Autor: 75 Uživatelé: 72 Tvé hodnocení: hodnoť
Axioma Ethica Odini

ENSLAVED - Axioma Ethica Odini

Mohlo by to vypadat, že Norové vykrádají nabitou hudební skříň, kterou za uplynulá léta tak pracně naplňovali. Tak to v žádném případě, i když osm let neměnná sestava se logicky musí projevit na jisté „usazenosti“ hudebního výrazu. Navíc, proč úspěšný recept drasticky měnit, když od vydání "Isa" skupina nepřestává slavit úspěch? Z pragmatického hlediska se dá prostě a jednoduše konstatovat, že Enslaved se našli.

enslavedNorští matadoři Enslaved pojedenácté. Ano, je to skutečně tak, počet jejich desek se přehoupl do dvouciferných cifer a na poměry extrémního metalového bandu lze jejich věk považovat za téměř dinosauří. Po předchozím, rockově zklidněném albu Vertebrae, se kvintet rozhodl opět uhodil do strun, otočit knoflíkem na kytarových zesilovačích doprava a rychle se navrátit ke kovovějšímu znění. Vrátili se tedy Vikingové do stejné řeky?

Ne tak docela. Axioma Ethica Odini sice přitlačila na pilu, ale (poněkud překvapivě) se přiblížila inteligentnímu metalovému střednímu proudu. Abychom si rozuměli, Enslaved provedli něco podobného, co před časem Opeth. Zastřenou, mystičnem opentlenou atmosféru a tu typickou dřevnatost, kterou šlo zřetelně vystopovat ještě na desce Isa, odhodili do povzdálí a prim nyní hraje prvosignální metalovitost (nutno říct, že perfektně zaranžovaná) bez skrytějších důmyslností. Dřívější neuchopitelnou tajuplnost Norové začlenili do své kovové tváře - udělali si z ní spíš kosmetický doplněk, než že by na ní kladli přehnaný důraz.

Důsledkem výše řečeného je deska bez výraznější přidané hodnoty, ovšemže v rámci kvalit Enslaved. Další a další poslechy odhalují nečekanou věc – není vlastně moc co objevovat. Dříve skryté cennosti jako užívání zvuku hammondek nebo nahalované vybrnkávačky takřka vymizely. Ne, Enslaved vsadili na přímočarou black’n’rollovou riffáž doplněnou o vkusné klávesy a na krásný, zastřený melodický vokál Arve Isdala.

Dosud by to mohlo vypadat, že Norové bohapustě vykrádají nabitou hudební skříň, kterou za uplynulá léta tak pracně naplňovali. Tak to v žádném případě. Bál bych se použít i slova „šablonovitost“. Proč? Faktem zůstává, že sestava zůstává neměnná už dobrých osm let, což se musí logicky projevit na jisté „usazenosti“ současného hudebního výrazu kapely. Navíc, proč úspěšný recept drasticky měnit, když od vydání Isa skupina nepřestává slavit úspěch? Z pragmatického hlediska se dá prostě a jednoduše konstatovat, že se Enslaved našli.

enslavedZabahněná emoblackovitost sice vyprchala, co však zůstalo, jsou stále přetrvávající silné riffy. Přímé odkazy na sedmdesátá léta se vytratily (výjimkou budiž Night Sight), ale co na tom, když vám to vynahradí zasněná jízda Raidho s dominujícím Isdalovým vokálem v podmaňujícím refrénu? Berte, nebo nechte být. Obdiv Grutle Kjellsona k Rush se na poslední desce střetl se směřováním mladého vydavatelství Indie Recordings. Enslaved sice stále stoprocentně znějí jako Enslaved, ale spíše než ke svému originálnímu pojetí (post)blacku mají nyní blíže než kdy jindy k posmutnělému severskému prog metalu (In Vain, Leprous, Frantic Bleep).

Dělají to ovšem stále dobře. Axioma Ethica Odini je, myšleno bez pejorativních dvojsmyslů, vzhledem k neokázalé historii Norů deskou pro masy. Důkazem toho mohou být nadšené odezvy z převážně mainstreamových metalových periodik. Konečně si jich také všímají. Proč by ne, za tu letitou píli si Seveřané zvýšený mediální zájem zaslouží. Jen tak mimochodem, v červnu to bude přesně dvacet let, co teenageři Ivar a Grutle dali kapelu dohromady.

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

zobrazit vše

Below the Lights je taky super. vlastne spolu s Eld, Ruun a Mardraum patri mezi my nejoblibenjsi enslaved.

ITNElektuál :-)

Enslaved mám rád po Isa, pak mě to bohužel začalo míjet. Recenzovanou desku si ale musím nejdřív poslechnout, když všude čtu, že je vcelku tradiční.
Jejich nej album podle mě je Below the Lights, do kterého je ale třeba se dostat. Nabízí mnoho různých nálad a hlavně poslední skladba je vál nad vály.
Frost jsem si nedávno po nějaké době pouštěl a přišlo mi to daleko lepší než při předchozích posleších. Možná jsem to album konečně pochopil. Jinak má ale Corn pravdu, Midgards Eldar, Liflandi Lif Undir Hamri, Slaget ad. jsou skvělé.

Ad Emperor - Prometheus už ani není Emperor. Ihsahn i podle bookletu dělal vlastně všechno sám a je to znát. Sólová tvorba na to zdatně navazuje, ale pro mě to není. Předchozí desky ale můžu kupodivu všechny včetně IX E. Nej je samozřejmě Wrath of the Tyrant a ITNE.

Klip děs běs, ale diabetickej fulmůn je nej deska íček!

no jo no, harry potter...

i presto ale byl call of the wintermoon nesmirne inspirujici, staci si vzpomenout na "ve stinu starych dubu" od trollechu.

Jo :-))), čekal jsem neználka jako na debutu :-))))))))

prekvapuje te to u klipu immortal?

BH: tam je to celý průser, jednak hraje do abbathovic chyb (a že jich tam je), má bicí postavený, jak kdyby se vysypaly z náklaďáku a k tomu skáče nohama po zemi, na který nemá ani pedály :-))))

Tvé hodnocení:

Tagy:

viking metal, post-black metal, Enslaved, Axioma Ethica Odini, progressive black metal

aktuálně

diskuze