Autor: 80 Uživatelé: 75 Tvé hodnocení: hodnoť
ULICE CLOVERFIELD 10 > 10 Cloverfield Lane -

ULICE CLOVERFIELD 10 > 10 Cloverfield Lane

Příběh ze tří místností bez oken se třemi protagonisty, z nichž jeden má psychopatické sklony, pro chvíle až fyzického napětí rozklepe kdejaký pár rukou. Luxusní, minimalisticky pojatá filmová práce s bezchybnými herci.

10 Cloverfield Lane - Mary Elizabeth Winstead, John GoodmanDo dvou měsíců před dokončením projektu Valencia, pod kterýmžto názvem se film Ulice Cloverfield 10 původně natáčel, mimo studio nikdo nevěděl. První trailer byl vypuštěn do světa necelé dva měsíce před premiérou. A vypadal až neuvěřitelně lákavě. Je to ale nakonec opravdu takové filmové pošušňání? Ano, ale…

Mladá žena jménem Michelle (Mary Elizabeth Winstead) se po autonehodě probudí v bunkru s podivným, rozložitým chlapíkem jménem Howard (John Goodman). Ten jí tvrdí, že ji zachránil před jistou smrtí nad zemí, kde je v důsledku jakéhosi útoku nedýchatelný vzduch. Michelle ho samozřejmě považuje za blázna žijícího konspiračními teoriemi a celý dospělý život se připravujícího na katastrofu celosvětových měřítek. Což jí potvrdí také Emmett (John Gallagher Jr.), který je v bunkru dobrovolně. Jejím cílem není nic jiného než útěk zpět na povrch zemský. A to je asi tak vše, co o ději smíte vědět, pokud si chcete film užít.

10 Cloverfield LaneA troufám si tvrdit, že si ho užijete. Od thrilleru odehrávajícího se téměř výhradně ve třech místnostech bez oken s třemi protagonisty, z nichž jeden má zjevně psychopatické sklony, dostanete všechno, co byste od něj očekávali. Naprostá většina filmu je luxusní, minimalisticky pojatá filmová práce, která rozklepe kdejaký pár rukou. Chvíle až fyzického napětí se střídají s krátkými oddechovými scénami ve výborném tempu. Hudba a zvuk výrazně pomáhají budovat atmosféru, obzvláště v první třetině filmu s minimem dialogů a většinou detailních záběrů na (velice pěkný) obličej Mary Elizabeth Winstead. Ve filmu je jen minimum scénáristických i kameramanských zbytečností, detailní záběry na některé předměty si později najdou svůj smysl, stejně jako některé střípky minulosti postav. Jenže tu máme to ALE.

10 Cloverfield Lane

Se vznikem Ulice Cloverfield 10 se to totiž má tak, že původní projekt byl opravdu o třech lidech v bunkru a dění nad zemí zůstalo stranou. Teprve po dokončení filmu přišlo studio s nápadem napojit příběh na film Cloverfield z roku 2008 (u nás Monstrum), upravil se scénář, herci naklusali zpět na plac a dotočili závěr a několik scén nezbytných k tomu, aby k závěru bylo vůbec možné dojít. Že to zní jako špatný nápad s neblahými důsledky pro film? Ano. Dle mého názoru naštěstí jen ve velice omezené míře. Sto minut sledujete v podstatě čistý thriller s miniaturními hororovými momenty, pro posledních deset minut však dojde k relativně drastické změně žánru. Pokud jste viděli Cloverfield, je vám to jasné. Názory na to, jak moc přestavba a závěr film tříští a sráží, se budou lišit divák od diváka, kritik od kritika. Hodně lidí si na něco nežádoucí žánrový obrat stěžovalo u Boyelova Sunshine, kde mě to osobně nebolelo téměř vůbec. Ale když v sobě Michelle ve finále objeví svého vnitřního MacGyvera, jsme už opravdu na hraně přijatelného kontrastu.

10 Cloverfield Lane - John GoodmanVšichni tři herci jsou bezchybní, ono by to ve filmu stojícím na detailech a výrazech ani jinak nešlo. Nicméně, nelze se hluboce nepoklonit Johnu Goodmanovi. Z jeho Howarda jde totiž pravá a nefalšovaná hrůza. Tvůrci prý dokonce proškrtávali dialogy, protože jeho výraz k dosažení cíle dané scény bohatě stačil. Ulice Cloverfield 10 sice není film dělaný pro Oscarový večer, ale já bych se opravdu nebála Goodmanův výkon porovnávat například s Hopkinsovým Hannibalem Lecterem. Vážně.

Ve světle toho, jak všechny části filmu pracují pro skvělý celek, je toho finálního roztříštění nakonec škoda, ačkoli samo o sobě není vůbec špatné. Asi si nemá smysl nalhávat, že cílem naroubování původního filmu na Cloverfield není potenciální zisk. J. J. Abrams sice tvrdí, že během natáčení filmu v něm cítil jakýsi „Cloverfield feeling“, který mu nakonec umožnil cestu do jakéhosi „Cloverfield univerza“, v němž bude koexistovat několik propojených, nikoli nezbytně navazujících filmů. Žádný společný „feeling“ tu nicméně není, na rozdíl od hořkosti z toho, že film končí jako „dvojka“ něčeho, k čemu prostě nepatří.

Takže ačkoli z výše uvedeného důvodu to na maximální hodnocení není, film lze doporučit všemi deseti. Pokud znáte Cloverfield, budete bohužel tušit, kam to všechno vede, přesto je to však skvělý filmový zážitek. Pokud jste Cloverfield nevěděli, nic si o něm nezjišťujte a šup do kina.

10 Cloverfield Lane

---- --- -- - -- --- ----

USA, 2016, 105 min

RežieDan Trachtenberg

ScénářJosh CampbellMatthew StueckenDamien Chazelle

KameraJeff Cutter

HudbaBear McCreary

HrajíJohn GoodmanMary Elizabeth WinsteadJohn Gallagher Jr.Douglas M. GriffinSuzanne CryerBradley CooperFrank Mottek

ProdukceJ.J. AbramsLindsey Weber

StřihStefan Grube

ScénografieRamsey Avery

KostýmyMeagan McLaughlin

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

aktuálně

diskuze