Autor: 60 Uživatelé: - Tvé hodnocení: hodnoť
A Celebration in Honor of Death

ANCIENT WISDOM - A Celebration in Honor of Death

Pojetí black metalu Ancient Wisdom není tradiční a těží z efektních kejklů, které do metalu zavlekly kapely koncem 90. let.

Ancient Wisdom

Nemůžu říct, že bych kolotočářský black metal podle vzoru Dimmu Borgir vyhledával. Ale když si najde on mě, a předvede se přinejmenším v takové kvalitě jako Ancient Wisdom, bránit se nebudu.

Hned na úvod se nemůžu ubránit zmínce, že Ancient Wisdom jsou jednou z prvních kapel, kterou začal vydávat můj nyní velmi oblíbený label Avantgarde Music. Ten se specializuje na hudbu, která chce nějak vykročit z pohodlné zóny, i kdyby to mělo být za cenu menší či větší trapnosti. Hlavně nebrousit pořád dokola podle stejné šablony.

Ancient Wisdom rozhodně není kapela mladá (funguje od roku 96, ale dala si posledních 17 let „pauzu“, aby je obnovil už jako jednočlenný projekt zpěvák Vargher) ani novátorská, a přívlastek avantgardní by taky nepatřil k prvním, který mě napadnou. Přesto jejich pojetí black metalu není tradiční. Těží z efektních kejklů, které do metalu zavlekly kapely koncem 90. let. Hojné používání sborů, chorálů, zvonů i jiných operetních prvků do středních temp umí být poměrně zábavné a v kratších skladbách nechá zapomenout, že melodie jsou velmi slaboučké a tvoří mnohdy jen pár tónů klesajících a stoupajících ve stupnici. Jak ale přijde na delší skladby, zejména dvě poslední, už je toho příliš a vkrádá se nuda. Poslední song Towards Your Destruction, ve kterém se centrální motiv s recitovaným sloganem „Every act of mine is act towards your destruction“ (s echem „destruction!“ uf!) se opakuje do úplného omrzení a poslouchat tuhle skladbu potřetí je opravdu utrpení.

Dvě tváře Ancient Wisdom si můžeme demonstrovat třeba na příkladu songu And god saw. V něm dokážou dát jednoduché melodie do velice efektních aranží, kde prim hrají klávesy/synthy a z perkusí především zvony a bicí s přívlastkem rituální. A to jen proto, aby následně tuhle stavbu shodili patetickou deklamací. Až kolotočářská estetika (nikoli však přiznaná jako třeba Masquerade Infernale od Arcturus) se bije s touhou hrát jakousi vyšší duchovní hudbu.

Nebudu se dál trápit poslechy a psaním o Ancient Wisdom. Na mě osobně zjevně jejich recept nezafungoval. Přesto si myslím, že posluchače si najde, protože minimálně technicky je všechno na vysoké úrovni a nejedná se ani o přímý derivát nebo kopii.

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

Tvé hodnocení:

Tagy:

Ancient Wisdom, A Celebration in Honor of Death, Avantgarde Music, black metal

aktuálně

diskuze