V roce 2005 se Christopher Nolan (Memento, Dokonalý trik, Počátek), Brit bez zkušenosti s akčními filmy, odvážil představit hrdinu jménem Batman jako člověka jménem Bruce Wayne. Říznul komiksový žánr hlubší psychologií, současným světem a všudypřítomnou temnotou. V Temném rytíři (2008) ještě přitvrdil a vytvořil nejrealističtější, nejtemnější a (podle mnohých) nejlepší komiksový film všech dob. Třetím dílem se Nolan s Batmanem definitivně loučí. Samozřejmě s vysokými očekáváními.
Do Gothamu se vracíme osm let poté, co na sebe Batman (Christian Bale) vzal smrt Harveyho Denta a stáhl se do ústraní, fyzicky i psychicky poničený. Gotham je klidné město bez organizovaného zločinu, sjednocené právě pod ikonou Harveyho Denta. Ze svého sídla se Bruce Wayne musí vydat poté, kdy se ve městě začínají dít nepříjemné věci pod vedením zločince jménem Bane (obrovský Tom Hardy), který nakonec drží všechny v šachu atomovou bombou se zdrojem z reaktoru Wayne Enterpreises. Sám Batman ho však nedokáže zastavit, sahá po nových technologiích (letadlo Bat) a nových spojencích, včetně zlodějky Seliny Kyle alias Catwoman (Anne Hathaway), členky své správní rady Mirandy Tate (Marion Cotillard) a idealistického policisty Johna Blakea (James Gordon-Lewitt).
Přiznám rovnou, že po prvním zhlédnutí jsem si nedovolila recenzi napsat. Měla jsem pocit, obzvláště po poslechu vyprávění odborníka na slovo vzatého Kevina Smithe (pozor, šest půlek spoilerů!), že mi toho uniklo neskutečně moc. Ale první dojmy byly velice dobré, ačkoli ne stoprocentní. Povstání (pro zjednodušení tak trojku nazývejme) má mouchy. Jako kdyby se v něm přespříliš mluvilo a některé výroky svou nereálností dokázaly na pár vteřin vytrhnout z Nolanova realistického pojetí (Dagget k Baneovi: „You’re pure evil!“). Některé dialogy se zdály být příliš doslovné a popisné (Chrisi, my máme oči, víme, co se na plátně děje!). Nicméně některým opět nechyběl humor (hlavně od Catwoman). Také Batmanovo uzdravování a fyzické výkony v kombinaci s jeho zdravotním stavem byly poněkud zarážející… ale konec konců, je to Batman, že. Jenže…
…při druhém sledování filmu byly tyhle drobnůstky najednou vedlejší. Najednou dlouhé proslovy Alfreda dávaly smysl. Scény navazovaly jedna na druhou a téměř každá postava měla své jasné místo a účel. Dokonce si všimnete i Teal’ca z Hvězdné brány, ačkoli poprvé se mi podařilo zachytit jen detektiva Quinna z Dextera. Uvědomíte si, jak úžasný počin je třeba úchvatná úvodní letadlová sekvence, aniž by se točila před zeleným plátem. Že veškerá (možná až příliš ambiciózní) velkolepost je propletena emocemi, ačkoli ne ve stoprocentní harmonii. Ale funguje to. A dalších minimálně 20 % všemu přidává vskutku geniální soundtrack maestra Hanse Zimmera.
Napoprvé se také zdálo, že Nolan se chce vyjadřovat až k příliš mnoha negativům našeho současného světa. Terorismus, nadvláda finančních trhů (ne náhodou točil na Wall Street v době její „okupace“), přílišné rozdíly mezi chudými a bohatými, možnost zneužití jaderné energie… Napodruhé to však všechno zapadne, protože světe div se, všechno je to propojené. A navíc Nolan podkládá nakonec i chování takové postavy jako Bane lidskými city a nic neprezentuje černobíle. Všichni bohatí nejsou zmetci, všichni policisti nejsou hrdinové a všechny ženy nejsou naivní idealistky. Kdosi napsal, že Nolan se snaží vyhovět všem názorům. Kdepak, tomuto se v literatuře říká románové mnohohlasí. Každá z postav prezentuje jeden z názorů a Nolan žádnému z nich nestraní. Bane nakonec dostává jednu z nejdojemnějších scén celého filmu, ačkoli prezentuje anarchistické levicové myšlení. V Gothamu Chrise Nolana není nic a nikdo černobílý.
Co ale funguje stejně jako v každém Nolanově filmu jasně a napoprvé, jsou herci. Nolan se vrací k mnoha postavám trilogie. Svých pár minut dostane i Scarecrow a Cillian Murphy si to řádně užívá. Michael Cane je emocionálním pilířem celého filmu a stejně jako Morgan Freeman je dle očekávání bezchybný. Anne Hathaway je sexy a mezi ní a Balem je ta potřebná jiskra (což se u Balea o mnoha herečkách včetně Marion Cotillard říct nedá). Tom Hardy uhraje tělem a očima všechno a jeho hlas a věty zpod masky jsou působivé nejen svou jinakostí (angličtináři nechť si všimnou jazyka). Především se však vracíme k samotnému Batmanovi, kterého ve dvojce nechal Nolan zastínit jeho protivníky. Bruce Wayne je prázdný člověk, který nikdy nepřekonal smrt svých rodičů. Boj se strachem a vztek stvořily jeho Batmana a lásku, která mu prostě není souzena, nahradil vztah k jeho městu. Jeho blízcí mu nahrazují reálné vztahy ke světu, komisař Gordon (opět okouzlující a skvělý Gary Oldman) mu zprostředkovává svědomí, Lucius Fox zodpovědnost a Alfred sebereflexi. Povstání odkazuje na mnohé momenty z Batman začíná a uzavírá tím jasný kruh. Batman se vrací ke svým začátkům, aby mohl odejít.
Batman totiž opravdu končí. Jak? Jděte do kina (ideálně do IMAXu) a zjistěte to sami. Rozhodně to stojí za to. Užijete si dva skvělé souboje mezi Batmanem a Banem, několik působivých akčních scén a nových hraček, skvělé herce a nezapomenutelnou hudbu. Christopher Nolan definoval nový filmový podžánr. A více než důstojně (ačkoli ne dokonale) se se svým Batmanem rozloučil.
---- --- -- - -- --- ----
USA / Velká Británie, 2012, 164 min
Režie: Christopher Nolan
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul, Ben Mendelsohn,Burn Gorman, Daniel Sunjata, Aidan Gillen, Nestor Carbonell, Brett Cullen, Reggie Lee, Chris Ellis, Juno Temple, Thomas Lennon, Rob Brown, Fredric Lehne, Will Estes, David Dayan Fisher,Brent Briscoe, John Nolan, Robert Wisdom, Ian Bohen, Uri Gavriel, Aramis Knight, Josh Stewart,William Devane, Joey King, Liam Neeson, Cillian Murphy, Tom Conti, Desmond Harrington,Tomas Arana, Jillian Armenante, Aja Evans, Wade Williams, Jake Canuso, Daniel Newman,Warren Brown, Christopher Judge, Jason Yee, Michael Papajohn
Vložit komentář