BigBossovi vyšla knihu Kärgeräs, součástí jsou reedice alb Equirhodont

Fanoušci legendárního zpěváka Jiřího BigBosse Valtera mají letos žně. V únoru vyšel pod názvem Pentagrammaton sběratelský box všech jeho sólových CD, na který už navazuje další lahůdka. Řeč je o knize Kärgeräs: Ztracený národ (rozvinutí konceptu alba Root), kterou doplňují nová vydání obou alb velmi respektovaného metalového projektu Equirhodont.

Kärgeräs je ikonická fantasy sága, které se Jiří Valter věnuje již od 90. let. Prostupuje jak zpěvákovou sólovou prací, tak i kariérou jeho kapely Root. Stejnojmenné album Root z roku 1996 patří ke klenotům tuzemského metalu a stejná slova se dají použít i na adresu vynikajících Equirhodont. Koncepční příběh se po více než 25 letech vrací zpátky na světlo, tentokrát však nikoliv v drážkách hudebního nosiče, nýbrž na papíře. Kärgeräs je zkrátka kult, který si knižní vydání zajisté zaslouží. 

BigBoss v knize především rozpracoval lyrický rámec alba Kärgeräs z roku 1996. Velmi zajímavá je ale i druhá část s názvem Legenda Nizostratio. Věřím, že kniha Kärgeräs: Ztracený národ potěší všechny autorovy fanoušky, kteří mají chuť jít více do hloubky. Stejně tak ji ale můžu obecně doporučit i čtenářům knižní fantastiky. Jedná se o beletrii,“ uvádí Ondřej Šmejkal z nakladatelství MetalGate.

Dílo je rozdělené na tři části. Páteřní je příběh, který nese titul celé knihy. Na třinácti kapitolách autor rozvíjí příběhový rámec zmíněné desky. Druhá část má název Legenda Nizostratio, a ačkoliv používá reálie Kärgeräsu, jedná se o samostatný příběh. Závěrečnou část pak tvoří texty (v češtině i angličtině) z bookletů desek Equirhodont Grandiose Magus a Black Crystal projektu Equirhodont, který spadá do universa Kärgeräsu.

Equirhodont Grandiose Magus

Equirhodont - Black Crystal

Jak bylo zmíněno, součástí budou i CD kapely Equirhodont (v samostatných A5 kazetách, které budou společně s knihou umístěny v šubru a tvoří tak krásný sběratelský celek). Debutové album Equirhodont Grandiose Magus vyšlo v roce 2003, jeho následovník Black Crystal přispěchal hned o rok později. Hudebně se jednalo o epický a progresivní dark metal s velmi výraznou sólovou kytarou Ashoka, mimo jiné dnešního kytaristy Cradle Of Filth. Obě desky jsou ceněné fanoušky i kritiky. Svazek i nahrávky mají zároveň sjednocené vizuální pojetí, jehož autorem je Marek Pišl, který má v portfoliu obaly kapel jako InnerSphere nebo Self-Hatred. Mimo to je také aktivním muzikantem, kdy působí jako varhaník v doommetalovém projektu Quercus.

BigBoss letos oslavil sedmdesátiny, má za sebou úžasnou kariéru plnou úchvatných desek. Díky kompletům Kärgeräs: Ztracený národ a Pentagrammaton si nyní můžeme připomenout skvosty, které vytvořil mimo domovské Root. Vydavatelsky se jedná o záslužné počiny i z toho důvodu, že některé desky již nejsou sehnatelné.

Kärgeräs: Ztracený národ je další netypický knižní počin, pod kterým se letos podepsali pražští MetalGate. Jen o několik dní dříve vyšla publikace se všeříkajícím názvem Necro Cook: Podivuhodná kuchařka Toma Necrococka a Houbové Marie. Pokud si tedy chcete rozšířit knihovnu o dva vskutku originální kousky, které sice vzešly z české metalové scény, avšak určeny jsou široké veřejnosti, nyní je váš čas.

Dodejme ještě, že kniha Kärgeräs: Ztracený národ a nová vydání alb projektu Equirhodont navazují na jubilejní box Pentagrammaton, který skrývá veškeré BigBossovy sólové desky. Krabice se šesti disky a čtyřiašedesátistránkovým bookletem vyšla letos v únoru v rámci sedmdesátin Jiřího Valtera. MetalGate těmito dvěma počiny pokryl BigBossovu uměleckou dráhu mimo domovské Root. Všechny zmíněné tituly můžete zakoupit na www.metalgate-eshop.cz.

aktuálně

diskuze