Wyllt je pravěká hudba hraná ve 21. století, rytmická, hypnotická, a přitom současně pošmourná. Post-metal s doommetalovými kořeny zpívaný ženou s koňskou dávkou psychedelie. Zneklidňující, ale kvalitní nahrávka a řekněme i originální. Kolik podobných vyjmenujete?
Black Math Horseman. Wyllt je pravěká hudba hraná ve 21. století, rytmická, hypnotická, a přitom současně pošmourná. Post-metal s doommetalovými kořeny zpívaný ženou. Isis, Neurosis, Black Sabbath, Across Tundra, Mono. A koňská dávka psychedelie.
Buben jako rytmický nástroj odhalen ve své původní podobě, rituál, náboženské tance, mytologie. Repetetivnost a až hypnotičnost. Proplétající se zneklidňující kytarové linky deště předcházející bouři, proboha, ta ženská je šílená, není to zpěv, není to řev, je to strach, je to sen? Zasněná, pod vlivem drog? Je to siréna? Hlas se objeví, vábí nás a přitom odpuzuje, odpuzuje nás a přitom vábí, hlas zmizí. Sera Timms hraje zároveň i na baskytaru, prim zde ale hrají kytarové linky. Zazní jedna, zazní druhá, gradující napětí jako předzvěsti věcí příštích. Všichni ví, že tahle loď se bouři nevyhne, atmosféra houstne a těžkne. Je špatně nám, na lodi nebo lodi samotné? Dá se čerpat z Neurosis a Isis a nevykrádat je, je stále ještě kde brát u Black Sabbath? Dokáže se psychedelie zprostředkovat opravdově? Black Math Horseman nám na tyto otázky odpovídají kladně a já s nimi souhlasím.
Jsme ale z nejhoršího vevnitř. Jinými slovy, především v tvrdších pasážích by to občas chtělo k udržení pozornosti posluchače něco navíc. Motivy jsou si totiž v podstatě podobné a něco variabilnějšího by neškodilo. Někdy totiž hrátky s gradací překročí zdravou míru, většinou ale Black Math Horseman vědí, kdy mají dost. Stále stejně, a přece vždycky trošku jinak.
Zneklidňující, ale kvalitní nahrávka, řekněme i originální. Kolik podobných vyjmenujeme? To rozhodně není málo, kvalitní debutový post-metal posypaný psychedelikou. Málo se toho dá napsat, hodně se toho dá prožít.
Rád bych upozornil na dvě věci. Tou první je krásně graficky vyvedený obal, s texty a doplňujícími malbami. Druhou věcí je, že téhle kapele hodlají v Brně 25.4.2010 na Melodce předskakovat Five Seconds To Leave a ESAzLESA. Five Seconds To Leave je výborný experimentální post-rock šlapající na paty noise a ESAzLESA je velmi nadějná formace hrající emo se screamo a sludge příměsemi.
Vložit komentář