Akce

22.07.2022-23.07.2022, Volyně - koupaliště

ETEF 2022

ETEF 2022Zdravíme všechny fanoušky UG metalu! Doufáme, že se, stejně jako my, všichni těšíte na sedmý ročník ETEF – Enter The Eternal Fire festivalu! Ten se uskuteční 22.-23. 7. 2022 ve Volyni v areálu koupaliště v jižních Čechách. Naváže na předchozí ročníky z let 2015-2020 a vrací se po roční pauze způsobené koronavirovými restrikcemi.

Z důvodu covid pandemie nemohli vloni vystoupit. Jsme pyšní, že můžeme oznámit old-school deathmetalovou bandu CENTINEX! Opět a už pokolikáté kolem nás krouží ta jediná jistota života… zatracená smrt. Jo, je to morbidní. Ale tentokrát se na ni těšme. Původ Švédsko, vznik 1990, deset alb, headlineři mnoha festivalů. Představujeme další hvězdnou krysu ETEF 2022, jednoho z průkopníků ortodoxního švédského death metalu, CENTINEX. Směle je můžeme zařadit vedle takových jmen, jako jsou jejich krajané GRAVE, ENTOMBED či DISMEMBER. Toto uskupení kolem Martina Schulmana, jinak také spoluzakladatele DEMONICAL, drtí mrtvolným pachem zasmrádlé struny již od raných „devadesátek“. Přesto nebývají tak častými hosty na našich pódiích. „Krásnější“ smrt si asi ani nemůžeme přát. Pojďme si dát krvavý tanec se smrtí jménem CENTINEX.

Taky už měli být na ETEF loni, covid však byl proti. SUR AUSTRU je stále nový hudební koncept vytvořený z popela transylvánských průkopníků black metalu NEGURĂ BUNGET. Shromažďujíc inspiraci a emoce z estetiky přírody, starověkých tradic a zapomenutých rituálů vyšlapávají nadčasovou cestu do mystických krajin Transylvánie. Debutové album „Meteahna Timpurilor“ (2019) vyšlo u prestižní italské značky Avantgarde Music. Svým nejnovějším rituálem nazvaným „Obârşie“ (2021) otevírají SUR AUSTRU nové brány a posvátné struktury, rozvíjí zvuk předchozího alba a přidávají další vrstvy zvuků, krásných hlasů a sborů, masivní zvukové stěny, pochmurné atmosféry, epické blastbeaty i posvátné tradiční nástroje, vše v jednom koncepčním albu. Jsme pyšní, že v zemích českých to bude jejich první vystoupení, a zrovna u nás. A to stojí opravdu za to, co myslíte?

Do šera šumavských hvozdů se vkrádá italský sadismus. Smrt, chirurgická preciznost, horké hlavy v podání legendárních hrdinů. Spolu s CYNIC, ATHEIST nebo NOCTURNUS spoluzakladatelé a asi nejznámější představitelé italského progresivního death metalu (since 1990!) vás zvou do kotle ETEF 2022. SADIST jistě uhranou a okouzlí nejen aktuálním albem „Spellbound“, avšak i starými hitovými fláky. Třeba z dechberoucího debutu „Above the Light“ (1993), krutě našláplého alba „Crust“ (1997) nebo moderně pojatého „Lega“ (2000). Pánové z Janova dle našeho skromného názoru nemají v diskografii slabou položku (celkem mají na kontě 8 alb). Rezervujte si místo v první lajně „u zábradlí“ už teď.

Stará skandinávská duchovnost, misantropie, uctívání smrti, to jsou témata dark rituálu obskurního seskupení GRÁ. Tato blackmetalová kapela byla založena v roce 2010 Heljarmadrem a Dimmanem z původní kapely CURSED 13. Dimman tluče bicí. Pokud vám je Heljarmadr povědomý, tak vězte, že ho možná znáte jako současného vokalistu legendárních DARK FUNERAL. Heljarmadr se kromě mikrofonu chopí i kytarových strun. Se třemi alby a četnými živými koncerty po celé Evropě se GRÁ stali zavedeným reprezentantem švédské scény. Na cestě je čtvrté album, které vydá renomovaný label Avantgarde Music. GRÁ produkují pravý skandinávský black metal.

