Autor: 75 Uživatelé: 68 Tvé hodnocení: hodnoť
Nerve Butcherer

CONCRETE WINDS - Nerve Butcherer

Ukázkový hudební extrém. Bordel pro každého – ať už urazí, nebo nadchne, vždy splní svůj účel.

Concrete WindsHorko těžko psát o Concrete Winds bez nutkání vše shrnout jedním dementním AAAAAAAAAAaaa. O podobnou nezřízenost totiž pozůstatku finských Vorum přesně jde (což ostatně dokazuje doslovný přepis začátku desky) – šlapat na plyn extrému kytarové hudby bez větších ohledů na žánrové zakotvení. Vlivy jsou přesto znatelné: duo inklinuje zejména k war metalu, black metalu či grindu. Z kapel, které zvuk Concrete Winds formovaly, lze vypíchnout hlavně australské Sadistik Exekution a obskurní Necrovore, na které v recenzi debutu na Sicmaggot upozornil Metacyclosynchrotron. Zvuk pokračovatelů je ovšem o poznání špičatější a všehovšudy zkurvenější.

Navzdory jmenovaným kapelám a škatulím se Nerve Butcherer poslouchá takřka jako čistý punk. Ne, že by Concrete Winds zněli jako Ramones a Sex Pistols, jde spíše o přístup, o sraní na pravidla, ať už o žánrová či hudební. V rámci nespoutanosti druhá deska překračuje i debut. Primitive Force si sice rovněž výsostně hovělo v bordelu, dovolilo si ale občas vytasit záchytné body, které členové tehdy ještě zcela nevyhnali ze svalové paměti z dob Vorum.

Nerve Butcherer na snadněji zachytitelný death metal takřka zapomíná. Už žádná na první dobrou chytlavá tancovačka jako v Tyrant Pulse nebo přímočařejší zpomalovačka z Dissident Mutilator. Nyní jde ještě více o agresi, která vyvěrá z řezavých kytar a těžko polapitelných struktur. Posluchač se tak neutkává jen s chaotickým songwritingem, ale i hudbou jako takovou, která se snaží odrazovat úplně vším – od tlačení na vysoko položené tóny, přes jedovatý přednes až po překotné, zprvu nečekané změny ve skladbách.

Všudypřítomný útok na ušní bubny umocňuje i produkce, která vyzdvihuje výšky, strouhá bicí a basu oprošťuje o hutnost. Zároveň však není prvoplánově zprasená a neslouží jako maskovací prostředek pro hráčské nedostatky kapely, jak tomu bývá u mnoha raw black metalů a disonantnějších deathmetalových obskurností. Jednotlivé nástroje jde snadno rozeznat a při troše pozornosti lze chytat i kusy textu.

Z obecnějšího hlediská existují dva postoje, které lze při poslechu Nerve Butcherer zaujmout: buď hudbu shledat jako neposlouchatelný lomoz a odhodit sluchátka, nebo se odhodlat a začít se se vším bordelem pomlátit. Ať už se posluchač rozhodne pro jakýkoliv přístup, Concrete Winds zvítězí. Nepohoršené ucho se po několika rotacích dočká pozvolného odměňování – hudba začne vykazovat struktury a návaznosti, které umožní si nabízenou agresi zvráceně užívat.

Díky podvratné nátuře se dá Nerve Butcherer vytknout jen pár věcí. Zamrzí upuštění od nahrazování inter za sprosté zařvání názvu tracku, což na Primitive Force fungovalo skvěle a posilovalo zvednutý prostředník všemu hudebnímu. Zásadnější vrub představuje jen předposlední, skoro post-punková Dissolvent Baptism, která je sama o sobě docela zábavná, ale tempem i délkou zbytečně sráží celkové tempo.

Nerve Butcherer by nemělo uniknout žádnému uctívači hudebního extrému. I přesto, že vychází ze známých rovin, je docela těžké hledat paralelu, která by byla zvukově podobná a úměrně vyhrocená. Concrete Winds dokázali posunout hranu hudebního bordelu dále, trochu jinak, bez nutkání sahat k laciným berličkám. Druhá deska na nervy nezabrnká – rovnou do nich zakrojí řeznickým nožem. A v její absolutní bezprostřednosti tkví její síla.

