NOVEMBERS DOOM, Saturnus, Agalloch a Thurisaz za tři týdny Zčerní Psa

NOVEMBERS DOOM, Saturnus, Agalloch a Thurisaz za tři týdny Zčerní Psa

Novembers Doom – hlavní hvězdy doom metalového večera

Ve čtvrtek 23/11/2006 se v útrobách pražského klubu Black Pes představí poměrně rozmanitá sestava formací, přičemž celý večírek se ponese více či méně v doom metalovém duchu. Celý koncert je o to zajímavější, že všichni hrajivší interpreti u nás vystoupí vůbec poprvé.

Headlinerem pro daný večer jsou američtí zádoomčivci Novembers Doom, kteří se pohybují na americké metalové scéně snad již od jejího

article_284_px2

vzniku. Založení formace sahá až do roku 1989. Kapela má za dobu své existence na svém kontě 7 alb. Na scéně je dost interpretů, kteří znějí s Novembers Doom příbuzně, ale žádná z nich není tak původní jako tito Američané, kteří zakomponovávají do své hudby temnou atmosféru a vyžívají se v ponurých bolestných pasážích. Kompozice jsou inteligentně propracované a velmi emocionálně laděné. Jako prostředek ke zjemnění používá skupina i dívčí vokál, dále nejsou výjimkou ani akustické pasáže a piano, zkrátka vše, co k pravému doom metalu patří. Zatím poslední deska má název The Novella Reservoir a vyšlo pod hlavičkou amerických The End. Živá show by určitě měla stát za povšimnutí.
Dánští Saturnus jsou další respektovaná kapela na kolbišti pohřebního doom metalu a takových kapel je v Evropě jako šafránu. Pokud bychom

article_284_px3

měli zjednodušeně přiblížit jejich hudební směřování nevyhneme se srovnání s jejich velkou inspirací, britskými My Dying Bride s jejichž tvorbou hudebně nejvíc korespondují. Přesto však v útrobách bestie Saturnus najdete mnoho originálního a svojského. I přes různé personální rošády, kterými kapela v minulosti procházela se jedná o jednu z nejlepších evropských skupin daného stylu. Album Veronika Decides to Die budiž toho výrazným důkazem.
Přestože Agalloch jsou pevně zakořeněni v dark metalové škatulce, kapela se nikdy nebála experimentů. Výsledkem jsou dvě dlouhohrající desky a několik Ep, jež mají na svém kontě. Stylově můžeme v tvorbě Agalloch najít gothický doom, black metal, neo folk, post rock a industriálně/ambientní plochy. Čtyři roky po velmi dobře přijatém albu The Mantle vydávají Agalloch novou desku s názvem Achesk Against the Braun. Opět progresivní záležitost, přesto však neztrácí spojení s dark metalovými kořeny. Na albu opět najdeme doteky black metalu, skandinávské melodiky a postu rocku. Pocitově nejblíže mají tito Američané ke kapelám jako Katatonia či Opeth.
Role první předkapely se zhostí belgičtí Thurisaz, kteří představí svůj svojský black metal s prvky doomu, gotiky a death metalu. Kvality kapely dokazuje deska Scent of Deam, která vyšla ve vlastním nákladu v roce 2004. V současné době pracuje kapela na novém materiálu.
Koncert začne v 18:30 a lístky jsou k dostání ve všech obvyklých předprodejích Shindy Productions + v sítích Ticketpro, Ticketstream či Ticketportal. Více informací na ://shindy.cz.
---- -- ---- -- ---- -- ----
Novembers Doom .: ://novembersdoom.com
Saturnus .: ://saturnus.dk
Agalloch .: ://agalloch.org
Thurisaz .: ://thurisaz.be
Shindy Prods. .: ://shindy.cz

article_284_px1

Tagy:

aktuálně

diskuze