Autor: 100 Uživatelé: 90 Tvé hodnocení: hodnoť
The Synarchy of Molten Bones

DEATHSPELL OMEGA - The Synarchy of Molten Bones

Kdyby dál pokračovali v měknutí, radši bych dobrovolně opustil tento svět… Deathspell Omega ale servírují svou nejlepší nahrávku.

Deathspell OmegaS těmito francouzskými šílenci už to táhnu notnou dávku let a ještě se nestalo, aby mě zklamali. Pravda, poslední EP Drought je asi nejslabší počin (alespoň dle reakcí většiny), ale i tak mě nijak neuráží a rád si ho poslechnu (dokonce mám i na asfaltu). Každopádně když vyšla ven informace, že maniaci z DsO chystají novou nahrávku, nervozita vzrostla. Nervozita a očekávání. Jak to pojmou? Budou pokračovat v měknutí a dojde i na to, že i mě, úchylného vše-tolerujícího Deathspell voyeura začnou nudit? To bych vážně radši dobrovolně opustil tento svět…

No nic, zaplatil jsem si předobjednávku jak vinylu, tak mp3, abych měl vše z první ruky, a jde se na to. The Synarchy of Molten Bones může začít. A začíná hezky. Hezky nechutně, zvony, disharmonie jak v Matrixu, nasamplované divnozvuky do klasického Deathspell začátku desky, paráda. A konec! Přichází první riff a hned první vražda – je to tady, Deathspell Omega se vrátila k masakru jako na Paracletus či Fas – Ite, Maledicti, in Ignem Aeternum. Už v půlce prvního songu přichází absolutní lobotomie a já mám chuť jít někam skočit ze skály a letět hodně dlouho. Totální výmaz, masakr, zlo, chaos, hnus, tahačky, vysypaný Paracletí drnkačky, nemilosrdný skluzy… prostě geniální nádhera. Nejde se soustředit na nic jiného než na jejich hudbu. Brutalita sypaček nezná hranic, kytary trhají kusy masa a lámou kosti a basa (konečně začíná hrát jednu z hlavních rolí) dělá uzly na vnitřnostech a otok mozku!!! K tomu všemu hnilobný různobarevný vokál s nemilosrdným (a sakra vychytaným) frázováním  - D(s)O hajzlu! První poslech doporučuju v nějaké izolované místnosti, nejlépe asi na samotku v odlehlém blázinci, jinak hrozí vlastnoruční urvání si hlavy samou (nemocnou) radostí, že borci zplodili tohle dítko. Hodně vzdáleně se dá říct, že Fas tady souloží s Paracletus, což pro mě, který miluje právě tyto dvě desky ze všech nejvíc, je naprosto orgasmická kombinace.

Deathspell OmegaJak jste již pochopili, tohle je víc, než cokoliv jiného, velice neobjektivní výchval nové desky jednoho nemocného a na smrt zapřísáhlého fanouška. Nečekejte tady nějaké odborné rozbory a kritické připomínky. Pro mě je totiž každá skladba, každý riff, každý part, každý nástroj, každé slovo, každý tón na tomhle veledíle dokonalý. Velké plus je, jak říká kolega Dalihrob, že Deathspell Omega prostě posunula laťku, chcete snad od nich ještě něco víc? Mohl bych rozepsat každou pasáž zvlášť, ale bylo by to na 6 A4 a stejně by to nikdo nečetl (smích). Každopádně zase bych byl proti sobě, nevypíchnout hlavní momenty, i když ty se pak s dalšími a dalšími poslechy mění, nicméně po prvním lámání v kole mi utkvěl v hlavě především perfektní výmrd mysli před pochodem mrtvých klaunů ve Famished for Breath. Právě tady jsem si všimnul toho, že basa dostala dost prostoru a na to, aby totálně zabila (myšleno v dobrém) posluchače není potřeba žádná onanie a honění, tady (a najděte si tu pasáž sami) to ničí vychytanými a utnutými dobičkami. A jak! Vůbec že takový motiv vymysleli, mi rozlilo teplo do celého těla a oni to ještě vyšperkují takovouhle vychytávkou… Nicméně to pořád není vše, úplný závěr desky, kdy se na vás v Internecine Iatrogenesis hrne hodně tučná zkáza a je jasné, že naděje právě naposledy vydechla, je skvostný. Abych se opakoval – geniální! Prostě jsem zůstal bez spodní čelisti. Hotovo, prázdno, apokalypsa, všude jen šeď, nicota existuje! Nic víc než „DO-PR-DE-LE“ se nedalo říct. Tak znovu no… (uslintaný úsměv).

