MISTR > The Master -

recenze
Baara
Hodnocení:
9

Jsou filmy, které nastolí mnoho otázek a nechají vás dumat nad odpověďmi. Tento však jde ještě dál, jelikož je ani nepředkládá přímo. Technicky je film výborný, výprava je dobová stejně jako doprovodná hudba a PTA z kvalitního hereckého tria dokázal vymáčknout ještě o kapku víc. Nutno vidět ještě jednou.

Philip Seymour HoffmanFilmy Paula Thomase Andersona jsou zvláštními úkazy. Nejsou to typické produkty „nezávislé“ filmařiny, ale pro průměrného mainstreamového diváka jsou těžko stravitelné a pochopitelné. Člověk si z nich také časem pamatuje spíše pocity, než jednotlivé scény (až na ty žáby) a děj (který většinou moc nemají). Jaký je v tomto i jiných ohledech cenami ověnčený Mistr?

Joaquin PhoenixFreddie Quell (Joaquin Phoenix) bojoval ve Druhé světové válce na moři proti Japoncům, po válce nevydržel u žádné práce kvůli své agresivitě a zvířecké sexualitě, kterou tlumí jen jeho záliba v po domácku vyrobených míchaných nápojích (obsahujících ředidlo a kdo ví, co ještě). Při svých toulkách se uchýlí na loď skupiny Lancastera Dodda (Philip Seymour Hoffman) alias Mistra, zakladatele společenství Zdroj, který svou filozofii, léčitelství a „lidství“ zakládá na minulých životech a samozřejmě podpoře mnoha žen z vyšší společnosti. Freddie se poddává Mistrově léčbě a lásce, ačkoli o obém pochybuje, a pokouší se stát poprvé v životě členem společnosti a snesitelnou lidskou bytostí.

Jedno lze ohledně Mistra rozhodně doporučit. Necítíte-li se dobře, nechoďte na něj. Je to film zdánlivě těžko přístupný, ale pokud se necháte vtáhnout, bude to silný a nikoli nezbytně příjemný zážitek. PTA (tak si režisér nechává říkat) si libuje v zobrazení Freddieho zvířeckosti a agresivitě, z některých scén je vám trapně („sex“ s písečnou pannou), z jiných jde strach (záchvat vzteku ve vězení). A postava Mistra není o nic příjemnější. Scénář a výkon P. S. Hoffmana přesně dávkují pochybnosti o Mistrově erudovanosti (na jejíž zpochybnění reaguje agresí) a jeho lásce k Freddiemu, který je pro něj možná jen pokusným králíkem pro léčení psychóz. Člověk by se skoro rozčílil ve chvílích, kdy PTA jasně ukazuje, že Mistrovy řeči a nápady jsou prázdné řeči, vedené spatra, ale jeho ovečky je s důvěrou a dojetím hltají. A tohle napětí se násobí, když jsou oba dva hrdinové na plátně pohromadě. A že to není zřídka.

Nečekejte však žádné rozbory obecného fungování sekty jako takové, nebo jejího vůdce, ačkoli styčné plochy se scientologií (obvinění z využívání hypnózy, nesmrtelnost duše) a obecné rysy tu jsou. PTA přistupuje k postávám konkrétně, zkoumá je jako individua. Je mu úplně jedno, jestli Mistrovy teorie o minulých životech a traumatech jsou na hlavu, nebo mají něco do sebe. A možná právě proto je občas Mistr hrozivě lidský… nebo je to jen divadlo?

Amy Adams, Philip Seymour Hoffman

Technicky je film výborný, výprava je dobová stejně jako doprovodná hudba. Nicméně i tři herecké oskarové nominace (minimálně scénář by si ji taky zasloužil, inspirován dokumentem o válečných traumatech Let There Be Light z roku 1946) ukazují, jak skvělé výkony podávají všichni zúčastnění. Amy Adams jako paní Dodd je až mrazivá, Phoenix využívá i fyzické proměny (držení těla, tiky) k i tak úžasnému přetváření svého hrdiny z divokého zvířete v zoufalou, nezvladatelnou lidskou bytost toužící po troše lásky a vzbuzující nakonec pro diváka již známější pocit - lítost. A Philip Seymour Hoffman udělal Mistra skutečně neproniknutelným, přitažlivým člověkem na pokraji sebe sama a sebou vytvořeného obrazu, který se mu jen občas vymkne z rukou. PTA dokázal i z takto kvalitního hereckého tria vymáčknout (stejně jako ze všech svých herců) ještě o kapku víc.

Joaquin Phoenix

Stejně jako předchozí režisérovy filmy stojí Mistr hodně mimo americkou produkci (nejen studiovou), která je nerada nepříjemná. Jsou filmy, které nastolí mnoho otázek a nechají vás dumat nad odpověďmi. Mistr jde ještě dál. Mistr divákovi ani otázky nepředkládá přímo. Je o něm těžké psát, protože dojem z něj se zdá být hodně osobní a při dalším promítnutí se dost pravděpodobně změní. Tak alespoň jeden Mistrův citát nakonec: „If you figure out a way to live without a master, any master, be sure to let the rest of us know, for you would be the first in the history of the world.

---- --- -- - -- --- ----

USA, 2012, 144 min

Režie: Paul Thomas Anderson

Hudba: Jonny Greenwood

Hrají: Philip Seymour Hoffman, Joaquin Phoenix, Amy Adams, Laura Dern, Lena Endre, Martin Dew, Madisen Beaty, Mike Howard, Fiona Dourif, Joshua Close, Katie Boland, Rami Malek, Kevin J. O'Connor, Patty McCormack, Christopher Evan Welch, Melora Walters, David Warshofsky

Vložit komentář

Baara - 28.01.13 09:35:30
Ono to není vyloženě o scientologii, ale to, co tam provádí, je hodně podobný.
brutusáček - 24.01.13 11:01:38
nechtěj ani vědět...papání placenty nic moc pěkného...
bizzaro - 24.01.13 10:12:31
jsem pred filmem nevedel, ze je o "puvodu" scientologie. i kdyz to asi pro pochopeni nic neznamena, pac o scientologii vim stejny kulovy
Baara - 24.01.13 09:39:15
herecky vykony fantasticky, obzvlast Joaquin, ale o cem ten film jako je? o kontrole? o prevzeti kontroly nad sebou samym? o vlastni sebedestruktivite a traumatech? ty vole, jako otazek bych mel.., ale o cem to bylo fakt jako asi nevim a vlastne ani nedokazu moc rict, jestli se mi to libilo.
to jsem ráda, že někdo potvrdil, co píšu... :-)
bizzaro - 21.01.13 09:26:40
herecky vykony fantasticky, obzvlast Joaquin, ale o cem ten film jako je? o kontrole? o prevzeti kontroly nad sebou samym? o vlastni sebedestruktivite a traumatech? ty vole, jako otazek bych mel.., ale o cem to bylo fakt jako asi nevim a vlastne ani nedokazu moc rict, jestli se mi to libilo.

Zkus tohle