THE MIRE - Volume: II

recenze
DW
Hodnocení:
8.8

The Mire se pohybují na pomezí post-metalu s prvky progresivu a sludge/post-hardcorem. Volume: II však má něco, z čeho posluchač oproti ostatním aktům nemůže spustit slechy. Měli bychom si v budoucnosti na ně dát pozor, jelikož jejich logika komponování, schopnost napsat čiré, chytlavé melodie a návaznost tvrdých pasáží na ty křehké je prostě výborná.

the mireKapela The Mire vznikla z čilé kolaborace v troskách se nacházejících britských undergroundových smeček Centurion a velmi oceňovaných mistrů atmo sludge Bossk, jejichž první dema jsou považována za klenoty britského undergroundu. Po prvním dvouskladbovém demu, které na posluchače společně pánové vyvrhli v roce 2009 se o rok později vracejí s demem druhým, na němž se nacházejí nové regulérní skladby hned.. podržte se - dvě. Styl The Mire je pak skutečně takovým hybridem mezi předchozími akty svých otců, tedy pohybuje se někde na pomezí post-metalu s prvky progrese a sludge/post-hardcoru, což je – přiznejme si – v posledních letech poměrně oblíbená kombinace kapel, jež se považují za dostatečně indie, aby jej mohly valit.

Přesto však má demo Volume: II něco, z čeho posluchač nemůže spustit slechy – ať už jde o zajímavé doteky pochmurných, takřka doomových nálad, kvalitní čisté (backing) vokály, jimž supluje bohužel už ne tak kvalitní řev Robina Urbino, mezihry kytar v pozadí, vždy parádně znějící a jasně slyšitelná basa Jack Loudouna a tepající škopky jinak na hip-hop se zaměřujícího the mirebicmena Blakea Mostyna. Jsem skutečně mile překvapen, když to na mne po atmosférickém, smyčci a klavírem zjemnělém intru The Nobleman s jakoby vzdálenými popěvky spustí Shadows připomínající takové Hanging Garden, kteří to s Teotwawki před časem zkoušeli v podobném duchu. Rozmáchlá kompozice, jejíž atmosféra tvoří naprosto dokonale semknutý útvar, rozhodně nefascinuje originálními riffy, ovšem melodie, které si kytary rozehrávají v pozadí, jsou vskutku strhující. Když do toho přičtete akustický podklad připomínající, ať chcete nebo ne, starší štychy Blackieho projektu Cales, nemůžete se ubránit pocitu, že The Mire vytvořili jeden z nejlepších songů uplynulého roku. Nekecám.

Parádní průsečík mezi sludgem a post-metalem opatřený dostatečnou hráčskou soustředěností a zručností, jíž oplývají všichni zúčastnění. Do té nádhery se navíc na samotném konci pěti a půl minutového kolosu připlete rockové sólo představující nádhernou tečku za skladbou, kterou nepřestávám poslouchat ani pár týdnů po prvním protočení nahrávky.

Spokojená kapela nasazuje k The Riftsludge a post-HC jízdě, jež se ve slokách vlivem naprosto geniálních cleanů přesune k atmosférické palbě. Jakkoliv mohu znít až přespříliš nadšeně, přesně takovéhle pocity The Mire u správně naladěného posluchače vzbuzují. Je naprosto očividné, že pánové mají hudební končiny svého stylu naprosto zmáknuty a když se na konci skladby setkáme s klasickou rytmickou „progresivní“ zastavovanou jízdou, pouze souhlasně pokýváme hlavou, jelikož hudebním pochodům formace rozumíme.

Po klavírní etudě, která by se klidně mohla objevit v některém z dramat typu Americká krása, se dostáváme k první zvukově opravdu našláplé kompozici Wheelwalker a zároveň nejdelší části kolekce, která mne ale baví ze všech představených skladeb the mirenejméně. Střídání tlaku a krátkých pasáží určených k oddechu je jistě technika zvláště v post-metalové škatulce hojně využívaná, ovšem k úspěchu je pak zapotřebí také dostatečně originální riffáž, kterou The Mire i přes všechnu snahu nebyli s to dodat. Na druhou stranu, druhá polovina válu s kytarovými průjezdy čarokrásnou hudební krajinou je strhující a opět – musím smeknout před cleany, jež se povedly skutečně náramně a naposledy jsem si takhle pomlaskával snad u At The Soundawn. Kvalitní práce.

Stejně jako předchozí štych je i Fears jakousi recyklací skladeb z prvního dema (na kterém, jak jsme si řekli, se nacházely dvě skladby, jež kapela v sysifovském stylu převalila i na demo druhé) a stejně jako u „Tvůrce kola“ mám pocit, že novější skladby jsou, pomineme-li opět výborný refrén poslední skladby, o stupínek kvalitnější než starší materiál. Jakoby snad přílišná sludgeovost a hardcorovost materiálu, jež dominovala prvnímu demu, počala být požírána a přetvářena post-metalovými náladami, což je pro mne, přiznávám, jednoznačné plus. I tak ovšem Fears nabízejí známé výjezdy po kytarových strunách, které v tomto případě pravděpodobně připomenou hlubokou modrou temnotu obrovského oceánu, jehož vlny uklidňují a svou neprůhledností i děsí zároveň. Famózní závěr kvalitně odvedeného dema, chtělo by se říci.