Deathspell OmegaS dalšími poslechy si pak lze všímat naprosto úžasné propracovanosti stavby skladeb. Vlastně vůbec nedokážu pochopit, jak tohle dokáže někdo zahrát, natož napsat!? Docela by mě zajímalo, na čem kluci frčej, když tohle píšou, tvořej, vymejšlej. A bicí? No, pokud to byl člověk, tak je to magor, a pokud to je automat, tak je magor ten, kdo to klikal, protože to by muselo bejt snad ještě větší peklo, než to nahrát (smích). Monstrózně se povedl také zvuk a jak jsem již předeslal nahoře, vytažení basy. Nevím, čím to je, možná tím, že ten rip je přímo z první ruky, ale zvuk je masitější než všechno ostatní, co jsem schopen si tu a tam mezi poslechy Synarchy pustit (s polskou Arkonou v čele). Nic tam není přepálené, jak bývá v dnešní době zvykem, všechno krásně ničí na ideální frekvenci.

Shrnutí? Deathspell Omega nám naservírovali svou nejlepší nahrávku v diskografii. Nejlepší nahrávku v žánru. Posunuli black metal zase o notný kus ne dopředu, ale jinam! Nedokážu teď poslouchat nic jiného, jsem absolutně pohlcen. Možná proto, že na téhle nahrávce je vše, čím v hudbě tolik žiju a co vyhledávám. Vše najednou. Proč bych měl hledat dál? Jsem velmi zvědavý, kdo se k The Synarchy of Molten Bones nějakým způsobem dokáže byť jen přiblížit. Vypadá to, že novinka Balance Interruption je alespoň z půlky stejně šílená a brutální, takže to by mohlo být v pořádku a vkládám hodně nadějí do Inferna a Wormlust, mimo blackmetalový žánr pak ještě do Ion Dissonance. Satanžel Ulcerate už desku vydali a nedala mi zhola nic. Ale tak o to víc si vychutnávám každou vteřinu Synarchy (úsměv).

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

zobrazit vše

   anonymous: K té konferenci loni: Celý ten projekt se rozjíždí, Míra Vrzal se snaží to posouvat dál, ale zatím je prakticky jediný s nějakým opravdu promyšleným sociologickým backgroundem. Většinu příspěvků dělají studenti různých oborů v různých fázích studia, které spojuje jen to, že poslouchají/zajímají se o metal. Míra jako organizátor se celou svou iniciativu sociologickýho studia metalu posouvat do serióznějších vod, jen je to prostě dlouhodobější projekt.   
je z toho někde nejaky vystup, prezentace, stream?

   anonymous: myslim, že je tu uplně jednoduchý - pokud si začerníš jména, nemáš šanci zjistit, že je DsO napojená na nágla, ergo nejde o NSBM.
Máš s tím při poslechu problém? Mám. Vadí ti podporovat koupí nágla? Vadí. Ale v tomhle konkrétním případě to u mě uměleckej význam téhle desky převáží. Stejně to mám u některých bolševických básníků, Franze Sedlacka, Célina a mnoha a mnoha dalších.
anonymous: Mimochodem, ve čtvrtek je v Brne na filozofické fakultě konference na téma metal, sejtn, extremismus apod., kde se počítám bude o dost těchto tématech a jejich vztazich mluvit. Probrat to naživo by určitě bylo zajímavější než se hádat přes net. Jdeš? Byl jsem minulej rok, a asi jen dvě vystoupení měla smysl, to co se týkalo antify bylo prostě směšný/trapný.
  
