Netřeba připomínat, že v Kanadě je občas trochu zima. Z toho plyne, že povinností number one každého správného Kanaďana je se sem tam taky ohřát, k čemuž nám může více než dobře posloužit třeba… třeba kytara. Máš? Paráda, tak půjdeme na dřevo. Sekání protentokrát přenecháme jiným, na to jsou tu povolanější, ty tu máš jinou práci. Hoblovat budeš, chlapče, hoblovat…
Těžko říct, co mě změnilo – ještě před rokem bych tenhle recenzovaný kousek s čistým svědomím a pár nelichotivými přídomky zavrhl a nelítostně zařadil na můj osobní hudební blacklist, pěkně po bok nejen podobně znějících kapel. Jenomže svět se mění a my s ním. Nebudeme si nic nalhávat, prostě začínám těmhle punkovkám přicházet na chuť. A přijít na to, že Burning Love jsou punkovkajakcyp, nebude po poslechu jejich zatím první regulérní placky Songs for Burning Lovers vůbec složité.
Ale samo, že není punk jako punk - Kanaďané si před skládáním asi pravidelně užívali klasických rock´n´rollových dýchánků, aby hned nato vtrhli do zkušebny a do provařeného koktejlu tří akordů s pravdou přimíchali taky trochu sólíček a celkového uvolněného feelingu, ne nepodobnému tomu, co lze slyšet u vzdálených příbuzných Trigger Effect. A právě tyhle věci dělají Burning Love tím, čím jsou. Mám hodně daleko k vyznavačům sólíček a to minimálně v takové podobě, v jaké jsou nám prezentována heavy (čti agro) kapelami za posledních X let, jenomže tady… tady to je jiná káva… sóla v podání Burning Love prostě baví, nejsou přehnaně častá ani dlouhá a spíše než aby působila jako vsuvka násilně vlepená do songu, tvoří kompozičně nezbytnou součást většiny repertoáru alba.
A že se repertoár nemá zač stydět – už od samého začátku je jasné, že zrovna Burning Love si k oblíbenému čajíčku o páté nepustíte - každodenní soundtrack roztěkaného a uspěchaného člověka – to je ono! Jen kacíř by tohle album poslouchal v klidu, ono se pár míst pro zvolnění najde, ne že ne, ale jinak se šlape a šlape. Rázně a nekompromisně. Hoblování na začátku článku nebylo zmíněno zbytečně, tahle charakteristika se prostě k hochům hodí a vězte, že mínění v jiném, než v nejlepším slova smyslu, nepřipadá v úvahu. Tady se zkrátka nehraje na co nejpromakanější kompozici ani na onanistické instrumentální výkony, Burning Love jsou čisté srdíčko a tak je také třeba k nim přistupovat. Pure hardcore, dalo by se říci. Je taktéž zbytečné hledat na albu jakékoliv výrazněji slabší místo, kvalitativně se jedná až o překvapivě vyrovnanou nahrávku a potencionální hitovosti si můžete nabrat téměř z libovolné části alba co hrdlo ráčí. Snad jen zvuku by neuškodila větší dynamika, o pár měsíců dříve vydané EP Don't Ever Change je v tomhle ohledu dle mého o třídu výš. Holt nic nemůže být dokonalé.
Mám takové tušení, že o Burning Love ještě něco uslyšíme. Leccos napovídá už jejich letošní turné po boku Converge a k podpoření předešlého tvrzení rozhodně nebude na škodu zmínit i silnou osobnost v čele téhle smečky - Chris Colohan, mimo jiné také ex-člen zaniklých hardcorových řezníků Cursed, má již na poli undergroundové scény neotřesitelnou pozici a také určitou záruku kvality. I když se v současné době pomalu připravuje už další řadové album, případným doplněním sbírky o tento dlouhohrající debut nikdo chybu neudělá. Poctivý rock´n´roll je dnes už spíš výjimka a pokud si zrovna nenasazujete roušku za účelem vyhnutí se poctivému punkovému odéru, berte všemi deseti. I Elvis by měl radost.
Vložit komentář