Akce

02.10.2019-05.10.2019

Pilsen Busking Fest 2019

Začíná léto, mnoho umělců se společně se svýmu hudebními nástroji, rekvizitami a zesilovači přesouvají do ulic či parků, aby potěšili jak kolemjdoucí, tak si i vydělali na živobytí aktivitou jménem „busking“. A s tímto fenoménem je spojen i jeden z největších a nejpestřejších pouličních festivalů, který u nás máme Pilsen Busking Fest. Další ročník tohoto mezinárodního festivalu je tu už za 3 měsíce a kromě základních informací odhaluje i první potvrzené hvězdy z programu. V letošním roce se festival uskuteční od 2. do 5. října a bude tomu tak již pošesté v řadě! Pořadatelé slibují, že program bude zase o kousek lepší než v letech předchozích a připravili si i několik překvapení, které odhalí až nastane správný čas.

Pilsen Busking Fest 2019 je multižánrovým mezinárodním festivalem při kterém celé centrum města již po šesté od 2. do 5.10. doslova zaplaví desítky zahraničních, českých i Plzeňských umělců. Hlavním a dlouhodobým cílem pořadatelů je i v letošním roce oživit centrum města Plzně a inspirovat místní obyvatele a umělce, aby se více zapojili do dění ve veřejném prostoru. Těžiště celého festivalu bude v lokalitě sadového okruhu – Kopeckého, Šafaříkových a Smetanových sadech. Zde vyrostou podia, buskingové či kreativní zóny a celý prostor vyplní různorodé výstavy. Na festivale samozřejmě nesmí chybět umění na ulici a k tomu budou stejně jako v minulých letech sloužit především ulice Smetanova a Riegrova. „Oživíme zejména zónu „U Branky“, která se stane hlavním ohniskem celého festivalu. Na výběr toho nejlepšího se návštěvníci mohou těšit v pátek 4.10. na Náměstí Republiky, kde vyroste velké pódium a to nám pořadatelům umožní seznámit i další potencionální návštěvníky festivalu s fenoménem buskingu, který u nás ještě není tolik známí, jak by si podle nás zasloužil,“ říká Jan Šinko, dramaturg a jeden ze zakladatelů festivalu.

Pouliční umění (anglicky busking; jednotlivý umělec je busker) je označení pro jakékoli umělecké vystupování – ať už hudební, divadelní či třeba artistické – na veřejných prostranstvích spojené s odměnou od veřejnosti. Kolemjdoucí většinou hází drobné mince do přistaveného klobouku, krabičky či pouzdra od hudebního nástroje. Nejčastěji se lze setkat s hudební produkcí (většinou akustickou), ale dělat se dá prakticky cokoli zajímavého či zábavného, co lidé rádi ocení: akrobacie, tanec, polykání ohně či mečů, žonglování, kouzelnictví, loutkoherectví, pantomima, recitace. V mnoha zemích není pouliční umění úřady regulováno vůbec, či jenom částečně, v některých zemích či městech je naopak potřeba získat speciální povolení, jinak hrozí vystupujícím pokuty. (zdroj: wikipedia.org)

Největšími hvězdami programu jsou v této chvíli organic trance trio Olive Tree Dance z Portugalska, kteří plynule naváží na loňskou účast jednoho z jejich členů Renata Oliveiry (one man didgeridoo band Till Sunday Pirate). Dále se návštěvníci mohou těšit na pouličního komedianta s 30ti letou zkušeností s buskingem Mata Ricarda z Anglie nebo na kapelu plnou superhrdinů Super Cumbia y la Liga de la Alegría z planety Cumbión hrající směsici ska, reggae, latinských rytmů a komedie.

Kromě facebookové události sledujte také webové stránky nebo facebookový profil pořadatelů a očekávejte v nejbližších dnech a týdnech, že budete doslova zasypáni informacemi o novinkách, které si na vás pořadatelé z neziskovky CONEXIS z.s. připravili.


Začátek akce:
Info:
Odkazy:
Facebook: link

Mapa:

aktuálně

diskuze