OK, solidní názor. Mně to prostě nevadí. Chápu, že jsou lidi, pro který je osobnost Aspy něco přes co nejede vlak, já to beru tak, že je to jeden z členů kapely, o němž ani nevím, jestli zrovna on píše texty (jak je tvrzeno níže), a koncept DsO nazi není, pročež nemám problém to poslouchat. Že je Aspa jako jedinec nazi skinhead je bez diskuse, to prostě je.
Mimochodem, pokud píše u DsO texty, nemůže být úplný debil, a v tom případě by mě čistě ze zvědavosti docela zajímalo, jak to celý kolem nacismu pojímá. Jen na okraj.

K té konferenci loni: Celý ten projekt se rozjíždí, Míra Vrzal se snaží to posouvat dál, ale zatím je prakticky jediný s nějakým opravdu promyšleným sociologickým backgroundem. Většinu příspěvků dělají studenti různých oborů v různých fázích studia, které spojuje jen to, že poslouchají/zajímají se o metal. Každopádně ale kredit Mirkovi za to, že se snaží prosadit metalovou scénu jako téma seriózní sociologie, o jeho erudici myslím nemůže být sporu, jinak by taky nebyl v akademii věd. Letos myslím udělal dobrý krok v tom, že pozval F. Štorma, to slibuje zajímavou diskusi. Pokud jde o tu Antifu loni: To tak měla Péťa L., nechci ji nijak drbat, je to na osobní pokec fajn holčina, s níž je sranda, ale taky je to prostě pagan black metalistka, které trochu (dost) chybí jakýkoliv odstup od tématiky, která je pro ni srdeční. Míra jako organizátor to sám ví a snaží se celou svou iniciativu sociologickýho studia metalu posouvat do serióznějších vod, jen je to prostě dlouhodobější projekt.

myslim, že je tu uplně jednoduchý - pokud si začerníš jména, nemáš šanci zjistit, že je DsO napojená na nágla, ergo nejde o NSBM.

Máš s tím při poslechu problém? Mám. Vadí ti podporovat koupí nágla? Vadí. Ale v tomhle konkrétním případě to u mě uměleckej význam téhle desky převáží. Stejně to mám u některých bolševických básníků, Franze Sedlacka, Célina a mnoha a mnoha dalších.

   anonymous: Mimochodem, ve čtvrtek je v Brne na filozofické fakultě konference na téma metal, sejtn, extremismus apod., kde se počítám bude o dost těchto tématech a jejich vztazich mluvit. Probrat to naživo by určitě bylo zajímavější než se hádat přes net.  
Jdeš? Byl jsem minulej rok, a asi jen dvě vystoupení měla smysl, to co se týkalo antify bylo prostě směšný/trapný.

   anonymous: Můj point zase byl, že DsO nemají nazí koncept, nacek je jeden jejich člen. Proto mi ta hysterie přijde těžce přehnaná.   
a co na to tedy zbyli clenove kapely, kdyz je jen jeden z nich nacek, navic ten, ktery pise texty? tedy predpokladam, ze pise..

tech kapel, kde jen jeden clen byl "kontroverzni" (a klidne pred mnoha lety) a doplatila na to cela kapela, uz tu bylo vic. cely to tady chapu, ze jen proto, ze jedna kapela dela super muziku, je tady vetsina lidi ochotna tolerovat neco, co u jinych kapely by netolerovali. ale sam jsme zarnej priklad tyhle rozpolcenosti..

Můj point zase byl, že DsO nemají nazí koncept, nacek je jeden jejich člen. Proto mi ta hysterie přijde těžce přehnaná.

Jinak antikrestansky BM samozřejmě uz nic ultra sokujiciho není, ale některý formy satanismu pořád jsou dost transgresivni.

