Autor: 80 Uživatelé: - Tvé hodnocení: hodnoť
Magma

BLACK FLOWER - Magma

Houpavě groovy, psychedlicky namotávací a působivě zvukomalební - to jsou Black Flower na Magma.

Black FlowerNa Black Flower jsem narazil, páč pravidelně sleduju nový nahrávky na Sdban Records, do jejichž katalogu náramně sednou. Eklektická směska západních jazzovejch postupů, afrobeat rytmů a východních harmonií je totiž houpavě groovy, psychedlicky namotávací, a působivě zvukomalebná. Když se člověk trochu začte do promo materiálu, začnou věci zapadat do sebe. Hlavní mozek je totiž flétnista/saxofonista Nathan Daems, kterej hraje mimo jiné s Dijf Sanders – a to už je jasný odkud vítr vane, a zejména u některejch zvukomalebnejch a východních motivů se doslova rozsvítí žárovka.

Ale Black Flower různorodý vlivy v kotlíku tavěj dohromady podle vlastního receptu. Základ je talent na to navodit atmosféru, která člověka raz dva pohltí. Ať už jde hypnotickej ponor do hlubin v Deep Dive Down, nebo slunný ráno v bujný džungli v Morning In The Jungle, ty obrazy jsou jak živý a člověk se do nich s chutí zadívá. Už nějakou dobu jsem neslyšel album, kde názvy písníček dávají tak dobrej návod, jak si album užít, stačí si název přečíst a pak už fantazie pracuje sama.

Další věc, co stojí za vypíchnutí, je určitá hypnotická kvalita, kterou si Black Flower držej, ať už se pohybujou v mystičtějších nebo uvolněnějších vodách. Značnej podíl na tom má rytmika, která si sice bere taneční nádech z afrobeatu, ale dominuje jí hypnotickej groove. Druhá věc je práce s melodií, která často spoléhá na východní harmonie lízlý psychedelií, a má určitou omamnou kvalitu. Z uhlíků se tu pomalu line navoněnej kouř, kterej se uhrančivě kroutí a otáčí.

A tak se z Magma nakonec stává až překvapivě silná věc, která roste s opakovaným poslechem. Co jsem si napoprvé zaškatulkoval jako příjemnej podmaz pro práci, si mě teď slušně omotává kolem prstu.

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

Tvé hodnocení:

Tagy:

ethiojazz, groove, psychedelic, ethio, ethiogroove, Black Flower, Sdban Ultra, afrobeat, world music, jazz, Magma

aktuálně

diskuze