THE REVENANT Zmrtvýchvstání -

recenze
Kícr
Hodnocení:
8

Revenant je důkazem, že přílišná tvrdohlavost se někdy vyplatí. Vždyť osekat efekty na minimum a točit film chronologicky – to není dnes u vysokorozpočťáků nic obvyklého.

Leonardo DiCaprioAlejandro González Iñárritu měl už dost teplého podnebí z většiny jeho filmů a vydal se do studenějších míst bílé Kanady, aby nám předvedl, že DiCapriův hrdina rozhodně o 21 gramů jen tak nezhubne, ačkoli je Revenant bolestivým a drsným filmem.

Dostane Leo už konečně Leo svého žluťoučkého Oscara? Jeho touha po „zlaté sošce“ je však výhradně vykonstruovaná internetovými vtípky, které se pozastavují nad těžce uvěřitelnou skutečností, že ho Leo ještě nemá. Jestli se to změní, se dozvíme už tento víkend, kdy se zmíněné ceny udělují a tentokrát nemusíte celou noc hledat stream či platit HBO, stačí si pustit ČT, což velmi vítám. Leonardo DiCaprio je v současnosti jedním z nejlepších herců a spolu s věkem zraje (i když jeden z jeho nejlepších výkonů podal už jako náctiletý v roli mentálně postiženého Ernieho), stačí si jenom projít jeho filmografii a zjistíte, že až na pár slabších kousků je tam skoro samá pecka. Je to také tím, že DiCaprio je sakra vybíravý.

Iñárritu si půjde asi podobným způsobem za svým, protože se všude dočtete o náročnosti natáčení a neustálém protáčení členů štábu. Určitá dávka pedanství k této profesi ale asi patří a jako umělec si málokdy na své „dítko“ necháte sáhnout. Tohle my ale řešit nemusíme, nás bude u Revenanta mrazit jen pocitově. Iñárritu předkládá vlastní projekt, který sepsal (s Mark L. Smithem) na námět knihy Michaela Punkeho. Iñárritu poslední dva roky zařadil tempo a bere (nejenom) Oscary útokem a za téma si vybral restart. V Birdmanovi restartoval kariéru hlavní postavy, v Revenantovi pak restartuje samotného hrdinu. Ten se ocitne a houpe na dělící čáře mezi životem a smrtí.

Leonardo DiCaprioDěj filmu (drobné SPOILERY) se odehrává v Jižní Dakotě v roce 1823. Skupina lovců kožešin zažívá zimu a hlad a při jejich zpracovávání jsou napadeni indiány z kmene Ree. Přeživší masakru unikají. Prozatím. Rozhodnou se totiž k nejbližší civilizaci/stanici dojít přes hory (dosud nezmapované prostředí). K rozhodnutí jim napomůže skutečnost, že mezi sebou mají zkušeného stopaře a průvodce Hugha Glasse (doprovází ho jeho náctiletý poloindiánský syn). Glass je však při obhlídce okolí napaden medvědem. Výsledkem urputného boje je mrtvý medvěd a třičtvrtěmrtvý Glass - je lovci nalezen a ošetřen. Jeden ze členů skupiny, částečně skalpovaný John Fitzgerald, má od začátku problémy Glassovi přijít na jméno, zvláště pak jeho synovi, proto není překvapením, že lobbuje, aby tam Glasse Tom Hardy, Leonardo DiCaprionechali. Většina ale rozhodne, že ho vezmou s sebou a postarají se oň. Po náročném putování však dojdou k závěru, že většina skupiny půjde napřed a s Glassem zůstanou v lese Jim Bridger (dobrovolně) a právě Fitzgerald (ten je motivován finančně). V momentu nepřítomnosti Bridgera se ale Glassovo utrpení pokusí ukončit, je však přistižen jeho synem a v následném souboji ho Fitzgerald zabije a jeho tělo ukryje. Bridgerovi následně namluví, že zahlédl indiány a musejí pryč. Ten nechce Glasse opustit, ale je přemluven a Glasse s placatkou vody a hlavou z hlíny pohřbí. Následuje poutavé „zmrtvýchvstání“, po němž v průběhu času Glass opět začne hopkat vstříc pomstě za svého syna.