Mimochodem, ve čtvrtek je v Brne na filozofické fakultě konference na téma metal, sejtn, extremismus apod., kde se počítám bude o dost těchto tématech a jejich vztazich mluvit. Probrat to naživo by určitě bylo zajímavější než se hádat přes net.

nejsi nácek, ale domýšlíš si věci, co se tu píšou, až moc daleko. (pokud se vyjadřuješ na základě něčeho jiného, hoď to sem.)
rovnice je jasná - pokud si kupuješ něco od DsO, podporuješ člověka, kterej hraje na náckovskejch akcích. imo něco, o čem je dobré vědět. to je point mé "kampaně".
hrál bys v nenávistné blackmetalové kapele s přesvědčeným náckem?
jak píše Štěpán, pokud je Aspovo náckovství koncept, došel tak daleko, že je k nerozeznání od přesvědčení. vzhledem k tomu, že se rozhoduju na dálku, docházím k závěrům, které tu prezentuju.
ten můj komentář o textech DsO možná vyzněl jinak, než měl - předpokládám, že jejich texty nejsou nacistické. nenávist vůči všemu není nacismus, ale druh eskapismu. vadí mi právě rasismus, antisemitismus, suprematismus, který se v dalších Aspovo projektech evidentně vyskytují.

bavíme se tady o tom, protože jsme na hudebním webu, black metal je nám blízký a zajímá nás. to naprosto neznamená, že nás víc neděsí uslintanej Kubera. nejsme přesvědčení, že tím zachraňujeme svět. když už, zajímavější je ptát se, jaká je spojitost mezi lidovým rasismem (aka nejsem rasista, ale) a hajlovačkou. jak jsou daleko od sebe. viz Josef.

jinak samozřejmě levicovej hc-bm (nevybavuju si teď vyloženě politickej post-black) bude schválen liberální menšinou, ale má potenciál nasrat daleko víc lidí (nějakej silně konfrontační eko-bm by třeba mohl nakládat velmi pěkně). pokud se náhodou dostane mimo velmi úzkou skupinu blackmetalistů, jinak bude samozřejmě srát jen ortodoxní. stejně jako DsO neurazí majoritní společnost, protože ta o nich prostě neví, jsou jí jedno a i kdyby se o nich dozvěděla, bude je prostě ignorovat. a obecně.. antikřesťanskej bm v Evropě 21. století absolutně není něco antisociálního...

Tak jsem asi nácek, ale přijde mi jako blbost vést veřejné štvanice proti kapele, která v textech, v symbolice apod. nic náckovskýho nemá, kvůli tomu, že jeden její člen je jako jednotlivec pěknej nácek. Fakt mi nedělá problém dát to na úroveň antifáckých honů na nácky. Když to někoho uráží, ať to neposlouchá, ale ta kampaň proti DsO na sociálních sítích je už fakt v duchu "posloucháš to - podporuješ neonazi hnutí", což je totální kravina.


Osobně mi v black metalu ani nevadí "náckovství" ve stylu "naženeme svět do plynový komory, protože lidstvo je odpad, a přežije jen to nejsilnější zlo," protože to vnímám jako celkem logický pokračování blackový transgrese. Co mi vadí, jsou výzvy k bratříčkování bílých národů Evropy apod., a to hlavně proto, že to podle mě tahá do black metalu nechutný étos budovatelství čehosi. Beru, že Aspa je minimálně na hraně druhý kategorie, že je to fakt rasistický bílý supremacista. OK. Na druhou stranu v textech ani ostatní symbolice DsO tohle fakt nezaznívá, resp. možná v nějakým hlubokým podtextu o němž se dá akorát spekulovat. Už proto mi ta štvanice přijde totálně přehnaná.

co to je XIII. století?

Tvé hodnocení:

Tagy:

The Synarchy of Molten Bones, Deathspell Omega, black metal, progressive metal, avantgarde

aktuálně

diskuze