1000-covky bezpochyby patří k tuzemským tělesům, kterého jste si zajisté museli všimnout, alespoň některých členů. Zpěvaček typu Dasha na tuzemské hudební scéně není moc a tak není divu, pokud jste si 1000 let od ráje zapamatovali právě díky ní. Horší by to zřejmě bylo pokud byste měli hovořit o tisícovkách coby hudebním tělese, resp. o jejich hudbě. Určitě se najdou tací, kteří i teď najdou odpověď - snaží se skloubit různé hudební styly. Na kombinaci blacku s doomem, která převládá, není nic zvláštního, ale pokud přidáte folk, hardcore, rap a elektroniku, tak takových kapel již najdete méně. Pak už stačí jen udělat mastering v stockholmském Necromorbus studiu a obal v holadnském Darkgrove design studiu a máte vyhráno. Vlastně ne, ještě by to chtělo pár hostů, minimum jsou samozřejmě dva.
Ovšem někdy ani to nepomůže a vše vyznívá levným, b-čkovým dojmem. A začněme třeba u obalu. Jedinou věcí, která by stála za pochvalu je titulka. Ničím výjimečná, pro Darkgrove design působící především v oblasti gotické hudby, dopočtovka, sice pěkná, ale viděl jsem jejich lepší práce. O zbytku bych raději pomlčel, ale nemohu. Zcela ojedinělý nápad (viz My Guardian Anger) provázání skladeb tarotovými kartami náhodně umístěnými na jednotlivých stránkách bookletu, vždy u spjaté skladby. Vynikající dechberoucí prostřední dvoustrana s červenočerným pozadím a fotkami kapely. A na závěr skvělý výběr nedynamické písma s pevnou šířkou všech liter (používaného především v odborné technicky zaměřené literatuře). Naštěstí se objevuje jen v technických údajích jako je děkovačka... Opět skvělá práce, tentokrát zřejmě od kreativního studia reklamní agentury shot, s. r. o.. Nutno podotknout, že toto písmo se objevuje i v promosheets, takže předpokládám, že se jedná o corporate font TLOR (corporate font - je písmo, které slouží k sjednocení vizuálního stylu firmy/kapely, tzn. je jím sázena většina firemních materiálů od vizitek přes faktury).
Nyní se dostáváme k tomu hlavnímu a to jest hudba, zřejmě... První skladba jasně určuje laťku. Tudy opravdu ne!!! Hned s prvními tóny poznáte, že není čím se chlubit. Veškerou snahu zúčastněných okamžitě sráží produkce a to především zvuková. Zní to hrozně levně, demáčově. Kde jsou kopáky, kde jsou kytary? Ty jsou někde vzadu rozplizlé a neurčité, přebité omšelými klávesovými rejstříky. Nejvíce je slyšet zpěv, ale u toho zas tak velkých výhrad nemám, pasuje přesně do změti hluků v pozadí, občas při dvojhlasech odbočí z dráhy, ale to nic není. Vrcholný požitek přichází s tuctuc pasáží... bravo, další příklad kudy cesta nevede? Rozhodně TLOR také nesluší symfoblackové pasáže, kde jsou opět hodně slyšet klávesy a je navíc slyšet, jak se v těchto pasážích trápí bubeník. Ve třetí skladbě se zas ukazuje kytarista s skvostným zvukem akustické kytary, na kterou hraje opravdu vynikající sólo. Abych jen nenadával, musím uznat, že 4 skladba se mi opravdu, až na závěr, líbí, především díky zpěvu hostující Dorky z Tara Fuki, který připomíná hodně navozuje atmosféru posledních 3rd & the mortal, ale nemyslím, že úmyslně. Další světlý moment je 3-4 min následující skladby, opět díky zpěvům. Zpěvy jsou vlastně jedinou věcí, která je zajímavá a vcelku i originální. Výběr hostů tentokrát byl také správný pokud to mohu posoudit, jelikož druhého hosta zpěváka Kevina z Onset, jsem nepoznal.
Se závěrečnými slovy snad jen podotknu, že až se TLOR odprostí od klišé a hudebně dospějí, věřím, že se dobrá věc podaří. Semínko je zaseto, teď už záleží jak se o něj začnou starat. Zatím jen průměr, navíc vše sráží levný dojem z obalu a keců okolo.
bizzaro's view:
Na TLOR je slyšet snaha být pro posluchače zajímavými a hudebně otevřenými. Občas mi přijde, že se snaží zajít až do avanrgardy, leč snaha celkově opravdu převyšuje výsledek. Agentuře shot náleží velké plus za skvělé zpracovaný promopack.
Vložit komentář