Mám takový pocit, že bychom si v budoucnosti měli dát na The Mire pozor, jelikož jejich logika komponování, schopnost napsat čiré, chytlavé melodie a návaznost tvrdých pasáží na ty křehké je prostě výborná. Stejně jako jejich druhé demo.

Vložit komentář

DW - 20.01.11 20:04:42
co také tenkrát nebylo průměr že.. :)
bruth - 20.01.11 19:03:08
jinak the mire mi moc nechytlo..takovej průměr...
bruth - 20.01.11 18:14:08
jinak krom benea reach mohu doporučit i mantric..komu teda se líbí mire
dreckus - 20.01.11 18:03:58
vanessa van basten je genialni! vlastne post metal / rock, ale naprosto svojsky (je to sice trochu mimo, ale svou pestrosti, naladou a schopnosti vse genialne plynule skloubit mi pripomneli az 3rd and the mortal) dw: v pohode, nejak tak jsem to cekal.. pro me totiz sludge znamena neco zatracene jinyho :) (corrupted, noothgrush, monarch,..)
kot - 20.01.11 16:54:04
vanessa van basten je hrozne pekna vec
LordSnape - 20.01.11 15:22:37
Že se na to nevyserete chlapci. Tohle je jak míchání hrušek s jablky... Téměř polovina těch kapel sludge prostě není ani nebude. Bych to spíš rozdělil na hrubé-rifoidní a melodické kapely. To by se pak v tom člověk i líp vyznal. Já nicméně velmi doporučuji Ghost Brigade a Pelican. ty moc můžu. Jo a starý alba The Ocean neasi. :)
gianni - 20.01.11 14:52:36
Irepress taky moc fajn
DW - 20.01.11 14:32:47
dreckus:přehled kapel sem nějakej sesmolil, co mě tak napadlo během dne, nelze rozsoudit jestli je nějakej čistej sludge a čistej post metal, jenom se dá rozeznat kdo se víc kloní ke sludgei a kdo k post rocku:) Red Sparowes Rosetta Cult Of Luna Battle of Mice Callisto Fall Of Efrafa IZAH Ghost Brigade The Ocean (sludgeee) Llorah Moloken Pelican je toho ještě docela dost, hodně kapel se teprve podobně jako The Mire nachází v demo stádiích, jen co mě tak napadalo:)
bizz - 20.01.11 14:04:24
dle MS to zni gut
pf - 20.01.11 13:19:13
hele, docela dobrej tip na kapelu, i když jsem an tom jak merdus, že mě tenhle štyl už fakt nebere
flooder - 20.01.11 13:14:03
doufám že to po tom čoklovi uklidíte....
DW - 20.01.11 08:48:47
dreckus:hele já teď musim jít makat, nějaký ty kapely na který si vzpomenu ti vyhrabu večer.. je jasný že ty kapely většinou prostě nebudou čistej post/sludge/hc nebo tak, většina jich koketuje se všema těmahle stylama.-) a na škatule kálí pes hrajou jak jim to přijde
gianni - 20.01.11 03:37:35
djent je o hovně...jen se seká, bezúčelu a znění...je to jedna velká křeč...dřív to bylo lepší, ale dneska to je jak deathcore...moda, trend, ale kvalita prakticky nulová...kolovrat
bruth - 20.01.11 01:38:59
já nevim proč...ale djent pro mě nejsou meshuggah...meshuggah jsou pro mě meshu styl..a djent tak trochu něco jiného...ale jak řikam muj názor, může bejt mylnej
dreckus - 20.01.11 00:58:33
docteno, vlastne asi vicemene souhlas recnezi (nakolik to muzu z tech songu na myspace posoudit), i kdyz neznam ty dalsi odkazovane kapely (At The Soundawn, Hanging Garden) davno se v tehle scene (rozvijeni odkazu isis, takze dejme tomu post metal) uz neorientuju, ale vlastne jsem v podobnem ranku za posledni dobu neslysel lepsi vec, takhle co se aspon ukazek tyce.. (mozna intronaut, ale to je vic "mainstream" a u tech me pravi bavi spis jen ty klidne pasaze)
dreckus - 20.01.11 00:49:19
hm, proc jsem si myslel, ze pan DW patri pod fobia zine? aniz bych se chtel vrtat ve skatulkach, co jsou pro tebe typicky kapely co hrajou cistej post metal a co hrajou cistej sludge? jen par jmen abych mel predstavu jak jsem to poslouchal z myspace, tak mi to prislo jako mix uplne starych isis s tema novejsima a spetky meshuggah (takze asi jakoze "djent", jak jsem se tuhle dozvedel :)), celkove zabaleny do moderniho metal hardcore kabatku s obcasnymi hitovymi melodickymi vokaly navrch zni to jinak hodne dobre, na me je to sice az moc "cisty", moc "profi", ale rozhodne nijak neurazi
DW - 20.01.11 00:04:22
No výborně přece tam zůstal jeden fail..

Zkus tohle