Zrozeni ve znamení pekla již v roce 1996, osm alb, mnoho vystoupení v současnosti již ve formátu headlinera, zejména v zahraničí... Inferno se otvírá a do dimenze ETEF vlézá unikátní avant-blacková tlupa INFERNO. Jsme poctěni tím, že nás ponoří do hypnotických zvukových sfér nového alba „Paradeigma (Phosphenes of Aphotic Eternity)“ a předchozího „Gnosis Kardias“, kterými zformulovali uhrančivý nový jazyk vycházející z izolacionistické syntaxe blackmetalového žánru. Hrůza a kontemplace posluchače uvedou na pouť tajemnými zákoutími mysli, jež vede vstříc nekonečnu. Kapela částečně vycházela z nejobskurnějších, převratných nahrávek BLUT AUS NORD, THE CURE, či obecněji z post-punku 70.-80. let a ohnivého fanatismu nejvynalézavějších blackmetalových děl. Užitím mnoha kytarových vrstev, neurčitých vokálních, zvukových textur a zuřivé, propracované rytmiky však dali INFERNO za vznik surrealisticky (s)novému světu. Truchlivé a tíživé, blouznivé a podivně povznášející „Paradeigma“ je zatuchlé, paradoxní a jedinečně ponuré dílo luciferiánského umění plné rozporů a bran vedoucích vně prostor.

Představujeme jednu z nejžádanějších českých thrash kapel, EXORCIZPHOBII. Skupina byla založena v Trutnově už v roce 2005. V roce 2010 se udál bláznivý a nezapomenutelný příběh na Obscene Extreme festivalu. Spike Cassidy, kytarista hlavní hvězdy akce D.R.I., nemohl kvůli vážným zdravotním problémům vystoupit. Jako náhrada byl vybrán představitel EXORCIZPHOBIE Tomáš Skořepa, který s D.R.I. odehrál celé představení. EXORCIZPHOBIA tím získala velkou popularitu nejen na české metalové scéně, takže se začala objevovat na prestižnějších akcích. Celkem už má na kontě tři dlouhohrající alba a další oficiální nahrávky. Zejména poslední album „Digitotality“ (2020), které vydaly Support Underground v Evropě a Spiritual Beast v Japonsku, a nové épéčko „Friend of Lunacy“ (2021) jsou celosvětově velmi oceňovány. EXORCIZPHOBIA komando se nemůže dočkat, až předvede svůj energický thrash publiku ETEF.

Představujeme další skvělou tuzemskou partičku, která již u nás na ETEF jednou vystoupila. Plzeňský black/deathmetalový MALLEPHYR. Kapela od založení již vydala dvě studiové desky, debut „Assailing the Holy“ u polských Mad Lion Records a aktuální „Womb of Worms“ v kooperaci ruského labelu Satanath Records a tuzemského Murderous Production. Obě nahrávky vznikly v pražském studiu KSV Studios pod dohledem Karla „Sheafraidha“ Švejnohy. Tam se nyní dokončuje práce na třetí studiové desce, která by v době konání festivalu už měla být vydána. Za dobu existence MALLEPHYR odehráli mnoho koncertů a festivalů včetně Brutal Assault, Phantoms of Pilsen a dalších. Kapela hrála před kapelami jako DARK FUNERAL, KRISIUN, NOCTURNAL DEPRESSION, FORGOTTEN TOMB, ORANSSI PAZUZU, ROTTING CHRIST, ACHERONTAS nebo THE STONE.

Přátelé, post apokalyptický black metal v podání pražské smečky NAURRAKAR vás jistě taky uspokojí. Na rozdíl od mnohých kapel, které časem měknou, oni naopak přitvrzují! NAURRAKAR před nedávnem vydali „radioaktivní“ album „Uranfaust“, které je zkrátka parádní. Sláva inkvizici, čest upáleným. Absolutní spojení originality, atmosféry, špičkového muzikantského kumštu, pěveckého projevu, temnoty… všechno, jak má být. A perfektní texty, které svým radioaktivně - destruktivně – filozoficko - nadhledovým a apokalyptickým vyzněním sedí k psychedelickým kytarovým riffům. Konečně další česká blackmetalová bestie na ETEF.

