Autor: 100 Uživatelé: 90 Tvé hodnocení: hodnoť
The Synarchy of Molten Bones

DEATHSPELL OMEGA - The Synarchy of Molten Bones

Kdyby dál pokračovali v měknutí, radši bych dobrovolně opustil tento svět… Deathspell Omega ale servírují svou nejlepší nahrávku.

Deathspell OmegaS těmito francouzskými šílenci už to táhnu notnou dávku let a ještě se nestalo, aby mě zklamali. Pravda, poslední EP Drought je asi nejslabší počin (alespoň dle reakcí většiny), ale i tak mě nijak neuráží a rád si ho poslechnu (dokonce mám i na asfaltu). Každopádně když vyšla ven informace, že maniaci z DsO chystají novou nahrávku, nervozita vzrostla. Nervozita a očekávání. Jak to pojmou? Budou pokračovat v měknutí a dojde i na to, že i mě, úchylného vše-tolerujícího Deathspell voyeura začnou nudit? To bych vážně radši dobrovolně opustil tento svět…

No nic, zaplatil jsem si předobjednávku jak vinylu, tak mp3, abych měl vše z první ruky, a jde se na to. The Synarchy of Molten Bones může začít. A začíná hezky. Hezky nechutně, zvony, disharmonie jak v Matrixu, nasamplované divnozvuky do klasického Deathspell začátku desky, paráda. A konec! Přichází první riff a hned první vražda – je to tady, Deathspell Omega se vrátila k masakru jako na Paracletus či Fas – Ite, Maledicti, in Ignem Aeternum. Už v půlce prvního songu přichází absolutní lobotomie a já mám chuť jít někam skočit ze skály a letět hodně dlouho. Totální výmaz, masakr, zlo, chaos, hnus, tahačky, vysypaný Paracletí drnkačky, nemilosrdný skluzy… prostě geniální nádhera. Nejde se soustředit na nic jiného než na jejich hudbu. Brutalita sypaček nezná hranic, kytary trhají kusy masa a lámou kosti a basa (konečně začíná hrát jednu z hlavních rolí) dělá uzly na vnitřnostech a otok mozku!!! K tomu všemu hnilobný různobarevný vokál s nemilosrdným (a sakra vychytaným) frázováním  - D(s)O hajzlu! První poslech doporučuju v nějaké izolované místnosti, nejlépe asi na samotku v odlehlém blázinci, jinak hrozí vlastnoruční urvání si hlavy samou (nemocnou) radostí, že borci zplodili tohle dítko. Hodně vzdáleně se dá říct, že Fas tady souloží s Paracletus, což pro mě, který miluje právě tyto dvě desky ze všech nejvíc, je naprosto orgasmická kombinace.

Deathspell OmegaJak jste již pochopili, tohle je víc, než cokoliv jiného, velice neobjektivní výchval nové desky jednoho nemocného a na smrt zapřísáhlého fanouška. Nečekejte tady nějaké odborné rozbory a kritické připomínky. Pro mě je totiž každá skladba, každý riff, každý part, každý nástroj, každé slovo, každý tón na tomhle veledíle dokonalý. Velké plus je, jak říká kolega Dalihrob, že Deathspell Omega prostě posunula laťku, chcete snad od nich ještě něco víc? Mohl bych rozepsat každou pasáž zvlášť, ale bylo by to na 6 A4 a stejně by to nikdo nečetl (smích). Každopádně zase bych byl proti sobě, nevypíchnout hlavní momenty, i když ty se pak s dalšími a dalšími poslechy mění, nicméně po prvním lámání v kole mi utkvěl v hlavě především perfektní výmrd mysli před pochodem mrtvých klaunů ve Famished for Breath. Právě tady jsem si všimnul toho, že basa dostala dost prostoru a na to, aby totálně zabila (myšleno v dobrém) posluchače není potřeba žádná onanie a honění, tady (a najděte si tu pasáž sami) to ničí vychytanými a utnutými dobičkami. A jak! Vůbec že takový motiv vymysleli, mi rozlilo teplo do celého těla a oni to ještě vyšperkují takovouhle vychytávkou… Nicméně to pořád není vše, úplný závěr desky, kdy se na vás v Internecine Iatrogenesis hrne hodně tučná zkáza a je jasné, že naděje právě naposledy vydechla, je skvostný. Abych se opakoval – geniální! Prostě jsem zůstal bez spodní čelisti. Hotovo, prázdno, apokalypsa, všude jen šeď, nicota existuje! Nic víc než „DO-PR-DE-LE“ se nedalo říct. Tak znovu no… (uslintaný úsměv).