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

zobrazit vše

dobrej bordel

jsem příjemně překvapenej, je to fakt solidní výmaz (byť Satan má s těma dvěma slabšíma trackama pravdu)

ty výkřiky o absolutní nespoutanosti jsou klasicky přehnaný, ale míň než obvykle. Sud to zas nepochopil.

Jsem si naschval dnes pustil hned za sebou jak debut tak letošní desku, a fakt tam jde krutě slyšet ten posun.
Jak debut vnímám už jen jako OK nasranej metal smrti, Nerve Butcherer je fakt AAAAAAAAAAaaa mrdanec!
Hlavně jestli mě Primitive Force časem baví méně a méně, tohle naopak stále roste.
Dělat topku roku dneska, tak by to pořadí vypadalo úplně jinak (ale kdy ne, žejo?) :)
No prostě worship beton or die!
A pokud se na ně náhodou sejdeme v kotli na Chaos Descends (já tam budu!) nebo kdekoliv jinde, tak se pomlátím s váma se všema bez ohledu na to, jestli jste levičácký nebo pravičácký opice :C

kde tam vidíš filosofii by mě fakt zajímalo, chápu, že cokoliv víc než retardovaný výkřiky (nic proti nim :), klidně pokračuj, bavím se) je pro australopitheka tvýho formátu asi moc ynteleguánský ... mimochodem "zpátky na stromy / k opicím" je právě levicová filosofie (Rousseau, "svérázně" praktikováno třeba strejdou Pol Potem), takže levičáckej filosof jsi tady spíš ty
jinak proti rozjebávání se v kotli jsem nikdy nic neměl (a bojový sport jsem dělal taky :) ), akorát si nevybavuju, že bych tě někdy v kotli potkal, pozérskej pseudodrsňáčku :)
a zrovna na Betonový větry ta tvoje definice sedí jen napůl, v diskuzi k Revenge by to bylo trefnější
SS Division Wallonien!

>mfw levicovi intelektualove filozofuji nad metalem a potrebuji rozsahly poznamkovy aparat, aby vysvetlili zivocisny antiintelektualni vyron kytarovyho testosteronu

https://i.kym-cdn.com/photos/images/original/001/867/667/7ba.jpg

HUA! HUA! do pici o takovyhle desce se nema filozofovat, ale rozjebat se v kotli nebo pouzivat do pozadi na SATANIC POWERLIFTING nebo thai box... RETURN TO MONKEY

Název kapely absurdně geniální :). Jo, v agresivitě a občasný vyjetosti to Omegavortex překonává, taky výhoda, že to má jen 27 minut. V pár místech je to teda i typicky war metalově pitomoučký, třeba hned titulní od 1:32, nebo zmiňovaná Dissolvent..., to je fakt jen tak "pro prdel" (po spoustě piva / rumu), ale je to tam rozesetý v únosný míře.
Struktury mi přijdou převážně v pohodě uchopitelný / přehledný, většinou pravidelný opakování, občas jednoduchý 2-3-4 akordový riffy, postupně se ukazuje, že opakujou pořád dost podobný postupy, občas ale něco překvapí / osvěží.
Ov jsou zase trošku temnější, trošku lepší songwriting, nejsou tam úplný retardovanosti, obě kapely mají prostě svoje + -.
K vlivům / podobnostem bych přidal ještě Repulsion a i pár "grindovějších" pasáží Funeral Mist - Salvation :) (trochu i ty přeřvávající se vokály) mi tam něco připomnělo. Slayer jsou vyloženě přiznaný v Intravenous... (0:35 třeba á la 0:43 Raining Blood). Ty raný MA/Necrovore/Angelcorpse se tam často pořád dají slyšet taky.
A největší haluz, že za měsíc druhá kapela, co mi chvílema připomněla Bad Acid Trip a zase od Sepulchral (i když úplně jiný pasáže BAT než u Reveal) - ten label mě v rámci toho "upgradeovanýho oldschoolu" začíná bavit, škoda, že mají tak drahý poštovný : /. Naživo by to mohlo zabíjet, i když Vorum si z HP pamatuju jako trochu unavený.

A to "buď a nebo / dva postoje" je jedno z nejotřepanějších klišé, je fakt tak těžký si představit, že může existovat něco mezi ?

   mIZZY: Jako sorry, ale co se námrdovosti týče, tak Betonový větry>Ometavortex, a to docela o dost.  
Taky bych se s tím nesral a narval bych tam rovnou Infernal Coil nebo Black Curse.

aktuálně

diskuze