Autor: 80 Uživatelé: 58 Tvé hodnocení: hodnoť
Hudba u který se chcípá

ŘEZNÍK - Hudba u který se chcípá

Rap, horrorcore, tvrdost, provokace, vulgarita a zlo. Skutečné, nefalšované zlo. Depresivní beznaděje, sebevraždy a marné hledání smyslu života. A jelikož je to hudba, u který se chcípá, troufnete si?

Řezník

Tak, a máme to tady po čase znova. Pokud je pro vás tedy rap něco totálně nestravitelného, zřejmě vás následující řádky minou. Pokud je pro vás rap styl stojící minimálně za povšimnutí (poslech), pak u následujících řádků zbystřete. Tentokrát nebudu čtenářům víceméně „metalového“ periodika nutit názor na něco mainstreamového, nýbrž se ponořím do ryzího undergroundu, se vším všudy.

ŘEZNÍK je přitom na scéně docela pojem. Důvodů, proč tomu tak je, bude hned několik. V první řadě se věnuje odnoži zvané horrorcore, ale to samo o sobě ještě neznamená, že musí být zákonitě hvězda. Jenže ON je ve svém stylu skutečně dobrý. Dokáže maximálně provokovat (i zde se dá namítat, že to patří v podstatě k rapovému kumštu), a to tak, že hodně. A jsme u „jádra pudla“ samotného alba; mimochodem ne prvního, tenhle panáček ve svých šestadvaceti vydal už 5 sólovek, a to nepočítám další hostovačky apod. S každou jeho další deskou se zvedne vlna zájmu o jeho osobu - téměř pokaždé v negativním smyslu. Provokace, patřící k horrorcore neodmyslitelně, a taktéž ironie, nadměrná používání přehnaných (místy až do očí bijících) klišé… to vše dokáže s ledovým klidem (a maskou na tváři) převést do své muziky. Jelikož se však bavíme o stylu, nemajícím v tuzemsku hluboké kořeny, pak je víc než jasné, jak reaguje nic netušící veřejnost, které chybí navíc patřičný nadhled.

Pominu-li jeho první nahrávky (vadí mi na nich jistá dávka amatérství, ještě ne příliš dostatečně „ostrý“ hlas), pak na předchozím počinu Vzestup zla (2010) už vše bylo tak, jak mělo. ŘEZNÍK se také definitivně (díky dvěma vypečeným klipům) proboural do světa Youtube. Jak Žižkovský bary (hostoval James Cole + osazenstvo Chocobamby), tak Ta holka v mým sklepě (tam hostoval kdekdo :) ) mají více než slušnou sledovanost, zvláště pokud se bavíme o stylu, který má v Čechách sotva pár desítek fanoušků.

Zásadní průlom má tedy nastat letos, s deskou pojmenovanou více než příznačně. Už od obalu (a od  vloženého parte, které si může každý vyplnit dle libosti), po obsah, jenž se hemží vulgaritami (klasika), postupy, jak ukončit život (místy to silně připomíná Dephův projekt RIGOR MORTIZ), a hlavně absolutní dávkou tvrdosti. Je zajímavé, jak v rapu dokáže někdo tak silně tlačit na pilu, jako by hrál ten nejtvrdší metal. Kytary nechybí, hlavní jsou však stále beaty a hlas. Někde pod povrchem smrdí zlo, skutečné, nefalšované ZLO.

ŘezníkA tracky? Hustý jako asfalt. Musel bych tady zmínit celé texty, aby si čtenář udělal ucelený obrázek o téhle apokalypse. Jenže tím bych natáhl délku recenze na neúnosnou míru. Už z jejich názvů je zcela jasné, jak to tenhle provokatér má. Měl by ses zabít, Čas to skončit, Dno spirály… ne, tady se příliš nenasmějete. Zároveň je místy celkem složité (píši místy, někde je ironie naprosto zřejmá) rozpoznat, kam až je schopen jejich autor zajít. Za nejlepší kousky považuji určitě ty, kde se objevují po boku hlavního aktéra hosté. Tím pádem vede již zmíněná Měl by ses zabít s účastí DE SADA, kterého znají fans ze společného projektu SODOMA GOMORA. Výborná je i „mezinárodní“ kolaborace World Wide Wicket Shit, kde se objeví např. i legenda stylu MASTAMIND (NATAS), či opět James Cole, který má pro ŘEZNÍKA zřejmě slabost. Z ostatních věcí bych ještě rád upozornil na Nejhorší zmrd ze všech, kde je asi nejvíce cítit, jak to celé vlastně v tomto ranku funguje. Nejen dělat si prdel ze všeho okolo, ale ve finále si jí umět udělat i ze sebe. Na opačné straně stojí z mého pohledu nepovedení (textově i hudebně) Nepřizpůsobiví. Politika je prostě tenký led a ŘEZNÍK se o tom už nejednou přesvědčil. Nihilismus svědčí jeho produkci jednoduše nejvíc. Příkladem za všechny je pecka číslo pět, další destrukce jménem Já a můj mozek. Tudy vede cesta!

Muzika se dělá hlavně pro pocit a ten mám z téhle pekelné záležitosti fakt divný. A vím přesně, že tohle by si ŘEZNÍK přál! Není to rozhodně pro každého. A už vůbec to není pro někoho, kdo nechápe, o čem je horrorcore. Ostatní nejspíš zvednou palec nahoru. Hodnotit nehodlám, jen vás ujistím, že poslech téhle desky vážně není legrace. Upozornění, které vás čeká po otevření krabičky s CD, hovoří za vše: „Nenapodobujte nic, co se objevuje v textech na tomto albu, VY ZMRDI!!!“

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

Tvé hodnocení:

Tagy:

Řezník, rap, horrorcore, Hudba u který se chcípá

aktuálně

diskuze