Film staví na nádherné, ale drsné přírodě. Některé lokace jsou tak poutavě natočeny, jakoby byly vystřiženy z dokumentů National Geographic. Už jen úvodní les, přes který se valí voda, je chladivě přitažlivý. Dalším stavebním kamenem filmu jsou přesvědčivé herecké výkony. DiCaprio si ještě podobného „mlčocha“ nezahrál, takže si tu dost vyzkoušel gestického a mimického hraní. Co mu také zbývá, když podstatnou část filmu je „přilepen“ k zemi. Jeho ztvárnění „zmrtvýchvstání“ je přesvědčivé a naštěstí jako zkušený stopař i ví, jak se vyhnout infekci. DiCaprio též určitě má nakoukaného Beara Gryllse, kdy využije dílu s velbloudem (nebo čerpal ze Star Wars?), krk si umí rovněž obstojně zalepit. Naštěstí je (v rámci Hollywoodu) vše podáno uvěřitelně, ale úplně sám by toto hlavní hrdina neustál. Svým způsobem by se dalo říct, že jeho herecký výkon až na občasnou zlobu nemá šířku, protože se plně soustředí na útrpný obličej na mnoho způsobů. Ale těch způsobů přináší tolik a tak dlouho, že by ho člověk pozval k sobě ke krbu a nabídl mu sušenku. Fitzgerald v rukou Toma Hardyho je realisticky sebestředný zmetek. Každopádně zde vynikl desetkrát výrazněji než v Mad Maxovi, kde mi přišlo, že tam prostě jenom je. Domhnall Gleeson dělá určitě otci radost a myslím si, že o něm bude ještě hodně slyšet. Minimálně letošní sezónu má rozjetou velmi slušně. Will Poulter jako Bridger překvapil, neboť někoho s tak karikaturním a směšným obličejem (s velmi unikátním obočím) bych v této vážné roli nečekal.

Leonardo DiCaprioRevenant je místy možná táhlý, někdy zase náhoda pomůže děj posunout, ale jako celek rozhodně funguje. Také je velmi sympatické, že podobný tip filmu ovládne návštěvnost kin a potvrzuje jistotu, že s určitými tvůrci a herci vždy přichází kvalitní podívaná. Revenant určitě nepřekope svět kinematografie, ale může mít podíl na tom, že divácky úspěšný film nemusí být orgií výbuchů s výpravou dosahující HDP Rumunska, i když Revenant byl překvapivě velmi drahý.

