Martinovi Scorsesemu je 71 let. Z jeho posledních filmů byli filmoví kritici i diváci spíše na rozpacích. Do dneška osobně nechápu, jak mohla Skrytá identita získat Oscara za nejlepší film a že pod Hugem (i přes krásnou linku o lásce k filmu) je podepsán právě Scorsese. Nicméně způsob, kterým se ujal příběhu investičního bankéře Jordana Belforta zvaného Vlk z Wall Street, by mu mohl závidět kdejaký mladý, „moderní“ filmař.
Jordan Belfort je bohatý majitel investiční firmy, který se nám rozhodl vyprávět příběh o tom, jak přišel ke svým milionům, jak s nimi naložil a kolik si u toho užil legrace. Uměl přesvědčit i kukačku ke koupi hnízda, naučil to několik mladíků a rozjel společnost, kde se na trhu s neregulovanými akciemi malých (často neexistujících) společností nejen vydělávalo s 50% provizí, ale také pilo, fetovalo a souložilo měrou vrchovatou… Vzhledem k tomu, že jeho klienti logicky přišli o spoustu peněz, vyšetřovatelé nebyli nikdy daleko.
Po formální stránce působí film až neskutečně mladistvě (střih, kamera, akce, soundtrack), je extrémně zábavný a jeho jedinou slabinou je přemrštěná stopáž. Některé scény vedlejších postav by se daly úplně vynechat a celku by to nijak neuškodilo. Protože ačkoli Margot Robbie je až neskutečně krásná a Jonah Hill už dávno není jen tlouštík z komedií (po Moneyballu ukazuje, že z něj roste velice slušný herec), 20 – 30 minut by se ubrat dalo. Kromě obědové scény s Matthew McConaugheym, která je nejen vtipná, ale především dost jasně ukazuje, jak se žije ve světě investičních bankéřů. Nicméně herecky tu jde samozřejmě o koncert Leonarda DiCapria, který je na plátně téměř pořád a až nechutně si to užívá. Je slizký, odporný, směšný, motivující, vůdcovský, ale většinu času naprosto transparentní, takže nedá divákovi možnost s hrdinou sympatizovat. Komu by se to náhodou stalo, toho je mi upřímně líto. DiCaprio je možná o dost starší než jeho hrdina, je však zjevně na vrcholu sil a byl to právě on, kdo Scorseseho do filmu dokopal, a nedivila bych se, kdyby měl jako producent také lví (!) podíl na jeho výsledné mladistvosti a švihu.
Skutečný Jordan Belfort stále nezaplatil ani polovinu sumy, která má z jeho příjmů jít obětem jeho podvodů. Vydal dvě knihy, vydělává mj. na autorských právech na svůj příběh a živí se jako tzv. motivační řečník. Ano, ten člověk, kterému zaplatíte spousty peněz za seminář, kde vás naučí prodávat a vydělávat peníze. Scorsese a DiCaprio možná sklidili kritiku za to, že tohoto podvodníka a hédonistu nevyobrazili více negativně (zesměšňují ho ale dost!) a nevěnovali se detailněji dopadům jeho činů. Jenže když se podíváte do knihkupectví a na různé finanční kurzy, copak naše společnost takové lidi nechce? Úspěch dnes pro mnohé znamená mít prosperující firmu nebo tučné konto do 30, (alespoň jednu) vlastní nemovitost a oblek (v českých poměrech) alespoň od Blažka. A záleží to spíš na tom, jak umíte mluvit, než na inteligenci nebo vzdělání. My tyhle kouče přímo hltáme, ale měli bychom je kritizovat, pokud se ukáže, že jsou to grázlíci. A že jsou horší než Jordan Belfort, který ani neměl šanci se přiblížit k takovým úvěrovým derivátům! Kdo viděl intimnější a odbornější Margin Call (doporučuji) nebo četl něco od Gerainta Andersona (Citiboy), určitě tuší. Konec konců i ve filmu jsou mnohem větší finanční svinstva zmíněna. Jen probíhala v tichosti a v souladu s nedokonalou legislativou a nikoho za ně nezavřeli.
Vlk z Wall Street je většinu času komedií, nasmějete se u něj a pobavíte věru královsky. Zároveň se neobtěžuje s proklamacemi odsuzujícími drogy, nevázaný a ne zrovna bezpečný sex a bezuzdné rozhazování peněz. Svého hrdinu však dostatečně zesměšňuje (scéna u country klubu je neskutečně vtipná a ponižující!), ba naopak. Belfort je prostě povrchní, feťácká sketa a film netvrdí nic jiného. Jen to nepředkládá na stříbrném podnose. Divák musí asociovat a mít trochu normální žebříček hodnot. Scorsese prostě odmítá plnit tu úlohu, která se po umělcích často požaduje, vzdělávat a ukazovat, co je správné a špatné těm, které to doma a ve škole nenaučili. A za to ho osobně chválím.
Jenom nemyslící idiot si z filmu může odnést dojem, že propaguje chamtivost, rozhazovačnost a bezohlednost. Film jen prvoplánově nekáže a nemoralizuje. Doufá, že dokážeme přemýšlet. Vzpomeňme si na to při reklamě jakékoli banky, která „je tu pro nás“ a „pomáhá nám“. Ani ho***, přátelé. Martin Scorsese a Leonardo DiCaprio se rozhodli tuhle skutečnost pojednat dosti nepřímo. Mohou tedy zůstat v mnoha případech nepochopeni, ale dle mého názoru se jim to povedlo na výbornou. S minusem jen za tu tříhodinovou stopáž.
---- --- -- - -- --- ----
USA, 2013, 180 min
Režie: Martin Scorsese
Předloha: Jordan Belfort (kniha)
Scénář: Terence Winter
Kamera: Rodrigo Prieto
Hudba: Howard Shore
Hrají: Leonardo DiCaprio, Matthew McConaughey, Jonah Hill, Kyle Chandler, Jean Dujardin, Rob Reiner, Jon Bernthal, Margot Robbie, Jon Favreau, Shea Whigham, Justin Wheelon, Aya Cash,Michael Nathanson, Ethan Suplee, Katarina Cas, Joanna Lumley, J.C. MacKenzie, Ashlie Atkinson, Cristin Milioti, Dan Bittner, Robert Clohessy, Christine Ebersole, P.J. Byrne
Vložit komentář