Autor: 100 Uživatelé: 90 Tvé hodnocení: hodnoť
The Synarchy of Molten Bones

DEATHSPELL OMEGA - The Synarchy of Molten Bones

Kdyby dál pokračovali v měknutí, radši bych dobrovolně opustil tento svět… Deathspell Omega ale servírují svou nejlepší nahrávku.

Deathspell OmegaS těmito francouzskými šílenci už to táhnu notnou dávku let a ještě se nestalo, aby mě zklamali. Pravda, poslední EP Drought je asi nejslabší počin (alespoň dle reakcí většiny), ale i tak mě nijak neuráží a rád si ho poslechnu (dokonce mám i na asfaltu). Každopádně když vyšla ven informace, že maniaci z DsO chystají novou nahrávku, nervozita vzrostla. Nervozita a očekávání. Jak to pojmou? Budou pokračovat v měknutí a dojde i na to, že i mě, úchylného vše-tolerujícího Deathspell voyeura začnou nudit? To bych vážně radši dobrovolně opustil tento svět…

No nic, zaplatil jsem si předobjednávku jak vinylu, tak mp3, abych měl vše z první ruky, a jde se na to. The Synarchy of Molten Bones může začít. A začíná hezky. Hezky nechutně, zvony, disharmonie jak v Matrixu, nasamplované divnozvuky do klasického Deathspell začátku desky, paráda. A konec! Přichází první riff a hned první vražda – je to tady, Deathspell Omega se vrátila k masakru jako na Paracletus či Fas – Ite, Maledicti, in Ignem Aeternum. Už v půlce prvního songu přichází absolutní lobotomie a já mám chuť jít někam skočit ze skály a letět hodně dlouho. Totální výmaz, masakr, zlo, chaos, hnus, tahačky, vysypaný Paracletí drnkačky, nemilosrdný skluzy… prostě geniální nádhera. Nejde se soustředit na nic jiného než na jejich hudbu. Brutalita sypaček nezná hranic, kytary trhají kusy masa a lámou kosti a basa (konečně začíná hrát jednu z hlavních rolí) dělá uzly na vnitřnostech a otok mozku!!! K tomu všemu hnilobný různobarevný vokál s nemilosrdným (a sakra vychytaným) frázováním  - D(s)O hajzlu! První poslech doporučuju v nějaké izolované místnosti, nejlépe asi na samotku v odlehlém blázinci, jinak hrozí vlastnoruční urvání si hlavy samou (nemocnou) radostí, že borci zplodili tohle dítko. Hodně vzdáleně se dá říct, že Fas tady souloží s Paracletus, což pro mě, který miluje právě tyto dvě desky ze všech nejvíc, je naprosto orgasmická kombinace.

Deathspell OmegaJak jste již pochopili, tohle je víc, než cokoliv jiného, velice neobjektivní výchval nové desky jednoho nemocného a na smrt zapřísáhlého fanouška. Nečekejte tady nějaké odborné rozbory a kritické připomínky. Pro mě je totiž každá skladba, každý riff, každý part, každý nástroj, každé slovo, každý tón na tomhle veledíle dokonalý. Velké plus je, jak říká kolega Dalihrob, že Deathspell Omega prostě posunula laťku, chcete snad od nich ještě něco víc? Mohl bych rozepsat každou pasáž zvlášť, ale bylo by to na 6 A4 a stejně by to nikdo nečetl (smích). Každopádně zase bych byl proti sobě, nevypíchnout hlavní momenty, i když ty se pak s dalšími a dalšími poslechy mění, nicméně po prvním lámání v kole mi utkvěl v hlavě především perfektní výmrd mysli před pochodem mrtvých klaunů ve Famished for Breath. Právě tady jsem si všimnul toho, že basa dostala dost prostoru a na to, aby totálně zabila (myšleno v dobrém) posluchače není potřeba žádná onanie a honění, tady (a najděte si tu pasáž sami) to ničí vychytanými a utnutými dobičkami. A jak! Vůbec že takový motiv vymysleli, mi rozlilo teplo do celého těla a oni to ještě vyšperkují takovouhle vychytávkou… Nicméně to pořád není vše, úplný závěr desky, kdy se na vás v Internecine Iatrogenesis hrne hodně tučná zkáza a je jasné, že naděje právě naposledy vydechla, je skvostný. Abych se opakoval – geniální! Prostě jsem zůstal bez spodní čelisti. Hotovo, prázdno, apokalypsa, všude jen šeď, nicota existuje! Nic víc než „DO-PR-DE-LE“ se nedalo říct. Tak znovu no… (uslintaný úsměv).

Deathspell OmegaS dalšími poslechy si pak lze všímat naprosto úžasné propracovanosti stavby skladeb. Vlastně vůbec nedokážu pochopit, jak tohle dokáže někdo zahrát, natož napsat!? Docela by mě zajímalo, na čem kluci frčej, když tohle píšou, tvořej, vymejšlej. A bicí? No, pokud to byl člověk, tak je to magor, a pokud to je automat, tak je magor ten, kdo to klikal, protože to by muselo bejt snad ještě větší peklo, než to nahrát (smích). Monstrózně se povedl také zvuk a jak jsem již předeslal nahoře, vytažení basy. Nevím, čím to je, možná tím, že ten rip je přímo z první ruky, ale zvuk je masitější než všechno ostatní, co jsem schopen si tu a tam mezi poslechy Synarchy pustit (s polskou Arkonou v čele). Nic tam není přepálené, jak bývá v dnešní době zvykem, všechno krásně ničí na ideální frekvenci.

