Akce

14.12.2016, MeetFactory

MARISSA NADLER (USA, Sacred Bones/ Bella Union)

MARISSA NADLER (USA/ Bella Union/ Sacred Bones)
+ Mary Lattimore (USA/ Thrill Jockey)
středa 14. prosince 2016 ve 20:30
MeetFactory
Ke sklárně 3213/15, Praha 5

Po necelých třech letech se do Prahy s oceňovaným čerstvým albem Strangers vrací americká zpěvačka Marissa Nadler. Strangers vyšlo v květnu u respektovaných labelů Sacred Bones (USA) a Bella Union (Evropa), podobně jako v případě minulého počinu July jej produkoval Randall Dunn, známý svou prací pro tvrdě rockové veličiny – např. Earth, Sun o))) nebo Wolves In The Throne Room. Novinka znovu reflektuje zpěvaččiny folk-rockové kořeny a ozvěny americké gotiky či jižanských epických příběhů, ale nově je obohacuje o mohutný zvuk kompletní kapely a daleko bohatší rytmickou složku. Marissa Nadler s pětičlennou doprovodnou kapelou vystoupí ve středu 14. prosince v pražském MeetFactory. Večer otevře americká harfenistka Mary Lattimore, která představí nové album inspirované filmem Le Révélateur režiséra Phillipe Garrela.

Vstupenky v hodnotě 290, Kč jsou v prodeji od 4. října na stránkách MeetFactory a dále v předprodejních sítích GoOut.cz, Ticketpro a Ticketportal (plus obvyklé poplatky). Na místě v den koncertu budou k dispozici za 390, Kč.
scrapesound.org  
meetfactory.cz 

FOLKAŘKA S PŘESAHY K SHOW-GAZE, GOTICE I METALU

Rodačka ze státu Massachusets Marissa Nadler je na západ od našich hranic jasně zářivou hvězdou už několik let; alba Songs III: Bird On The Water z roku 2007 a o dva roky později následující Little Hell byla poctěno nominacemi na mnoho výročních cen. Právě na těchto deskách se Marissa Nadler proměnila z velké naděje na skutečnou stálici, což beze zbytku potvrdilo následující album July, první na labelech Sacred Bones a Bella union. Marissa Nadler ve své tvorbě nechává rozeznít inspirace jmény jako Joni Mitchell, Judee Sill, Leonard Cohen, Townes Van Zandt nebo dokonce Dirty Three, ve svých písních ovšem dosahuje vysoce originálního tvaru, který se navíc stále přirozeně vyvíjí a formuje. Základem jí je klasický anglikánský folk, vzhledem k výběru gotických témat občas mírně inklinuje až k pagan-metalu. Niterný a zdánlivě křehký vokál zpěvačky pak odkazuje k dream-popovým pavučinám, pročež v jejích písních snadno zaslechneme podobnou naléhavost a opravdovost jako u Elizabeth Frazer (Cocteau Twins) nebo Lisy Gerard (Dead Can Dance).
marissanadler.com
sacredbonesrecords.com

Na albu Strangers se Marissa Nadler opět spojila s respektovaným producentem Randallem Dunnem, který díky barevnému, vzdušnému a jasně čitelnému zvuku dodal jejím příběhům a kompozicím další nečekané dimenze. Na albu se objevuje podobně hvězdná sestava jako na minulém počinu July - Eyvand Sang (spolupracovník Mikea Pattona nebo Johna Zorna), Phil Wandscher (Jesse Sykes, Whistkeytown) nebo klávesista Steve Moore (Earth), které doplňuje bubeník Steve Nistor (Laura Veirs, Gnarls Barkley). Na konci září pak vyšlo digitálně vydané EP Bury Your Name, které obsahuje osm nevydaných písní z nahrávacích sessions alba Strangers.

Harfu Mary Lattimore můžeme slyšet z alb Thurstona Moorea (Sonic Youth), Kurta Vilea, Steve Gunna nebo Wrekmeister Harmonies, klasicky vzdělaná umělkyně pracuje hlavně ve dvojici s kytaristou a producentem Jeffem Zieglerem (mj. War on Drugs). Společně vydali v roce 2014 oceňované album Slant of Light, které letos v létě následoval soundtrack ke snímku režiséra Phillipe Garrela z roku 1968, obojí na prestižním labelu Thrill Jockey. Melancholické a pohádkově zasněné album Music Inspired by Phillip Garrel’s Le Révélateur spojuje křišťálově čisté tóny harfy s decentním elektronickým předivem a pavučinou nejrůznějších samplů. Dvojice momentálně pracuje na dalším albu, které by mělo vyjít zkraje příštího roku.
marylattimoreharpist.tumblr.com

----------------------------------------------

Vybrané citace z recenzí alba Strangers:

Imbued with filmic ebb and flow, Nadler has moved forward with a delicate yet steel-spined album of intimate soliloquies. If David Lynch were looking to soundtrack dreamlike disassociation he need look no further.” MOJO

It would probably be a good idea to lash yourself to the mast before listening to Strangers, because if there’s a singer around these days who could lure sailors to their doom against the rocks, it’s Marissa Nadler.” Sunday Times

Přiměřený kontrast a rezonující souznění dokreslují myšlenku, že temnota, do které směřujeme, je vždycky vlídnější než ta, ze které vycházíme. Možná proto, že pod rouškou strachu je vždycky víc naděje. A pak, možná vás překvapí, kolik barev může mít černá.“Full Moon


aktuálně

diskuze