KAYO DOT - Coffins On Io

recenze
gorth
Hodnocení:
8.2

Jedna z nejzajímavějších kapel současnosti opět nezklamala. Coffins on Io jsou lehčí a přístupnější než cokoli od Kayo Dot, ale kvalitou o mnoho nezaostávají.

Kayo DotKayo Dot vznikli jako pohrobci Maudlin of the Well, jedné z nejoriginálnějších kapel nějak spojených s doom metalem. První deska Choirs of the Eye na Maudlin zřetelně navazuje, ale na dalších albech už skupina kolem Tobyho Drivera přichází s výrazem ryze vlastním, unikátním v jakémkoli kontextu. Právě následující trojici alb - Dowsing Anemone with Copper Tongue, Blue Lambency Downward a Coyote, jež doplňuje povedené splitko s Bloody Panda - považuji za nejsilnější materiál kapely a zároveň řadím mezi nejlepší hudbu, která v posledních deseti letech vznikla. Úžas i obtíže při poslechu dobře dokumentují místní recenze: jen minimum skladatelů dokáže pracovat, jako by žánrové konvence neexistovaly a oni měli zcela volné pole působnosti. Ondrajsovy texty se hemží slovem „nepojmenovatelnost“, kterému se prakticky nedá vyhnout: pokud Driver mísí progresivní odnože rocku a extrémního metalu s klasickou kompozicí (včetně nástrojového obsazení), rozbíjí tím stabilní identitu původních žánrů a v pravé syntéze dává vzniknout něčemu, co nemá obdoby a tudíž se dost dobře nedá pojmenovat. Jako by to nestačilo, na každém albu má tento proces výrazně jiné výsledky. I hrdinové RIO jako Univers Zero či dokonce Art Zoyd zní předvídatelněji.

Kayo DotOvšem Coyote vyšla (téměř přesně) před pěti lety a u  Kayo Dot se mnohé změnilo. Na podzim 2010 vydané EP Stained Glass završilo odklon Kayo od tvrdé hudby: jde o fascinující snovou kompozici blížící se jemností ambientu. Další EP Gamma Knife (2012) pak nečekaně, ale vcelku logicky zamířilo až k rozbitému black metalu. Návrat k plnohodnotným deskám Hubardo (2013) by klidně mohl stát jako náhrobní kámen extrémního metalu. Driver zjednodušuje (relativně!) kompozice i instrumentaci a vědomě využívá konvencí blacku, doomu i deathu, ale výsledek je stále ohromující. Loňská Coffins on Io na Hubardo v mnohém navazuje: nové soustředění na riff místo na kompozici jako celek (viz rozhovor pro avantgarde-metal.com z roku 2010), tradičnější instrumentace, metal (ale ano).

Celkové vyznění je však opět nové. Toby Driver zdůrazňuje inspiraci new wave, gotikou, post-punkem 80. let. Tyto vlivy se místy střetávají s metalovými riffy, především se však hudba opět formuje do typického Driverova snového výrazu. Coffins on Io vynikají lehkostí: oproti zatěžkanému Hubardu jde o až hravou desku, na poslech nejsnazší od Kayo. Výsledné nálady řekněme na Dowsing Anemone… jsou silnější, ale ocenit je může posluchač až po (často velmi dlouhém) zápasu s vstřebáním formy. Tady nestojí v cestě skoro nic. Deskou provádí především Driverův hlas, často (famózní Offramp Cycle, Pattern 22 a Library Subterrean) plní úlohu vedoucího nástroje hravě bublající basa, zatímco kytara jen post-punkově cinká. Mimochodem, Driver inspiraci gothic rytmikou ohlašoval už na Coyote, až tady však opravdu určuje strukturu skladeb (zejména změna v bicích je velice výrazná), byť jde vždy o aktualizaci jen vzdáleně připomínající původní formy. Například právě pro post-punk typická basa přesahuje melodickým bohatstvím všechny žánrové veterány. Jasnou úklonou starým vzorům je archaicky ohavný zvuk synths, které nicméně fungují velice dobře, naopak z rozsáhlých průzkumů dechových a smyčcových nástrojů v rockovém/metalovém kontextu na předchozích albech Kayo zůstal jen občasný saxofon.

Kayo Dot

Album má jasnou, fungující strukturu. Nejdelší a nejklidnější kompozice otvírají a zavírají album, chtělo by se mluvit o odpovědi Kayo Dot na poloambientní darkjazzy - Driver sám zmiňuje, že chtěl udělat album pro noční jízdy autem. Atmosféra je potemnělá, ale nikterak násilná, ani Stained Glass neplyne takhle snadno. Druhá a třetí skladba směřují nejvíce do gotiky, občas se i stylizují do noir konvencí (mrtvola v kufru v Offramp Cycle), a pokud Driver proklamoval snahu dělat „sexy“ hudbu, právě tady se mu to podařilo. Ve čtyřce a pětce jsou poprvé zásadní riffy (na pomezí metalu a gothic rocku); druhou polovinu Library Subterranean bude řada lidí považovat za nejpovedenější pasáž alba a Assassination of Adam disponuje několika podobně silnými riffy či přechody. Po několika měsících poslechu je však evidentní, že tady nemá cenu vybírat silnější a slabší skladby: všechny fungují a vzhledem k jejich rozmanitosti nehrozí nutkání vypínat album v polovině.

Kayo Dot se opět povedlo přijít s novým výrazem a vytvořit v něm skvěle fungující hudbu, lineárnější a hitovější než prakticky veškerá předchozí tvorba. Prakticky jediným problémem alba je právě jeho přístupnost: jen s trochou nadsázky se dá říct, že v době, kdy se člověk konečně dostal do alb jako Coyote, se Rakve už začínají oposlouchávat.