Deathspell OmegaS dalšími poslechy si pak lze všímat naprosto úžasné propracovanosti stavby skladeb. Vlastně vůbec nedokážu pochopit, jak tohle dokáže někdo zahrát, natož napsat!? Docela by mě zajímalo, na čem kluci frčej, když tohle píšou, tvořej, vymejšlej. A bicí? No, pokud to byl člověk, tak je to magor, a pokud to je automat, tak je magor ten, kdo to klikal, protože to by muselo bejt snad ještě větší peklo, než to nahrát (smích). Monstrózně se povedl také zvuk a jak jsem již předeslal nahoře, vytažení basy. Nevím, čím to je, možná tím, že ten rip je přímo z první ruky, ale zvuk je masitější než všechno ostatní, co jsem schopen si tu a tam mezi poslechy Synarchy pustit (s polskou Arkonou v čele). Nic tam není přepálené, jak bývá v dnešní době zvykem, všechno krásně ničí na ideální frekvenci.

Shrnutí? Deathspell Omega nám naservírovali svou nejlepší nahrávku v diskografii. Nejlepší nahrávku v žánru. Posunuli black metal zase o notný kus ne dopředu, ale jinam! Nedokážu teď poslouchat nic jiného, jsem absolutně pohlcen. Možná proto, že na téhle nahrávce je vše, čím v hudbě tolik žiju a co vyhledávám. Vše najednou. Proč bych měl hledat dál? Jsem velmi zvědavý, kdo se k The Synarchy of Molten Bones nějakým způsobem dokáže byť jen přiblížit. Vypadá to, že novinka Balance Interruption je alespoň z půlky stejně šílená a brutální, takže to by mohlo být v pořádku a vkládám hodně nadějí do Inferna a Wormlust, mimo blackmetalový žánr pak ještě do Ion Dissonance. Satanžel Ulcerate už desku vydali a nedala mi zhola nic. Ale tak o to víc si vychutnávám každou vteřinu Synarchy (úsměv).

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

zobrazit vše

Už samotná představa, že jsou všichni náckové "podle pravítka" - dokonale uvědomělí a bez prohřešků proti étosu je dost úsměvná :). A že by se zrovna nepříliš dogmatický Aspa nedovedl i v tomhle případě oprostit od věcí, které se mu nehodí do krámu? Jinak ale co se týče NS, starosti o osud bílé rasy apod. působí velmi uvědoměle, viz. znovu úryvky z rozhovorů opět zde:
https://varisverkosto.com/2019/03/the-influencers-of-the-finnish-ns-music-scene-part-3-mikko-aspa-of-northern-heritage-clandestine-blaze-vapaudenristi-sarvilevyt/
mj.: "The greatest threat is the consequences when one does not understand or care about the race and people´s future." ...
"It would appear that I know, live and identify more with national socialism than most of the people that describe themselves as such " apod.
texty Vapau. jsou taky jasný, žádná skrejvačka, hajlovačka v bookletu, white power znak na videu kapely atd. a i kdyby to všechno byl jenom koncept (čemuž se už prostě nedá věřit), tak hrát na akci na podporu uvězněnýho nácka co někoho zabil (byť to zabití údajně nebylo úmyslný) už je jasná angažovanost.

proč by NOEVDIA posílali prachy na podporu finskýho NS hnutí, když mají u nich ve Francii nácků dost? A i kdyby ostatní členové DsO NS nebyli, Aspa jistě svůj podíl z DsO desek dostane. Co s tím udělá je samozřejmě otázka, třeba si koupí chleba, nebo novou mikinu Der Sturmer (ta co má na videu Vap. už vypadá trochu sepraně), nebo za to dalším náckům vydá nějakou desku, možná přispěje i na letáčky s osvětou, nebo i na provazy. Kdo ví. Aby to nevypadalo tak nereálně – třeba na Ukrajině se z NSBM akcí (na kterých hrají dnes již údajně apolitické kapely jako Nokturnal Mortum) NS hnutí financujou, mj. i neonacistická milice Batalion Azov (aka moderní Banderovci).

„kvůli domnělým NS vazbám DsO“ – Aspa je součástí DsO, takže vazby rozhodně nejsou domnělé

a uz jste videli sam doma a rohaty?

Já si dovolím pochybovat i o tom, že by Aspa byl regulérní nágl, i když se s takovýma evidentně skrze Vapaundenristi a asi i svůj label paktuje. Vzhledem k tomu co jsem s ním četl, totiž nemám pocit, že by ho k tomu vedla nějaká popletená láska k vlasti a primitivní rasismus/xenofobie, což je pro mě důležitý detail. Nezapomínejme, že se taky umělecky a volnočasově věnuje degenerátským záležitostem, kterými by uvědomělý neonacista, co má obvykle plnou hubu morálky a národního zdraví, měl opovrhovat (https://www.tinymixtapes.com/features/mikko-aspa-grunt-freak-animal-label-owner ).

„I represent radicalism that rejects anthropocentrism and liberal humanism, but I am not especially dogmatic when it comes to deciding who I can collaborate with in order to advance these ideas.“ - https://heathenharvest.org/2016/01/02/outcast-by-choice-an-interview-with-mikko-aspa/

A i kdyby byl hlas DSO skutečně tím typem pleše, co osobně nesnáším, tak si nemyslím, že bych poslechem či finanční podporou DSO/NOEVDIA, nějak aktivně přispíval k rozkvětu finských NS hnutí. NOEVDIA sice prodávají hodně, ale opravdu pochybuji, že by Aspovým "kamarádům" posílali prachy na letáčky nebo rovnou na provazy k věšení.

