Autor: 90 Uživatelé: 80 Tvé hodnocení: hodnoť
Horror Show

Iced Earth - Horror Show

Iced Earth jsou už řadu let jedni z mála průkopníků powermetalové odnože na americkém kontinentu. V záplavě pseudonasraných trendových hloupostí jsou společně s několika bandami z US deathmetalové a truemetalové první ligy jediným (aspoň pro mě) kvalitním přes oceán dováženým artiklem.
Své aktuální album natočili chlapci opět v provařeném Morrissoundu. Stejný zvuk, Richard Christy za bicími a nejspíš také krapet inspirace mají zřejmě vliv na to, že zde často slyšíme úseky, které jako by Jon Schaffer složil dohromady se samotným Chuckem (R.I.P), zejména v období Sound of Perseverance a Fragile Art of Existence. Např.na začátku Pharaoh Curse a Wolf seká Smrtka kosou nebezpečně blízko!
Kromě přesných bicí a těžkých riffů, je dalším poznávacím znamením kapely velmi osobitý vokální projev Matthewa Barlowa. Představte si Paula Stanleyho z Kiss jak zpívá v powermetalové kapele a máte Matthewa :o) Nicméně vhodnějšího zpěváka si pro IE představit nedokážu.
Kapela v rozhovorech často zmiňovala oblibu klasických děl hororových mistrů a kromě obalů desek, byl nějaký ten prvek použit i v tvorbě samotné.
Na nové desce je právě inspirace horory tím nejdůležitějším. Jednotlivé songy jsou totiž defacto "minisoundtracky" k nejznámějším dílům strašidelné literatury.
Všechno začíná Wolf, kde se po již zmiňovaném úvodu ala Control Denied rozjede za řevu bestie (Matthew) ta správná powermetalová jízda. V úvodní sloce jí Christy ještě drží zkrátka, ale pak už se to všechno utrhne ze řetězu: kulometná rychlost kopáků, zběsilé, hutné, ale zároveň čitelné a melodické kytary - prostě celá podstata Iced Earth již v prvním štychu.
Damien nás uvítá sbory, které jako by Vás přenesly do filmu "Omen" s Gregorym Peckem - takovou má píseň atmosféru! Celá se pak nese v pomalejším tempu, s častým využitím sólové kytary jako podklad pod zpěv a na závěr opět vícehlasy a také mluvené slovo - možná že to namlouval sám táta Rohatej - v bookletu to uvedeno neni.
Jack (Rozparovač), Jeckyl&Hide a Dracula jsou klasické nářezy, kde si vychutnáte speedové elementy (sbory v refrénech, zdvojené sólové eskapády) a další vychytávky.
Pharaoh Curse, Dragon´s Child a Frankenstein jsou středně tempé, silně atmosférické záležitosti. I když to nemá možná cenu ani zmiňovat, jelikož každá píseň na albu má přesně tu atmosféru, kterou mají i její předlohy (literární, nebo filmové).
Největším hitem zdá se mi být nejspíš Phantom Opera Ghost. Začátek na jakýsi spinet či co.... je dokonalou iluzí skrýše páně Fantoma pod Pařížskou operou. Matthewovi, který zpívá roli Fantoma sekunduje jakási Yunhui Percifield v roli Christine. Kdo viděl film z 60. let tak bude touto písní nadšen (tedy já aspoň jsem).
Z konceptu alba vyčnívá jedině Ghost of Freedom, což je nádherná procítěná věcička, která se zaobírá občanskou válkou na počátku dějin USA.
Jako bonbónek na závěr pro všechny heavymetalové fanoušky je určena předělávka Transylvania od Iron Maiden. Iced Earth jí ovšem hodně přetransformovali k obrazu svému.
Iced Earth opět nezklamali a pro všechny fans oddané metalu připravili vskutku prvotřídní materiál, který opět dokazuje, že skupina patří do světové extratřídy ve svém žánru.
Abych nezapomněl na kompletní sestavu: basu nahrál matador Steve DiGiorgio, který ovšem nedodržel smluvní závazky vůči kapele a proto je v bookletu uveden pouze jako host: prý "každému podle jeho zásluh....." citace Matthewa..... Sólovou kytaru obsluhoval nadaný mladík Larry Tarnowski.

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

Tvé hodnocení:

Tagy:

Iced Earth

aktuálně

diskuze