Autor: 79 Uživatelé: 68 Tvé hodnocení: hodnoť
This World is Dead

BLOCKHEADS - This World is Dead

This World is Dead k poslechu rozhodně doporučuji nejen ortodoxním příznivcům grindového běsu. Nejedná se o bezhlavou nestrukturovanou sypačku a nespoutaná, až animální zuřivost je přenesena i do drážek desky.

Blockheads - logoBlockheads, pocházející z francouzského „hlavního města grindcore“ Nancy, se na formování scény podílejí už od roku 1992, byť až v posledních letech se jim dostává větší, řekl bych konečně zasloužené, pozornosti. Kdo se trochu o daný žánr zajímá, nebudou pro něj nejspíš pojmem neznámým, na tuzemských podiích tihle divoši řádili nejednou. Co se studiové tvorby týče, tak ne-li od alba Human Parade (2002), tak určitě od Shapes of Misery (2006), které mi svého času slušně vyrazilo dech, bych se je nebál zařadit do žánrové špičky. O tom mě přesvědčili i naživo svou nekompromisní smrští, ať už na festivalech Play Fast or Don´t, Obscene Extreme či naposledy v klubu.

Blockheads

Blockheads brousí po celou dobu prakticky ryzí podobu grindcore, spíše oldschoolového ražení, tu a tam, jak to tak bývá, s letmými doteky death metalu, hardcore nebo crustu. Slyšitelně vycházejí z raných (a jediných pravých :)! ) Napalm Death, Siege, Repulsion, Extreme Noise Terror (ty mi připomínají hlavně prací s vokály), sem tam bych to viděl i na vliv starších Nasum (do Inhale/Exhale). Nejedná se ale o žádnou retro-vykrádačku, Blockheads si za ta léta vypracovali poměrně jasně rozpoznatelné vyznění. To, co mě dostalo už na výše zmíněném Shapes of Misery a pokračuje ve stejné míře na letošním This World is Dead, je nespoutaná, až animální zuřivost, která se jim skvěle povedla přenést z podií do drážek desky. V kombinaci s průrazným, přiměřeně špinavým a hrubým, ale stále dobře čitelným zvukem jde o nemilosrdné, všeničící tornádo. Vyvést z omylu musím toho, kdo by pojal podezření, že se jedná o nějakou bezhlavou sypačku bez kloudné struktury a riffů. I z aktuální nahrávky je patrné, že pánové z Blockheads už toho mají odehráno nemálo, nejde sic o žádnou ekvilibristiku a experimentování, ale technická i skladatelská stránka je tu (v rámci žánru) na špičkové úrovni. Navíc to pro grindcore možná nejdůležitější – agrese a energičnost je tu přítomna v míře více než vrchovaté.

Úvodní temný riff první skladby Deindividualized jako by byl hudebním doprovodem k dystopické fotografii na obalu. Tady prostě končí všechna sranda. Chvilka napětí, vazba a už to sviští, už to sype, většinou se jede až na doraz, plný plyn, tlak a zase tlak! Jen sem tam se lehce poleví do crust/grind úprků či houpavějších hardcore temp (Pro-Lifers), bubeník Nico je slušná mašina, občas zásek(y), stopka a jede se dál. Rytmičák tu zní tak krásně plechově, poctivá práce! Blockheads nezvolili v poslední době velice (možná až příliš často) oblíbený švédský model zvuku, jedou si dál ve svém oldschoolovém kabátě, ucho si na to „šustění“ pravda chvilku zvyká. Ve srovnání třeba s posledními věcmi od Rotten Sound se v té distorzi nosné kytarové linky tolik neztrácí a člověk se v tom běsnění pořád celkem dobře orientuje. O vokály se dělí celá kapela, takže uslyšíme široké spektrum různě se přeřvávajících vyšších i hlubších řevů a ječáků. Stopáž skladeb je klasicky grindová, většinou kolem minuty, je tu však i jen 16tivteřinový attack Sell Your Flesh a také pomalá, přes 7 minut trvající sludge/doomová tryzna Trail of the Dead na samém konci.

Blockheads

Abych jen nechválil. I když o výraznější kytarové linky, občas i zavánějící deathmetalovou temnotou, nouze většinou není, najdou se tu i slabší místa či skladby a některé úseky tak trochu splývají. Možná by nebylo od věci nahrávku tak o 10-15 minut zkrátit, přece jen, téměř 40 minut je na takovýto grindcore až až. Posun je také od minulé nahrávky jen naprosto minimální (ne-li nulový). Ne, že bych od Blockheads čekal nějaké experimenty, ale takhle je to vlastně „jen“ jakési Shapes of Misery 2 s trochu odlišným zvukem. To ale také není zrovna málo, laťka předchozího alba byla nastavena proklatě vysoko a současných, konkurenceschopných nahrávek asi mnoho nenajdete.

Takže lze This World is Dead k poslechu rozhodně doporučit (a to nejen ortodoxním příznivcům grindového běsu). Pokud chcete pořádnou dávku prvotřídního grindcore nářezu od zručných a zkušených muzikantů, nemůžete prohloupit!

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

fekal party je pro mě jako chmelového dobrodruha zapovězená věc

mj. budou hrát letos na Fekal Party, která má letos po letech zase celkem zajímavou sestavu - General Surgery, Blockheads, Feastem (byť jsou tu furt, tak jsou fakt super), Ingrowing, Contrastic...

   bizzaro: (az na ten odkaz na novy ND ;-D)  

to máš jak s těma Cough/Amenra, ono svým způsobem jo, ale vlastně taky dost ne (už jinde) :), přijde mi fajn, že je to oldschool, ale zároveň to není jen nějaký retro/revival, má to vlastní xicht... naživo masakr...

tak jsem to sfouknul a sfouknu to zas! dobry. a vazne dost! (az na ten odkaz na novy ND ;-D)

Tvé hodnocení:

Tagy:

Blockheads, grindcore, death metal, crust

aktuálně

diskuze