ETEF bez domovské kapely? Nesmysl. Kapela BOHEMYST, ve které hrají členové pořadatelského týmu, se na pódiu objeví také v roce 2022. BOHEMYST příští rok oslaví pět let své existence, kterou zahájili tím, že na začátku roku 2017 povstali z popela AVENGER a od té doby koncertují. V letošním roce vyšlo dlouho očekávané debutové album „Čerň a Smrt“ u renomovaného vydavatele Hammerheart Rcs. / Petrichor, které sklízí velmi kladné recenze. Album přináší velmi barvitý materiál v trojúhelníku black, death a doom metalu. Epické hudební skladby jsou proloženy zběsilými rytmy a rozmanitými kytarovými sóly. Celkovou koncepci ilustrují zajímavě pojaté orchestrace a hrdé texty v češtině. Pojďme si dát pravý nefalšovaný bohemian dark metal! To je BOHEMYST.

Happy Hell New Year… Nemůžeme začít nový rok jinak než pozitivním způsobem. Funeral black metal meditace polského uskupení MARTWA AURA zasáhne ETEF 2022. Jejich ponurá a hnilobná energie nás transcendentálně vtáhne až za bránu života a seznámí všechny se smrtí. Čerstvě mají za sebou úspěšné evropské turné s krajany MGŁA a MEDICO PESTE, což je pomyslnou pečetí kvality jejich nejčernějšího řemesla. Rozhodně stojí za to ponořit se do jejich stávající tvorby, nejen do aktuálního alba „Morbus Animus“ (2020). V létě ve Volyni prostoupí vaším tělem i myslí infernální aura a magnetismus záhrobí se známkou MARTWA AURA.

Inspirováni pekelnými bohy z VENOM, SODOM, BATHORY či IMPALED NAZARENE. Na ETEF přinášíme blackened thrash bez kompromisů a slitování v podobě squadu RAGEHAMMER z polského Krakova. Od jejich prvního dema „War Hawks“ (2012), přes debutové album „The Hammer Doctrine“ (2016), od raných koncertů v místních hospodách a klubech až po sdílení pódia s takovými těžkými váhami, jako jsou DESTRÖYER 666, ANGELCORPSE, TOXIC HOLOCAUST nebo CANNIBAL CORPSE, se desetiletí trvající cesta RAGEHAMMER zdá jasnější než-li kdykoliv předtím. Po čtyřech letech studiové nečinnosti se kapela vrátila ve stejné sestavě a zaútočila na jistou smrt stejnojmenným albem „Into Certain Death“ (2020). V létě to bude na ETEF pódiu mega pekelná pařba.

Musíme i trochu zadoomit. Tvorba plzeňských SELF-HATRED staví na kořenech české doommetalové scény z let devadesátých, jejichž odkaz kombinuje s doom/blackem, přesahujícím až k depressive blackovým a post/blackovým náladám. V sestavě figurují lidé, kteří působili v DISSOLVING OF PRODIGY, SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, LLYR a personální propojení panuje s ET MORIEMUR a SOMNIATE. První dvě alba „Theia“ (2016) a „Hlubiny“ (2018) vyšla u respektovaného ruského doomového labelu Solitude Productions. Aktuálně se dokončuje materiál pro desku třetí, kterou bude kapela prezentovat naživo při nadcházejících koncertech.

TAEDIFER. Nová kapela známých tváří, pánů z kapel jako INGROWING, GUTALAX, LOCOMOTIVE, DARK ANGELS, BONE ORCHARD, THE OLD FOUR či BOHEMYST. Tihle ostřílení mazáci hrají poctivý death metal staré školy! Na tento rok je v plánu debutové album prosycené hnilobou a záhrobními melodiemi, při jehož poslechu vám určitě polezou z repráků červi! Volume úplně doprava!

První edice 50 ks za 700 Kč byla již rozebrána. Z druhé edice 100 ks / 800 Kč zbývá posledních pár kusů, brzy dojde k navýšení ceny. Pokud chcete pořídit vstupenky za akční ceny, neváhejte. Aktuální ceny vstupenek sledujte na webu festivalu: http://www.etef.cz/vstupenky.html, kde je možné lístky objednávat.

https://www.facebook.com/eteffest
http://etef.cz

ETEF = (old school metal + přívětivé prostředí prvorepublikového koupaliště + rodinná přátelská atmosféra + levné občerstvení + stanování zdarma přímo v areálu + parkování zdarma max. pět minut pěšky) = zábava pro metalové tradicionalisty!


Začátek akce:
Info:
Facebook: link

Mapa klubu:

aktuálně

diskuze