Akce

01.12.2019

JULIANA VENTER (za) & ROLF-ERIK NYSTRØM (no)

Po jarním exorcismu s Jamesem Welburnem se do Prahy vrací všestranná vokalistka Juliana Venter, tentokrát v lyričtějším duu se svým manželem, vynikajícím norským saxofonistou Rolf-Erikem Nystrømem. Koncert proběhne v prostoru Hól po vystoupení tria Poing s Nystrømem v sestavě na festivalu Contempuls v DOXu. Čekejme vše od sakrální barokní hudby po radikální zvukové experimenty.
Juliana Venter (ZA) 

Zpěvačka s operním vzděláním začala v avantgardních jihoafrických projektech, jako byl nadžánrový a v pravém smyslu exotický The Mud Ensemble, posléze se ale přestěhovala do Berlína, kde působila v podivném freakfolkovém projektu Spooky Attraction from a Distance a vystupovala i třeba s Majou Ratkje. Vedle toho se ale věnuje také performancím a herectví – nedávno se dokonce s filmem Die Stropers podívala do Cannes. Venter působí především jako samorost, který se pohybuje i mimo vyšlapané cestičky tzv. alternativy s vlastní vizí bez kompromisů. Přes zpěváckou suverenitu se neomezuje na mistrovství známých forem, ale naopak pracuje s hlasem v co nejširším spektru – od opery přes šepoty a šumy po řev. 
https://www.facebook.com/juliana.venter 
https://www.imdb.com/name/nm1051366 

Rolf-Erik Nystrøm (NO) 

Stírání hranic mezi žánry je už zavedenou klasikou, málokde je ale tak důsledné jako v Norsku. Nystrøm se pohybuje ve světech současné improvizované a komponované hudby, nedělá mu ale problém ani historický exkurz nebo spolupráce s hráči world music. Na kontě má práci s Oselskou filhamornií, Nilsem Øklandem nebo Perem Zanussim, především ale už dvacet let působí v rámci tria Poing, které se zaměřuje na interpretaci soudobé vážné hudby. Jeho hra na dechové nástroje se vyznačuje především úžasnou melodičností a suverenitou projevu, zahrnuje ale také četné rozšířené techniky i mimohudební zvuky s mnohem extrémnějším vyzněním. 
https://en.wikipedia.org/wiki/Rolf-Erik_Nystr%C3%B8m
https://nmh.no/en/about_nmh/staff/rolf-erik-nystrom
http://www.poing.no

1. 12. 2019, 23:00 
Hól, Železničářů 6, Praha 7 – Holešovice
 
Příspěvek na místě v dobrovolném rozmezí 100,- až 300,-. Konec do půlnoci. Jednota teď: letmé cáry marastu. 
http://letmo.net/productions 
http://www.marastmusic.com
http://carymlhy.blogspot.com 


Začátek akce: 23:00
Info: dobrovolný vstup (100-300 Kč)
Facebook: link

Mapa:

aktuálně

diskuze