Shrnutí? Deathspell Omega nám naservírovali svou nejlepší nahrávku v diskografii. Nejlepší nahrávku v žánru. Posunuli black metal zase o notný kus ne dopředu, ale jinam! Nedokážu teď poslouchat nic jiného, jsem absolutně pohlcen. Možná proto, že na téhle nahrávce je vše, čím v hudbě tolik žiju a co vyhledávám. Vše najednou. Proč bych měl hledat dál? Jsem velmi zvědavý, kdo se k The Synarchy of Molten Bones nějakým způsobem dokáže byť jen přiblížit. Vypadá to, že novinka Balance Interruption je alespoň z půlky stejně šílená a brutální, takže to by mohlo být v pořádku a vkládám hodně nadějí do Inferna a Wormlust, mimo blackmetalový žánr pak ještě do Ion Dissonance. Satanžel Ulcerate už desku vydali a nedala mi zhola nic. Ale tak o to víc si vychutnávám každou vteřinu Synarchy (úsměv).

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

zobrazit vše

díky za odpověď, ještě bych to specifikoval na umění - tzn. jestli se snažíš nekupovat (nepodporovat) umění od umělců, kteří jsou zlí?

taky jsem ty texty četl s ohledem na kontext Vapauderisti, ale tahle interpretace se mi moc nezdá. (k tomuhle klíči mě teda popravdě nedohnala ani tak ta jedna větička o palingenesi, ale úryvek z Jasperse o tom, co mohlo přijít po vítězství nacistů v druhé světové válce, je to v Otázce viny.)

lemmy - ale jo, celkem obecně. v obchodě se dívám, jestli je zelenina z čr a jestli nejsou jogurty od babiše. a tak.

leif - díky tobě jsem si pustil po x letech soustředěně paysage dhiver, překrásné.

texty dso - nedávají samy o sobě podklad k označení za nazi. ale vzhledem k palingenetickým paralelám se možnost takového výkladu dá jen těžko přehlížet.

   mIZZY: Můžeš, prosím tě, ukázat, které konkrétní věty ve Furnaces opěvují rozkvět bílé rasy?   
nemůže, protože se opírá o jednu větu (kterou jsem tu postoval kdesi dole taky) jednoho článku o jiné aspově kapele.

Můžeš, prosím tě, ukázat, které konkrétní věty ve Furnaces opěvují rozkvět bílé rasy?

   anonymous: Sice to je jen šokantní výblitek, kde se ten smysl mezi řádky dá vyčíst jen těžko, ale rozhodně platí, že pokud někoho dokáže „pohoršit“ jen Deathspell Omega, tak by měl tenhle žánr bojkotovat úplně a nebo poslouchat výhradně jen nezávadné, blackmetalové napodobeniny. Ale bylo by SSuper, kdyby dotyční v takovém případě o BM nemudrovali a nedělali si dobře na čuráky, kvůli domnělým NS vazbám DSO, kór když to ani zdaleka není Der Sturmer nebo pojebanej L8L8TH. Přijde mi to totiž jen jako symptom takového nešvaru, kdy se řeší všechny možné pičoviny kolem, jen ne důležité věci nebo jádro problému. No a pokud má někdo z textů „Furnaces...“ dokonce ten pocit, že to museli psát fašisti/nacisti/whatever, tak to víc vypovídá o něm, než o úmyslu autora/autorů.   
Výraz "palingenesis" Aspa použil už dříve v jiném projektu, kde ho vysvětlil jako obrodu rasy. Letmé googlování ukáže, že rádoby "intelektuální" náckové tento výraz v uvedeném smyslu používají. Takže ještě jednou - není tím myšlena nějaká teoretická misantropická genocida všeho lidstva, ale obrození a rozkvět bílé rasy skrze války a zničení "liberálů" zcela v duchu fašistického étosu.

Ehm, BM policie opět? Mě třeba Funeral Mist a Ofermod nikdy nezajímaly, nevidím důvod, proč by měly být vzory správnýho BM. A co spousta dalších kapel, které se nevěnují pubertálnímu nacismu/satanismu/vychvalování násilí: to Paysage d'hiver a Lunar Aurora jsou BM napodobeniny?

ještě by mě zajímalo, jestli to takhle máte (js a addsatan asi) obecně, nebo se to týká jen aspy a/nebo jen (ns)blackmetalu. díky!

to si poslouchej, ale vůbec se neboj zareagovat na to, že v tom antifáckým článku skutečně je asi 150 příkladů Aspovo rasismu.

a vůbec se neboj si odpustit manipulace v argumentaci nebo předjímání morálky někoho jiného.

to samé hlášky o pravosti a napodobeninách v extrémně se recyklujícím bm. lol.

Ty naše perspektivy se bude asi dále jen rozcházet, takže to zkrátím s odpovědí, kterou chceš zřejmě slyšet: DSO a kapely NOEVDIA budu s klidným srdcem podporovat a poslouchat dále.

Tvé hodnocení:

Tagy:

The Synarchy of Molten Bones, Deathspell Omega, black metal, progressive metal, avantgarde

aktuálně

diskuze