorby, ale především sebe samého. Překročit pomyslné hranice se ovšem tímto krokem vydávají všichni zúčastnění. „Těší nás, že se nám podařilo spojit umělce tak rozdílných žánrů i původů, od hudebních experimentátorů po interprety obecně známé,” shrnuje iniciátor projektu Pavel Kraus. „Podpora mezikulturního porozumění a vzniku neotřelé a nové hudby je pro Konektiv zásadní.”

Konektiv Night Vol. I proběhne ve středu 3. října v komorním prostředí Experimentálního prostoru NoD v Praze, který má limitovanou kapacitu 200 lidí. Součástí večera je volně přístupná panelová diskuse o možnostech tvůrčího vyjádření lidí ze zahraničí, kteří hledají své místo na zdejší kulturní scéně. Společná tvorba muzikantů z odlišných kultur je možná… 

 
David Koller & Papis Nyass

(Česko / rock / Lucie, Kollerband, Jasná páka) (Gambie / západoafrické perkuse)

bicí souprava, elektronické bicí conga, bonga, djembe, sabar, marimba

Cimbálová muzika Kyčera & Karaoke Tundra

(Česko / valašská a slovácká hudba) (Ukrajina, elektronický projekt Viktora Tverdochlibova)

cimbálové nástroje live sampling, mixing

Enchanted Lands &Marwan Alsolaiman

(Česko, ambientní projekt Barbory Polcerové)xs   (Sýrie / tradiční syrská hudba / Ziriab)

live sampling syrská loutna oud, flétna, perkuse 

Konektiv je nově založená platforma, na níž se setkává a rozvíjí hudba bez žánrových omezení. Iniciujeme spolupráce napříč kulturami, propojujeme zdánlivě nepropojitelné tvůrce i odborníky, a to jak myšlenkově, tak geograficky. Podporujeme ty, kteří prostřednictvím umění chtějí přesáhnout vlastní hranice a předsudky. 
 
Pořádáme Konektiv Nights. Každá noc představuje tři hudební vystoupení. Na tom se podílejí dva projekty: jeden původem z Česka, druhý původem ze zahraničí. Může to být jednotlivý tvůrce i kapela.
Konektiv Nights nemají grantovou podporu. Vznikají díky dobrovolné činnosti kolektivu Konektiv. 

konektiv.net
facebook.com/konektivnet

Vstupenky: 290 Kč na GoOut.cz


Začátek akce:
Info: 290 Kč
Odkazy:

Mapa klubu:

aktuálně

diskuze