Pokud má někdo problém, že poslechem DSO podporuje závadné lidi/myšlenky byť jen nepřímo, třeba schválením či přehlížením, tak pláče již mnoho let po funuse a to nejen kvůli tomu, že Aspa má Vapaundenristi už drahně let a rádoby-antifašisti si toho všimli teprve teď. Pomineme-li ten zmíněný rozhovor se Shaxulem, tak DSO s tématikou genocidy (převážně té židovské) pracují téměř odjakživa. A samozřejmě člověk razící vysoký morální kredit by měl mít s kapelou problém nejen kvůli tomu. DSO byli vždy náboženská, Satanistická kapela, kde se na morální konstrukty opravdu nehraje. Ostatně jak uvedli ideologicky spříznění Funeral Mist a Ofermod v bookletech: "By supporting black metal you support the glorification of rape, incest, war, murder, drugs, oppression, fascism, corruption etc. Think twice before buying this divine piece of art." Sice to je jen šokantní výblitek, kde se ten smysl mezi řádky dá vyčíst jen těžko, ale rozhodně platí, že pokud někoho dokáže „pohoršit“ jen Deathspell Omega, tak by měl tenhle žánr bojkotovat úplně a nebo poslouchat výhradně jen nezávadné, blackmetalové napodobeniny. Ale bylo by SSuper, kdyby dotyční v takovém případě o BM nemudrovali a nedělali si dobře na čuráky, kvůli domnělým NS vazbám DSO, kór když to ani zdaleka není Der Sturmer nebo pojebanej L8L8TH. Přijde mi to totiž jen jako symptom takového nešvaru, kdy se řeší všechny možné pičoviny kolem, jen ne důležité věci nebo jádro problému. No a pokud má někdo z textů „Furnaces...“ dokonce ten pocit, že to museli psát fašisti/nacisti/whatever, tak to víc vypovídá o něm, než o úmyslu autora/autorů.

Jinak můj dojem z novinky stále roste, i když Fas je Fas.

lemmy: já se neptal jestli víc / míň, ani ta otázka nebyla směřována na tebe (už jsi na ní odpověděl předtím), ale budiž. Pointa toho odstavce v mém přechozím příspěvku byla ale snad jasná - v obou případech platíš(/-te) / podporuješ(/-te) nágla (viz. předchozí post, bych se jenom opakoval).

myslíte, že Luc o tom ví? zajímal by mne jeho názor, v příštím rozhovoru se ho na to Ondrajs musí zeptat...
assets.blabbermouth.net/media/gorgutsbandcolored_638.jpg

nakolik lze oddělit umělce od jeho díla? na to není definitivní odpověď. naopak velice jednoduchá odpověď je na addsatana a ano, nsbm kapela vadí o hodně víc, než kapela, ve které hraje jeden pičus, ale nijak se k ns nehlásí.

   anonymous: Fando, naživo to někdy proberu rád, pokud je ještě co.. už si asi tři roky říkáme s Plesnivcem, že někdy zajedem zakalit do Brna, ale teď mi tak nějak dojíždí nemoc, takže tohle nezvládnu.  
Hele, klidně můžeme jak v Brně, tak v Třemáku, třeba v červenci nebo tak. Do začátku června mám nějaký zahraniční cesty a tak, ale pak by to mělo být víc OK.

   anonymous: Beru to asi tak, že v tom případě bych nemohl číst spoustu literátů, co byli ať už náckové nebo bolševici, nemohl bych se zabývat třeba dílem některých německých filozofů první pol. 20. století, protože se smočili s NSDAP, a někdy nešlo jen o formální přikývnutí ale o aktivní náckovství nad rámec souhlasu, který režim vyžadoval.   
Za sebe to už ukončím, ale fakt nesouhlasím s těmi příklady z minulosti. Nelze přeci srovnávat činy a tvorbu umělců, kteří v té době žili, s člověkem ze současnosti, který tu dobu obdivuje či podobně. Naopak, číst a studovat tvorbu tehdejší doby je žádoucí, pravě proto, abychom tu dobu (snad lépe) pochopili a i na naši současnost nahlíželi v jiném světle.
Aspa je vážně úplně jiný případ.
Zrovna jsem dočetl životopis o Ladislavu Fuksovi, kterému se vyčítá, že nevystupoval aktivně proti komunistickému režimu a je tam skvěle popsané, proč to tak Fuks nejspíše udělal, ale to přeci neznamená, že jeho tvorbu na základě toho faktu všechnu odmítnu .

Tvé hodnocení:

Tagy:

The Synarchy of Molten Bones, Deathspell Omega, black metal, progressive metal, avantgarde

aktuálně

diskuze