Akce

19.10.2017

ROBERT AIKI AUBREY LOWE

AVA-ENH-Nona present: Robert Aiki Aubrey Lowe /US/ 

Robert Aiki Lowe po letech v Česku! AVA kolektiv a Nona Records ve spolupráci s Expozicí nové hudby uvádí jediný český koncert amerického zvukového umělce a producenta na jeho evropském turné.

Koncert bude třetím vystoupením v rámci cyklu Rituály, který proběhne ve čtvrtek 19. října v Brně a který se koná v rámci Moravského podzimu a Expozice nové hudby. Loweho vystoupení bude ještě tentýž den předcházet oratorium Poslední pohanské obřady Broniuse Kutavičiuse v Červeném kostele a Symfonie č. 8 Antifony Miroslava Kabeláče v katedrále Sv. Petra a Pavla. I v případě Loweho koncertu se můžete těšit na ohromující prostory, kterými je Husův sbor na Botanické.

Vystoupení Roberta Aiki Aubrey Loweho začne ve 21.30. Bude mu předcházet koncert kytaristy a improvizátora Ondřeje Zajace a brněnské dvojice Niesner – Merta zastupující label Nona, kteří po 19. hodině sérii koncertů v Husově sboru odstartují.

ROBERT AIKI AUBREY LOWE (US)

Robert Aiki Lowe je jedinečný americký zvukový umělec, multiinstrumentalista, skladatel a producent žijící v Brooklynu. Coby jedna z nejosobitějších postav současného hudebního experimentu se pohybuje napříč světem sound artu i klubovou scénou. Dříve sólově působil pod pseudonymem Lichens, se kterým vystoupil v Praze v roce 2012, v posledních letech tvoří pod svým civilním jménem. V minulosti působil také v drone-metalovém uskupení Om nebo inovátorů post-hardcorové disonance 90 Day Men.

Lowe, zdá se, v posledních letech prožívá své nejplodnější období. Jenom letos vydal čtyři nahrávky, mezi nimi např. v na labelu Demdike Stare DDS a Latency, v minulosti vydával také na Kranky, Type, Sonic Pieces nebo Thrill Jockey. V roce 2016 se také objevil na kompilaci Nona Records. Aktivně se podílel také na četných kolaboracích. Jmenujme např. spolupráci s ambientním producentem Johanem Johanssonem, se který se podílel m. také na soundtracku ke sci-fi filmu Arrival, dále také Hildur Gudnádotir, Arielem Kalmou, Lee Ranaldem, Benem Vidou nebo Tyondaiem Braxtonem.

Svou hudbu Lowe převážně staví na práci se svým hlasem a modulárním syntetizátorem, kterým kromě svého vokálu prohání mimo jiné např. vibrace vytvářené elektronickým snímáním biorytmu rostlin. Loweho uhrančivé kompozice posluchače uvádí do stavů podobným transu a unáší tak do světa, jimž vládne logika kultur a civilizací, které existují pouze v jeho hudbě. V Brně bude intimní a velmi fyzický posluchačský zážitek jeho rituálně znějící hudby bude umocněn rovněž silně znějícím prostorem.

Doporučený poslech:
https://soundcloud.com/_type/sets/robert-aiki-aubrey-lowe-timon
https://youtu.be/Jr_8RmjXK54
https://youtu.be/GZ-F4uNsM84
https://youtu.be/bR_raCp6SWY

ONDŘEJ ZAJAC (SK)

Ondřej Zajac je slovenský kytarista a improvizátor usazený v Praze. Jeho tvorba se pohybuje v oblasti experimentální a avantgardní hudby. Ondřejovy současné koncerty jsou charaktersitické ambientními improvizacemi stavějícími na nápaditých detailech, které rozpracovává do vrstevnatých přemýšlivých kompozic plných melancholického jiskření.

V březnu tohoto roku mu vyšlo na labelu ACR debutové album ICU, které svojí syrovostí a osobním příběhem zaujalo média jako Wire nebo Quietus.

Doporučený poslech:
https://www.youtube.com/watch?v=hDNNHLFwaxI
https://www.youtube.com/watch?v=0YX9Eu03jbA

NIESNER – MERTA

Tomáš Niesner i Ondřej Merta nejsou na scéně nováčky. První jmenovaný je aktivní v noise rockových kapelách jako Unna nebo Vlněna. Kromě toho se věnuje vlastní tvorbě, ve které prozkoumává teritoria ambientu a new age pomocí modulárního syntezátoru, kytary a field-recordigns. Ondřeje Mertu někteří mohou znát z dnes již hibernujícího projektu Hugo & Zoe. V současnosti působí v psychedelickém fourth-world spolku HIC SVNT LEONES, a samostatně hraje na modulární syntezátory jako OGJ, kde je jeho doménou minimalismus špinavých meditativních dronů.

Jejich společný live set, ve kterém budou jejich základními nástroji syntezátor Buchla a kytara s e-bow, bude do jisté míry kombinace jejich sólových projektů a zároveň krok novým směrem.

Doporučený poslech:
https://soundcloud.com/tomasniesner/stara-voda-live-brno-may-2017
https://soundcloud.com/o_goldberg_j/in-the-end-of-the-day-we-are-just-talking-flash

Lístky budou k prodeji na místě konání koncertu.
Vstupné: 100kč.
Den: čtvrtek 19.10.
Čas: 19:00-22:30
Místo: Husův sbor, Botanická, Brno

---
https://www.facebook.com/avantyry
https://www.facebook.com/nonarec
http://www.filharmonie-brno.cz/expozice-nove-hudby-p1405.html
http://www.filharmonie-brno.cz/moravsky-podzim-2017-p1403.html


Začátek akce: 19:00-22:30
Info: 100 Kč
Odkazy:
Facebook: link

Mapa:

aktuálně

diskuze