Vložit komentář

šimi - 06.03.16 12:42:24
Baara - Birdmanovi se nevyhýbej, pro mě jednoznačně, asi tak o parník, nejlepší film předloňského roku a z toho, jak si na Oscarech namazal všechny na chleba jsem byl naprosto unešenej. Ale vim, že spousty lidí Birdnam naprosto minul. A to se mně bohužel stalo u Revenanta. Když to napíšu hodně nadneseně a ošklivě, tak je to naprosto banální děj nataženej na nekonečnou stopáž a rejža fakt neví, co přesně chce točit (surrvival, akce, krajinka, dlouhé záběry, takže chvílema dost jakože až art... pak taky špetka toho metafyzična). Já jsem se nudil. Škoda.
Baara - 06.03.16 11:23:00
Super info, díky!
D... - 03.03.16 08:00:57
teda ne ze by to nejak menilo kvalitu filmu, ale jen tak pro poradek. revenant neni film, kde by nebylo moc digitalnich triku, jak zminily/naznacily obe recenze a jak se film sam snazi vypadat (uspesne). Obsahuje kolem 650 digitalne trikovych zaberu, coz je klidne vic, nez kazdy druhy ve filmu. Krome zvirat, a hlavne medveda samozrejme, se jedna o digitalni lidi, efekty pocasi, digitalni vodu a samozrejme vydatne dokraslovani prirody a krajin (takze stromy, hory, snehy, mraky) a pak takovy veci jako odstraneni strihu mezi zabery (v tomto filmu extra chutovka). Kazdopadne uziti pocitacovych triku a realnych prvku bylo velice dobre vymysleno a fakt, ze je revenant povazovan za film "nasnímaných bez jakýchkoli efektů", je pro tvurce vlastne dost kompliment :) Pro anglicky ctouci kratky clanek http://www.awn.com/news/cinesite-delivers-invisible-effects-revenant Pro anglicky ctouci, co jim predchozi clanek nestacil: https://www.creativereview.co.uk/cr-blog/2016/february/why-the-revenant-is-a-landmark-in-vfx/ videa se zabery pred a po bohuzel jeste nejsou .-/
bizzaro - 29.02.16 11:14:48
tak a je to doma, i kdyz... http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=wake_up.JPG ;))
brutusáček - 26.02.16 20:45:03
kvuli tomu vlastne neni Hardy v Suicide Squad, coz pry tezce nesl
což vlastně vedlo k jeho oblíbené volnočasové aktivitě na place :)
bizzaro - 26.02.16 19:38:59
co jsem cetl, prodrazily se lokace, neb se cekalo na denni svetlo a to treba nebylo, pocasi vubec obecne, nekde nebyl zas snih, ktery potrebovali a s tim pronajem techniky, ktera se navic v mrazech i lamala a nicila. a taky dost stabu, pac ten se behem narocnyho nataceni parkrat obmenil :) kvuli tomu vlastne neni Hardy v Suicide Squad, coz pry tezce nesl
brutusáček - 26.02.16 17:15:32
údajně to, že se to točilo chronologicky stálo 9 mil navíc...Leo to měl dostat už dánvo (co žere gilberta grapea) tohle mi asi na sošku uplně nepřijde, ale konkurence není nejsilnější letos.....vlka jsem ještě neviděl..
Baara - 26.02.16 17:08:16
Docela by mě zajímalo, jakej vliv má DiCaprio na svoje filmy přes svoji společnost. I ve Vlkovi z Wall Street jsem si říkala, jak moc jsou ty nápady jeho a nakolik je v tom Scorsese. Revenant tím taky trochu smrdí :-) Nicméně já ho nejradši v komediích, některý ty scény z Vlka jsou geniální.
Baara - 26.02.16 16:57:50
Zpomalení by samo o sobě nevadilo, jsou pomalý filmy, který jsou super (viz Malick, nedávno jsem viděla Lůno), ale pokud už tam není dějová dynamika, tak by tam měla být nějaká estetická. Ano, to měli ztížený tím, v jakých se natáčelo podmínkách, bez umělého nasvícení atd. Funguje to v poslední části, kde je interakce a význam, ačkoli je to pomalejší. Prostřední část ano, survival ano, ale ta dýlka už mi přišla hodně nerozumná. Prostě by se neměla dělat deviza z podmínek natáčení, jde o konečnej výsledek. Docela by mě zajímalo, na co konrétně padlo těch 135 milionů.
bizzaro - 26.02.16 13:21:47
me film bavil, sice pak zpomali, ale vubec mi to nevadilo, uzival jsem si tam fakt ten survival, treba scena, jak spadne do reky (by me zajimalo, kolikrat to tocili v tom pocasi :)) vlastne me bavil i ten pomalej zaver, kdy jde Glass uz po Fitzgeraldovi, nerku-li ta jejich strhujici zaverecna scena
sicky - 26.02.16 12:22:01
začátek filmu je dobrej, postupem času to ale ztrácí spád. Fajn příroda, pěkný záběry, ale celkově příběh je dost natahovanej a předvídatelnej. Leo je ok, úpí, sténá, hází grimasy, prostě dělá, co může ( toho oskara bych mu přál) ale chabej děj nezachrání
Baara - 26.02.16 10:59:59
K Hardymu. Uz jsem cetla i reakce, ze tu prehrava :-) V Mad Maxovi byl prekvapive civilni a podle me to presne odpovidalo zameru, ze v tom silenstvi kolem je Max vlastne ten klidnej bod a nenapadna podpora pro Furiosu, hlavni hrdinku. Za tyhle civilni vykony se ceny nedavaji, ale kdyz to herec neumi, muze to zkazit dojem z celyho filmu.

Zkus tohle