Vložit komentář

mIZZY - 10.07.16 16:42:33
Já se v tom stále snažím hledat nějaké dobré věci a už jsem i něco našel, ale celkově mě to teda neba. Kdyby to vydal Toby jako nějakej novej projekt / sólovku, oukej. Jako deska Kayo Dot pro mě rozhodně zklamání.
bizzaro - 10.07.16 14:50:07
tak jak vas bavi nova deska? nechytla me moc, takova baladicka
bizzaro - 23.04.15 09:04:39
však v pořádku, Bizzaro nebyl daleko!
nene :DDD
brutusáček - 23.04.15 08:35:09
Doporučení na deezeru: íbí se vám Kayo Dot, vyzkoušejte toto: Z² od Devin Townsend Project :-))
však v pořádku, Bizzaro nebyl daleko!
pepua - 22.04.15 18:55:51
Doporučení na deezeru: Líbí se vám Kayo Dot, vyzkoušejte toto: Z² od Devin Townsend Project :-))
AddSatan - 20.04.15 18:37:13
megasuper!
tak tak, mě tam teda asi ani nic nechybělo, ani "Phantom Limb" :) (protože jsem jí slyšel minule), možná, že i pro mě z dosavadnich 3 koncertů nejlepší, ale to je nejspíš tím, jak je to čerstvý, navíc pokaždý to bylo jiný... jestli letošní top těžko říct, ale bylo to fakt hodně silný...
pf - 17.04.15 16:19:09
townsend prosím ne ;) koncert super, jako koncert roku topro mě nebude (minimálně echochord live bylo o třídu lepší), ale moc milý a pro mě z dosavadních asi nejlepší
mIZZY - 17.04.15 14:08:46
Koncík megasuper! Letos jednoznačně TOP a celkově jedna z nej věcí, co jsem kdy viděl. K úplné dokonalosti chybělo malinko :)
bizzaro - 17.04.15 10:26:53
ad Bizzaro - a toho Townsenda prosím néé :))
Townsenda sem netahat, tam není vůbec žádná souvislost:)
jste strasny citlivky :D co koncik, super megasuper?!
gorth - 16.04.15 17:04:22
s tou basou budeš mít pravdu, já si to asi tenkrát zafixoval nějak špatně snad z proma ke koncertu 2011 nebo nějaké recenze ad kauza Hubardo: no jde mi právě o ten "hladší" průběh co se instrumentace týče, Hubardo je víc kytarové, třeba Kojot je primárně pro basu, altsaxofon a trubku, tady mi šlo o barvu zvuku co se týče konvencí, asi takhle: mám rád Cure, Cocteau Twins, Bauhaus, ale slyším je v Coyote naprosto minimálně, zatímco ty metalové pasáže mi třeba Gorguts připomenou, občas se tam normálně riffuje nebo sype (podobně jako v maudlin) nejde o to, že by to nebylo v rámci metalu silně nekonvenční nebo že by ta bylo málo fúze s jinými žánry, tady se prostě neshodneme, Limpid Form je pro mě zajímavější než věci na Hubardo, stejně tak jako celé Dowsing Anemone mám radši než Hubardo, zkrátka máme každý trochu jiné preference:) Townsenda sem netahat, tam není vůbec žádná souvislost:) navíc Hubardo vzniklo po třech letech bez velké desky..
bizzaro - 16.04.15 14:48:32
ad Bizzaro - "procházím hudební akademií, kdy je mi prezentováno, co vše a na jaké nástroje se zde dá naučit" to jako ve vztahu k Hubardu?
jo, je tam toho na me moc, je to dlouhy, rozmelneny, tahle deska mi celkove sedla
AddSatan - 16.04.15 11:34:52
super recenze, výstižný, souhlas - co se týče nový desky, v hodnocení bych se nebál trošičku přidat, jediný co se maličko oposlouchalo je právě hitovka Offramp... jen pár sporných detailů co se týče "věcí okolo": u Coyote šlo myslím spíš o inspiraci zvukovou, cituji ten rozhovor na Letmo: "estetiku basové kytary gotického rocku 80.let (Bauhaus, Cocteau Twins, etc.) s hodně chorus efektem" což je tam jasně slyšet, že by tam byla nějaká inspirace rytmikou bych neřekl, to je právě až na Rakvích, Offramp jde skoro až někam k post-punku... a vlastně si myslím, že tam něco z gotiky bylo už před Kojotem... ad Hubardo - tam ti úplně nevím s tím zjednodušováním kompozicí a instrumentace - ty skladby mají sice oproti starším (relativně) o něco pochopitelnější, racionálnější, zacílenější průběh, ale kompozičně a instrumentálně je to podle mě snad nejpromakanější deska... i když jasně, jsou tam už i jednodušší, písničkovější věci jako "And He Built Him a Boat", ale to je naprostá menšina... stejně jako, že by se tam využívalo konvencí extrémního metalu, mě tam ty extrémní pasáže přijdou poměrně dost nekonvenční a dost často v syntéze s jiným žánrem, za konvenční bych označil třeba druhou polovinu Limpid Form na Dowsing... a ne metal na Hubardu nebo že by H. nebyla hravá deska, jak to tam stavíš do opozice, to taky nesouhlasím.. ad Bizzaro - "procházím hudební akademií, kdy je mi prezentováno, co vše a na jaké nástroje se zde dá naučit" to jako ve vztahu k Hubardu? to se divím... neřekl bych.. a vlastně ani u starší tvorby, byť tam je tenhle dojem o něco pochopitelnější, ale taky nesouhlasím, pořád je za tím znát příběh, atmosféra, emoce... a toho Townsenda prosím néé :))

Zkus tohle